پیشرفت های تحقیقاتی در رفع دندان درد:

انتشار اندورفین در بدن موجب بروز حالتی از سرخوشی و لذت می شود که اغلب در دوندگان در پی انتشار این هورمون دیده می شود. اکنون محققان دانشگاه میشیگان در حال تحقیق بر روی این مکانیسم برای دستیابی به پیشرفت های تحقیقاتی در رفع دندان درد هستند.

اندورفین چیست؟

اندورفین ماده ای در مغز است که در زمان بروز آسیب در بدن آزاد می شود و تمام احساس درد را در بیمار از بین می برد. این هورمون در شرایط بحرانی به بیمار کمک می کند که با رفع موقت احساس درد خود را از شرایط خطرناک نجات دهد. به طور معمول افرادی که در تصادفات در ماشین گیر کرده اند یا در یک سانحه خطرناک نیاز به حفظ سریع جان خود داشته اند، چنین حالتی را گزارش کرده اند. به گفته این افراد به طور موقت احساس درد در آنها برطرف شده و برخی حتی متوجه وجود زخم های عمیق در خود نشده اند. همین امر به آنها انرژی بیشتری برای نجات جان خود را داده است. شاید بعد از پیشرفت های تحقیقاتی در رفع دندان درد روزی برسد که دندانپزشک شما بتواند با تزریق ماده ای باعث آزاد شدن این ماده شده و دندان درد شما برطرف شود. بدین ترتیب زمان بیشتری برای تصمیم گیری بر سر گزینه های درمان خواهید داشت.

پیشرفت های تحقیقاتی در رفع دندان درد:

امروزه تحقیقات در دانشگاه میشیگان با هدف بررسی این مواد انجام می شوند. محققان بر این باورند که تحریک انتشار این ماده نه تنها به رفع دندان درد کمک می کند بلکه به بافت پالپ و اعصاب و عروق خونی امکان بهبودی و ترمیم خود را می دهد.

دکتر رکس هلاند، استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه میشیگان، می گوید: شواهدی به دست آورده ایم که در پالپ دندان مکانیسمی وجود دارد که موجب انتشار اندورفین می شود. کاربرد بالینی این کشف می تواند منجر به رویکردی جدید در روش های درمان دندانپزشکی شود.

دکتر هلاند می گوید: مواد مخدر مانند مورفین عملکردی شبیه به انتشار اندورفین در پالپ دارند. از جمله مزایای تحقیق وی می توان به رسیدن به درک درستی از درد ناشی از التهاب پالپ اشاره کرد.

دندان درد یکی از دردهای ناتوان کننده است که می تواند زندگی روزمره بیمار را مختل کند. اجرای روش های جدید برای رفع موقت درد تا زمان رسیدن به دندانپزشک و انجام درمان های تخصصی می تواند به بیمار کمک کند که از انجام وظایف روتین خود به دلیل درد باز نماند.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *