اکتشافات ژنتیکی در پیشرفت های دندانپزشکی:

تیمی از دانشمندان در دانشگاه ایلت اورگان ژنی را یافته اند که مسئول کنترل تولید مینای دندان است. محققان می گویند این اکتشاف می تواند موجب ترمیم مینای آسیب دیده شود و حتی موجب تولید دندان های جایگزین شود. اکتشافات ژنتیکی در پیشرفت های دندانپزشکی سهم زیادی دارند.

اکتشافات ژنتیکی در پیشرفت های دندانپزشکی:

پیش از این ژن Ctip2 به داشتن عملکرد در پاسخ های ایمنی بدن و رشد پوست و سیستم عصبی شناخته شده بود.

کریسا کیوسی، استادیار دانشکده داروسازی دانشگاه ایالتی اورگان می گوید: این غیر معمول نیست که یک ژن دارای چندین کارکرد متفاوت باشد. پیش از این ما نمی دانستیم که کدام ژن مسئول تولید مینای دندان است. این اولین فاکتور رونویسی است که تاکنون برای کنترل شکل گیری و بلوغ املوبلاست ها شناخته شده است. املوبلاست ها سلول هایی هستند که مینای دندان را ترشح می کنند.

برای استفاده از اکتشافات ژنتیکی در پیشرفت های دندانپزشکی در این مطالعه، دکتر کیوسی و تیم وی از یک مدل موش آزمایشگاهی استفاده کردند که در آنها این ژن از بین رفته و فاقد این پروتئین بودند. دندان موش های مورد مطالعه در این آزمایش در حال رشد بود اما فاقد مینای دندان مناسبی بودند.

محققان این آزمایش اظهار داشتند: مینا یکی از سخت ترین پوشش های موجود در طبیعت است. این ماده به نحوی تکامل یافته است که گوشت خواران بتوانند دندان هایی تیز و با دوام داشته باشند.

محققان این تحقیق به این نتیجه رسیدند که با استفاده از اطلاعات ژنتیکی این آزمایش، می توان از سلول های ریشه دندان برای تحریک رشد مینای جدید استفاده کرد. دانشمندان پیش از این در رشد قسمت های داخلی دندان در آزمایشات حیوانی موفقیت داشته اند، اما بدون داده های ژنتیکی این دندان ها هیچ گونه پوشش محکمی ندارند.

هنوز هم برای اجرای این روش تحقیقاتی در انسان ها به کار و تحقیق بیشتری نیاز است. اما تا به امروز اکتشافات ژنتیکی در پیشرفت های دندانپزشکی نقش زیادی داشته اند.

اغلب پوسیدگی های دندان به شکل سوراخی در مینای دندان شروع می شوند. بیمارانی که دچار مشکل فرسایش مینای دندان هستند، به طور معمول افراد سیگاری هستند یا از مواد مخدر استفاده می کنند. اجرای روش و تحولات جدید می تواند پنجره جدیدی برای درمان بیماران و رشد دندان جدید در بیمار باز کند.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مقصر همه مشکلات دهان و دندان ژنتیک نیست. سلامت کلی دهان و دندان چیزی نیست که به طور کامل از […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *