رشد دندان جدید: تحقیقات جدید دندانپزشکی

حتما شما هم شبی این خواب وحشتناک را دیده اید که تمام دندان هایتان ریخته است. حتی تصور آن هم دشوار است و تن برخی را به لرزه می اندازد. اما می شود زمانی فرا برسد که دیگر فکر کردن به ریختن تمام دندان ها یک کابوس ترسناک نباشد. تحقیقات جدید برای رشد دندان جدید این نتیجه را نشان می دهند که این رویا چندان هم دور از دسترس نیست.

تحقیقات بر روی رشد دندان جدید:

محققان موسسه بیوتکنولوژی دانشگاه هلسینکی فنلاند در تحقیقات خود بر روی موش های آزمایشگاهی، یک نشانگر برای سلول های بنیادی دندانی شناسایی کرده اند که می تواند در رشد دندان جدید راهگشا باشد. دندان های نیش و پیشین موش ها به لطف سلول های بنیادی در پایه این دندان ها در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می دهد. این رویایی است که در صورت تحقق می تواند به کمک بسیاری از انسان ها بیاید.

دندان های انسان به طور مداوم در تمام طول عمر رشد نمی کند و تنها دو ردیف دندان در هر انسان رشد می کند. اما کشف این نشانگر به نام فاکتور رونویسی SOX2، در سلول های بنیادی دندان موش ها می تواند یک مدل عالی برای مطالعه سلول های بنیادی دندان های انسان باشد. مکانیسم هایی که رشد دندان در انسان را کنترل و تنظیم می کنند مشابه مکانیسم های دندان موش است.

نویسندگان این مطالعه تحقیقاتی خوش بین هستند که کشف آنها می تواند منجر به توسعه یک دندان زیست مهندسی شده گردد، که ممکن است روزی جایگزین دندان های از دست رفته انسان با دندان های رشد یافته از سلول های بنیادی شود.

رشد دندان جدید می تواند به بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های خاص مانند ام اس، سندرم شوگرن و بیماری های مرتبط با دهان و دندان کمک کند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا با مطالعه بر روی بیماری ها و عوارض دهان و دندان و روش های جایگزینی دندان های از دست رفته به دنبال تحقق رویای بسیاری از بیماران است.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *