دندان مصنوعی فلیپر: پروتز موقت

دندان مصنوعی فلیپر که تحت عنوان پروتز موقت آکریلیک هم شناخته می شود نوعی پروتز موقت برای پوشاندن فاصله در لبخند شماست. این پروتزهای دندانی شامل یک ریتینر با یک یا چند دندان مصنوعی هستند و معمولا برای جایگزینی دندان های پیشین استفاده می شوند. اگر یکی از دندان های پیشین شما افتاده است می توانید از این روش برای پوشاندن نقص خود استفاده کنید.

دریافت دندان مصنوعی:

اگر به دلیل پوسیدگی دندان یا آسیب، یک یا چند دندان پیشین خود را از دست داده اید، ممکن است نسبت به فاصله به وجود آمده حساس شده باشید. با استفاده از دندان مصنوعی فلیپر می توانید بلافاصله این شکاف را پر کنید. برای دریافت دندان مصنوعی، ابتدا از دندان و دهان شما قالبی گرفته می شود. سپس از این قالب برای ساخت دندان مصنوعی فلیپر استفاده می شود.

هزینه دندان مصنوعی فلیپر:

هزینه این نوع پروتز به فاکتورهایی مانند محل آن در دهان و تعداد دندان های مورد نیاز بستگی دارد. پیش از ساخت پروتز دندانپزشک شما را هزینه های احتمالی باخبر خواهد کرد، اما به طور کلی دندان مصنوعی فلیپر نسبت به سایر انواع پروتزهای موقت کمترین هزینه را دربردارد.

استفاده از پروتز:

زمانی که برای اولین بار از دندان مصنوعی فلیپر استفاده کنید، احساسی عجیبی در دهان خود خواهید داشت. اما با گذشت زمان به آن عادت خواهید کرد. اگر به دلیل وجود پروتز در دهان، در جایی احساس درد یا فشار می کنید، حتما به دندانپزشک خود بگویید. درد یا فشار چیزهایی نیستند که لازم باشد به آن عادت کنید. این موارد نشان دهنده آن است که پروتز باید اصلاح شود.

از آنجا که دندان مصنوعی فلیپر نوعی ریتینر است، ممکن است با حرکات زبان از دهان شما بیرون بیوفتد. برای پیشگیری از این امر سعی کنید با زبانتان با آن بازی نکنید. در عین حال، این نوع پروتز مستعد رنگ پذیری است. بنابراین برای مراقبت از آن در بهترین شرایط، از مصرف موادی با رنگدانه های زیاد مانند قهوه و نوشیدنی های تیره خودداری کنید.

مراقبت و نگهداری:

هر روز باید پروتز خود را تمیز کنید تا از شر پلاک و مواد غذایی باقی مانده در آن خلاص شوید. دندان مصنوعی خود را با مسواک تمیز کنید اما از خمیر دندان استفاده نکنید. در عوض از یک صابون ملایم برای تمیز کردن آن بهره بگیرید.

مراحل بعدی:

معمولا دندان مصنوعی فلیپر یک راه حل موقت است و زمانی که زخم بهبود یابد باید از یک راه حل دائمی تر مانند بریج یا ایمپلنت استفاده کنید. از آنجا که این نوع پروتز راحت نیست و به آسانی از جای خود خارج می شود، گزینه مناسبی برای طولانی مدت نیست.

اما گاهی نیز بهترین راه حل برای طولانی مدت است. برای مثال برخی از بیماران به دلایل پزشکی یا شرایط جسمی خود قادر به دریافت بریج یا ایمپلنت نیستند. برخی دیگر نیز دچار محدودیت های مالی هستند. بنابراین در مورد این افراد پروتز فلیپر مقرون به صرفه ترین گزینه موجود است.

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده اید، برای دریافت مشاوره و بررسی گزینه های موجود با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *