مشکلات غیر معمول دندان: اشکالات ظاهری و کارکردی

بهترین شیوه مراقبت های پیشگیرانه، ارجاع کودک در سن ۷ سالگی برای بررسی بروز مشکلات دهان و دندان در آینده است. برخی از مشکلات دندانپزشکی موجب نیاز به درمان های ارتودنسی می گردد و در برخی موارد بهتر است هر چه سریع تر به این مشکلات رسیدگی شود. در برخی کودکان نیز نشانه هایی از مشکلات غیر معمول دندان دیده می شود.

مشکلات غیر معمول دندان:

انودونشیا (بی دندانی مادرزادی)

انودونشیا یک عارضه ژنتیکی نادر است که در آن بیمار هیچ دندانی ندارد. دندان ها به سادگی رشد نمی کنند. اگرچه این عارضه ممکن است در دندان های شیری هم دیده شود، اما معمولا دندان های دائمی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کودکی که به این عارضه مبتلاست، پس از افتادن دندان های شیری، دیگر دندان دائمی نخواهد داشت. اما دندانپزشکان بیشتر مواردی از هایپودونشیا را شاهد هستند که در آن بین یک تا شش دندان رشد نمی کنند. در حالت الیگودونشیا نیز بیش از شش دندان رشد نمی کنند. برای این بیماران کاری بیشتر از ایمپلنت یا دندان مصنوعی نمی توان انجام داد.

تالون کاسپ:

تالون کاسپ یکی از مشکلات غیر معمول دندان است که به غده ای پنجه مانند در پشت یکی از دندان های کودک اشاره دارد. عارضه معمولا در جلوی دهان در پشت یکی از دندان های پیشین یا نیش دیده می شود. این عارضه مشکلات زیر را به وجود می آورد:

کاسپ ممکن است خود دارای پالپ دندان باشد بنابراین دندانپزشک آن را با احتیاط درمان خواهد کرد. معمولا درمان با سایش آن انجام می شود، اما در صورتی که کاسپ حاوی پالپ باشد، عصب کشی نیز توصیه می شود.

دندان دوتایی:

دندان دوتایی زمانی رخ می دهد که از یک ریشه دو دندان بیرون می زند. در نتیجه دندان بسیار بزرگ است یا شکل عجیبی دارد. دندان معمولا دو کانال پالپ، اما فقط یک ریشه دارد. این عارضه می تواند موجب ناهنجاری رشد دندان، پوسیدگی دندان در محل پیوند کانال ها و در هم ریختگی دندان ها شود.

اگر دندان بیش از حد بزرگ نباشد، توصیه می شود دندان به حال خود رها شود. در غیر این صورت کشیدن دندان بهترین راه حل است. از آنجا که امکان نخ دندان کشیدن برای این عارضه وجود ندارد، کودک باید از دهان شویه مخصوص استفاده کند.

دندان اضافی (هایپردونشیا):

یکی از مشکلات غیر معمول دندان ابتلا به هایپردونشیا است که برخلاف هایپودونشیا در آن تعداد دندان ها بیشتر از حالت عادی است. دندان اضافی ممکن است در هر جایی رشد کند. اغلب دندان اضافی کاملا بیرون نمی زند و در لثه می ماند. این امر رشد دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث در هم ریختگی دندان ها می شود. معمولا توصیه می شود که دندان اضافه کشیده شود.

اگر کودک شما هر یک از نشانه های مشکلات غیر معمول دندان را دارد، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] می شود. مشخص شده است که تانن از چسبیدن باکتری ها به دندان جلوگیری می کند؛ زیرا مولکول های آنها، پیش از تشکیل […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *