مسواک زدن دندان ارتودنسی شده:

هنگامی که دندان ها ارتودنسی می شوند، چیزهای زیادی باید یاد بگیرید. یکی از مهم ترین درس های این دوره، یادگیری مسواک زدن دندان ارتودنسی شده است. تمیز نکردن صحیح دندان ها موجب پوسیدگی دندان ها در این دوره می شود. از سوی دیگر پس از برداشته شدن بریس ها، رنگ دندان در ناحیه زیر براکت و دور آن متفاوت خواهد بود. به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان در دوره درمان ارتودنسی اهمیت دارد.

ابزارهای مورد نیاز:

برای مسواک زدن دندان ارتودنسی شده به ابزارهای زیر نیاز دارید:

  • یک مسواک با برس نرم، مخصوص دندان های ارتودنسی شده
  • خمیردندان حاوی فلوراید
  • نخ دندان مخصوص دندان ارتودنسی شده
  • واترجت مخصوص تمیز کردن بین دندان ها

روش مسواک زدن دندان ارتودنسی شده:

یادگیری روش تمیز کردن دندان ارتودنسی شده به خصوص بین بریس ها و محل های مخفی شدن مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. با عدم توجه به این نقاط، دندان به سرعت دچار پوسیدگی شده و فرد به بیماری های لثه دچار می شود. مراحل زیر را دنبال کنید:

الاستیک های متصل به بریس ها را باز کنید.

از یک مسواک با برس نرم استفاده کنید تا دندان ها و دور براکت ها را تمیز کنید. مسواک را در زاویه ۴۵ درجه بگیرید و در خط لثه، با حرکات رفت و برگشتی دندان را تمیز کنید.

به آرامی بریس ها را مسواک بزنید. از فشار کافی دست، برای ورود برس بین براکت ها و تمیز کردن سیم استفاده کنید.

زمانی که تمام دندان ها را تمیز کردید، دهان را بشویید و از نبود ذرات غذا بین دندان ها اطمینان حاصل کنید.

الاستیک ها را دوباره وصل کنید.

روند مسواک زدن دندان ارتودنسی شده باید حدود دو دقیقه طول بکشد.

نخ دندان کشیدن:

مشخص است که وجود سیم در سرتاسر دندان ها، نخ دندان کشیدن را برای این افراد مشکل می سازد. برای تمیز کردن دندان ها می توانید از واترجت مخصوص استفاده کنید. این دستگاه آب را با فشار بین دندان ها وارد می کند و ذرات غذا را از بین دندان بیرون می کشد. اثرگذاری آن با نخ دندان رقابت می کند.

در عین حال می توانید از نخ دندان های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. فلاس تریدر ابزار مخصوصی برای بیماران تحت درمان با ارتودنسی است که در داروخانه ها به راحتی در دسترس است. طول کوتاه ای از نخ دندان را از داخل فلاس تریدر عبور دهید و سپس به کمک این ابزار، نخ را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید. سپس نخ را در ناحیه بین دندان ها بالا و پایین ببرید تا دندان ها تمیز شوند.

به یاد داشته باشید که برای هر دندان از نخ تازه ای استفاده کنید. نخ دندان کشیدن با وجود بریس ها به حوصله و دقت نیاز دارد. اما ارزش سلامتی و زیبایی دندان ها را دارد.

منبع:

colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *