کاربرد باندینگ دندان: چه کسی به آن نیاز دارد؟

هیچ کسی دندان های کاملا بی نقص ندارد. افزایش سن، بهداشت دهان و دندان و بروز آسیب و ضربه به دندان همه می توانند بر شکل و عملکرد دندان تاثیر بگذارند. خوشبختانه روش های درمانی زیادی برای بهبود ظاهر لبخند وجود دارد. باندینگ یکی از این روش هاست که نسبت به سایر روش ها مانند ونیر از مزایایی مانند ارزان قیمت بودن و کوتاه بودن زمان درمان برخوردار است. اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستید، شاید موارد کاربرد باندینگ دندان بتوانند به کمک شما بیایند.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان به سادگی به کاربرد موادی مانند کامپوزیت رزین روی سطح دندان گفته می شود. پیش از آنکه دندانپزشک روی دندان ها را با باندینگ پوشش دهد، سایه نزدیک به رنگ طبیعی دندان را انتخاب می کند. این کار باعث می شود که نتیجه نهایی به لحاظ زیبایی طبیعی تر باشد.

فرآیند درمان:

فرایند باندینگ دندان شامل صاف کردن سطح دندان می شود. بدین ترتیب مواد باندینگ بهتر به سطح دندان می چسبند. زمانی که دندان آماده شود، دندانپزشک مواد را روی آن خواهد زد. پیش از آنکه از نور خاصی برای سخت شدن مواد روی دندان استفاده شود، دندانپزشک مواد روی دندان را شکل خواهد داد. پس از سخت شدن مواد رزین، دندانپزشک دندان را پالیش خواهد کرد تا ظاهر آن با سایر دندان ها یکسان شود. این روند درمانی معمولا در یک جلسه انجام خواهد شد و پس از ان می توانید زندگی عادی خود را ادامه دهید. در بسیاری از موارد درمان باندینگ به بی حسی نیاز ندارد.

کاربرد باندینگ دندان:

موارد کاربرد باندینگ دندان از آن گزینه محبوبی برای بیماران ساخته است. بر اساس نظر آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا در اغلب موارد از باندینگ دندان برای اصلاح لب پریدگی دندان استفاده می شود. با این حال اگر دندان های پیشین با یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند یا یکی از دندان ها به طرز قابل توجهی کوچک تر از سایر دندان ها باشد از باندینگ برای بیمار استفاده خواهد شد. دیگر موارد کاربرد باندینگ دندان شامل اصلاح رنگ دندان و برطرف کردن سیاه شدن دندان در اثر استفاده از آمالگام می شود.

سایر گزینه های درمان:

باندینگ دندان یکی از درمان های دائمی برای اصلاح دندان لب پر شده، تغییر رنگ بافته و دندان نامتناسب است. با این حال، برخی از افراد از این روش به عنوان روشی موقت برای درمان های گران تر مانند ونیر استفاده می کنند. ونیر به لایه های نازکی از پرسلین گفته می شود که روی دندان قرار داده می شوند تا شکل و رنگ آن را اصلاح کنند. هر چند این ورق ها گران تر هستند، اما نسبت به تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارند و از طول عمر بیشتری نسبت به باندینگ برخوردار هستند.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *