انواع روکش دندان: گزینه های مختلف

بسته به شرایط دهان بیمار، هر بار دندانپزشک از یک روش درمانی به خصوص استفاده می کند. اگرچه تمیز کردن دندان، پر کردن و باندینگ برخی از روش های معمول دندانپزشکی هستند، روش های پیچیده تری هم اجرا می شوند. علاوه بر عصب کشی و کشیدن دندان عقل، گاهی به روکش دندان نیز نیاز است. بهتر است پیش از بررسی انواع روکش دندان به کارکرد آن بپردازیم.

روکش دندان:

روکش دندان یک روکش پروتزی ثابت است که به دندان می چسبد. زمانی که روکش به دندان متصل شود، تنها دندانپزشک می تواند آن را از دندان جدا کند. هدف اصلی روکش دندان، پوشش دهی به دندان آسیب دیده است. اما به آن استحکام می دهد، ظاهر آن را بهبود می بخشد و فک را تراز می کند.

روکش ها با قالب گیری از دندان ساخته می شود. پیش از ساخت قالب، دندانپزشک ابتدا سایز دندان را کمی تراش می دهد تا روکش به خوبی روی آن قرار گیرد. سپس تا زمان ساخت روکش دائمی، به بیمار یک روکش موقت داده می شود.

انواع روکش دندان:

انواع روکش دندان به چهار دسته تقسیم می شود:

سرامیک:

از این نوع روکش برای بازسازی دندان های پیشین استفاده می شود و به دلیل توانایی بالای این روکش در تطابق با رنگ دندان طبیعی بسیار محبوب است. این روکش از موادی بر پایه پرسلین ساخته می شود.

پرسلین متصل به فلز:

این روکش اتصال محکم تری نسبت به پرسلین معمولی دارد زیرا به یک ساختار فلزی متصل است. در بین انواع روکش دندان این گزینه بیشترین دوام را دارد.

آلیاژ طلا:

این روکش دندان از طلا، مس و سایر فلزات ساخته شده است. علاوه بر ایجاد اتصال محکم، این روکش نمی شکند و باعث فرسایش دندان نیز نمی شود.

آلیاژ پایه فلز:

این روکش از فلزات خاصی ساخته می شوند که به شدت به خوردگی مقاوم هستند و روکش مقاومی را می سازند. این روکش برای دندانی به کار می رود که بیش از حد دچار پوسیدگی شده است.

تفاوت بین انواع روکش دندان:

توانایی مهر و موم تمام روکش های پرسلین به مواد پر کننده دندان و کیفیت دندان زیر آن بستگی دارد. در حالیکه سه نوع دیگر روکش دندان، در هر حال مهر و موم خوبی ایجاد می کنند.

طول عمر روکش آلیاژ فلز و طلا بهتر است در حالی که روکش پرسلین نسبت به فشار مقاومت کافی ندارد. در مقایسه، روکش پرسلین متصل به فلز مقاومت بهتری دارد. روکش پرسلین به فرسایش بسیار مقاوم است اما به فشار دندان رو به رو حساس است. روکش های طلا و فلز هم به خوردگی و هم به فشار دندان مخالف مقاوم هستند.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *