تاثیر استخر بر دندان: فرسایش مینای دندان

کارشناسان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک در مورد تاثیر استخر بر دندان به افراد علاقه مند به استخر هشدار داده اند. استخرهای خانگی که به خوبی از آنها نگهداری نمی شوند می توانند موجب فرسایش و خوردگی شدید و سریع مینای دندان شوند.

تاثیر استخر بر دندان:

فرسایش دندان به از دست رفتن بافت سخت سطح دندان گفته می شود که می تواند به طیفی از مشکلات دهان و دندان شامل حساسیت متوسط، تغییر رنگ دندان، و پوسیدگی دندان منجر شود. دکتر لیلا جهانگیری، استاد و رئیس دانشکده پروتزهای دندانی دانشگاه نیویورک، می گوید برخی از این آسیب ها می تواند دائمی باشد. وی می گوید: “کلریناسیون نامناسب در استخرها می تواند موجب فرسایش شدید و سریع مینای دندان شود. مراقبت از استخرهای خانگی دشوار است. هر هفته باید کلر و pH مناسب در استخر بررسی شود. این امر در اغلب موارد مورد غفلت قرار می گیرد.

دکتر جهانگیری معتقد است: هر چند انجام این کار توسط صاحب خانه می تواند مقرون به صرفه باشد. اما عواقبی نیز برای وی به همراه دارد.

حفظ و نگهداری از استخر توسط یک متخصص ممکن است هزینه زیادی داشته باشد. برای همین بسیاری از افراد از آن شانه خالی می کنند، اما سطح نامناسب pH می تواند به مینای دندان شما آسیب بزند.

تاثیر pH نامناسب توسط دکتر جهانگیری و همکارانش، در مقاله ای تحت عنوان ” تاثیر استخر بر دندان: فرسایش شدید مینای دندان” به چاپ رسیده است.

مطالعه موردی:

تحقیقات آنها بر اساس یک مرد ۵۲ ساله است که شکایت اصلی وی حساسیت دندان، لکه های تیره و فرسایش شدید دندان در طول پنج ماه گذشته است.

این فرسایش نتیجه شنای ۹۰ دقیقه ای وی از ابتدای تابستان بوده است. محققان به این نتیجه رسیدند که از آنجا که وی هرگز برای سطح pH استخر خود از یک فرد متخصص کمک نگرفته است، فرسایش مینای دندان نتیجه این نگهداری نامناسب بوده است.

دکتر جهانگیری عنوان می کند: “اگر سطح شیمیایی آب به درستی حفظ نشود، تماس آب با دندان ها می تواند موجب فرسایش مینای دندان شود.” مطالعات موردی نشان می دهد که این اثر زمانی رخ می دهد که pH آب بین ۲٫۷ تا ۷ باشد.

نتایج حاصل از این تحقیق بر اهمیت حفظ و نگهداری درست از استخرهای خانگی تاکید دارد. دندان های شما عضو مهمی هستند که در سلامت کلی بدن شما نقش زیادی دارند. بنابراین در حفظ و مراقبت از آنها کوشا باشید. رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم برای انجام معاینات دندانپزشکی به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] کرده اند که می تواند در رشد دندان جدید راهگشا باشد. دندان های نیش و پیشین موش ها به لطف سلول های بنیادی در پایه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *