درمان میکرودونشیا: روش های مختلف

میکرودونشیا عارضه ای با مشخصه دندان های بسیار کوچک است که عموما در خانواده به ارث می رسد. کوچک بودن دندان ها، وجود فاصله بین آن ها، و محل نامناسب دندان در این عارضه، موجب سایش شدیدتر دندان ها می شود. اما خوشبختانه تکنولوژی مدرن با ارائه درمان میکرودونشیا توانسته است که لبخند بیماران را بهبود ببخشد.

بسته به شدت عارضه، بیمار می تواند از روش های مختلف یعنی باندینگ، ونیر یا روکش استفاده کند. اما همه اینها به سایز و شکل دندان دائمی بستگی دارد.

ونیر کامپوزیت یا پرسلین روشی است که ظاهر دندان را به شکل طبیعی نزدیک می کند. باندینگ دیگر روش رایج برای درمان بیماران نوجوان است که دندان های آنها به طور کامل رشد نکرده است یا برای بیمارانی به کار می رود که بودجه درمانی کمی دارند، اما عمر این روش درمانی به اندازه ونیر پرسلین نیست. روش های مبتنی بر ونیر دارای طول عمر و ظاهر برتر نسبت به سایر روش های ترمیم ظاهر دندان هستند.

درمان میکرودونشیا:

اگر به این نتیجه رسیده اید که باید ظاهر لبخند خود را بهبود ببخشید، کلینیک دندانپزشکی پردیس می تواند با معاینه دندان های شما بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد. برخی از رایج ترین روش های درمان میکرودونشیا عبارتند از:

کامپوزیت ها:

کامپوزیت ها نوعی پرکننده رنگ دندان هستند که برای تطابق رنگ دندان با دندان های مجاور طراحی شده اند. این روش درمانی طول عمر خوبی دارد و در برابر شکستن مقاومت خوبی دارد. بنابراین دندان می تواند فشار طبیعی حاصل از جویدن غذا را تحمل کند. معمولا از این روش برای درمان دندان های پیشین یا خلفی استفاده می شود.

کامپوزیت ها به حفره دندان می چسبند. این امر به دندانپزشک اجازه انجام ترمیم محافظه کارانه تری را روی دندان می دهد؛ بدین معنی که ساختاری کمتری از دندان باید از دندان حذف شود تا دندان آماده درمان گردد.

ونیرها:

ونیرها پوسته های نازک و سفارشی هستند که توسط مواد مخصوصی برای پوشش دندان های پیشین طراحی شده اند. از این روش درمانی برای اصلاح دندان های لک شده، لب پر، پوسیده یا دندان های بدشکل استفاده می شود. ونیرها توسط متخصص دندانسازی و در آزمایشگاه ساخته می شوند. قرار گیری ونیر روی دندان نوعی درمان غیر قابل برگشت است. زیرا برای انجام این روش درمانی، مقداری از پوشش مینای دندان ساییده می شود تا فضای کافی برای قرار گیری ونیر ایجاد شود.

روکش:

برای بازسازی شکل و اندازه طبیعی دندان، ممکن است لازم باشد که دندان با روکش پوشانده شود. روکش قوی ترین و محکم ترین روش درمان میکرودونشیا است. بنابراین با این روش ظاهر و عملکرد دندان همزمان بهبود می یابد.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *