معایب باندینگ دندان در مقایسه با سایر روش ها

همیشه مجبور نیستید دندان شکسته یا لب پر شده را جایگزین کنید، در برخی موارد باندینگ تنها چیزی است که به آن نیاز دارید. باندینگ عبارتست از به کارگیری مواد کامپوزیت روی دندانی که شکسته است یا رنگ آن تغییر یافته است. هر چند این روش از مزایای زیادی نسبت به سایر روش ها برخوردار است، اما بهتر است از معایب باندینگ دندان نیز باخبر شوید.

در ادامه معایب باندینگ دندان را در مقایسه با ونیر، تاج یا دیگر گزینه های مشابه بررسی می کنیم. انتخاب هر یک به شرایط شما و نظر دندانپزشک بستگی دارد.

معایب باندینگ دندان:

عدم دوام زیاد:

مواد مورد استفاده در باندینگ دندان از نوع خاصی از پلاستیک به نام کامپوزیت رزین ساخته شده اند. این ماده قوی است، اما به اندازه مینای طبیعی دندان استحکام ندارد و به اندازه پرسلین مورد استفاده در ونیر یا تاج دندان نیز محکم نیست. زمانی که برای شما از باندینگ دندان استفاده می شود باید در زمان خوردن یا جویدن مواد غذایی سخت مراقب شکستن آن باشید. اگر لبه دندان باندینگ شده به نظر تیز یا ناهموار می رشد یا در هنگام بسته بودن فک، دندان بلندتر از سایر دندان ها به نظر می رسد، بهتر است دندانپزشک خود را مطلع سازید تا دندان را اصلاح کند. ممکن است دندان به پالیش شدن یا تعویض کامل باندینگ نیاز داشته باشد.

طول عمر کم:

از آنجا که مواد باندینگ نسبت به سایر رقبای خود استحکام زیادی ندارد، طول عمر آن نیز کمتر است. طول عمر باندینگ دندان چیزی بین سه تا هفت سال است که این رقم در مقایسه با ۴۰ سال طول عمر تاج و روکش بسیار پایین است. البته عادت های زندگی شما و نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان در تعیین طول عمر باندینگ دندان نقش مهمی دارد.

رنگ پذیری:

استعداد رنگ پذیری بالا یکی از دیگر معایب باندینگ دندان است. رزین کامپوزیت متخلخل تر از مینای دندان یا پرسلین است، بنابراین رنگدانه های مواد غذایی را به راحتی جذب می کند. اگر هر روز از قهوه و سیگار استفاده می کنید، دندان های باندینگ شده شما سریع تر از سایر دندان های طبیعی زرد خواهند شد. این امر ظاهر شما را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. در صورتی که تحت این روش درمانی قرار گرفتید، مصرف روزانه قهوه، نوشیدنی و مواد غذایی رنگدانه دار را محدود کنید. در مقابل بهداشت دهان و دندان خود را بهتر و بیشتر رعایت کنید و گاهی از خمیر دندان های سفید کننده دندان استفاده کنید تا رنگ دندان خدو را حفظ کنید.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مراقبت از باندینگ دندان: دندانپزشکی زیبایی معایب باندینگ دندان در مقایسه با سایر روش ها […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *