میکرودونشیا: وجود دندان های بسیار کوچک در دهان

این واقعیت ثابت شده است که ژنتیک نقش مهمی در سلامت کلی فرد دارد. اما آیا می دانستید که می تواند حتی شکل دندان های شما را نیز تعیین کند؟ میکرودونشیا با مشخصه دندان های بسیار کوچک، اغلب به صورت ارثی در خانواده ها دیده می شود. در این عارضه دندان های دائمی اندازه کوچکی دارند و بین آنها فاصله وجود دارند. به همین دلیل شبیه دندان های شیری به نظر می رسند. دندان هایی که کوچک باشند به خوبی در کنار هم قرار نمی گیرند و عملکرد جویدن خوبی نخواهند داشت.

میکرو به معنی کوچک و دونشیا به معنی حالتی در ارتباط با دندان است. بنابراین این واژه به معنی داشتن دندان های کوچک است. فردی که دارای یک یا چند دندان کوچک تر از حالت عادی باشد، به این عارضه مبتلاست. دندان های مبتلا به این عارضه می توانند شکلی طبیعی یا غیر طبیعی داشته باشند. گاهی دندان ظاهری طبیعی دارد و تنها در اندازه کوچک است و گاهی دندان اندازه ای طبیعی دارد اما شکلی مخروطی دارد. در بسیاری از موارد، ریشه این دندان ها نیز بسیار کوتاه است.

طبقه بندی میکرودونشیا:

میکرودونشیا به سه نوع دسته بندی می شود:

میکرودونشیا موضعی:

همان طور که از نام آن پیداست، در این حالت تنها یکی از دندان ها کوچک یا بدشکل است؛ که معمولا، آخرین دندان پیشین فک بالا یا مولار سوم است. عامل ابتلا می تواند هماتوپروفیک صورت (زمانی که یک طرف صورت به طریقی کوچکتر از دیگری باشد) یا وجود یک دندان اضافی باشد.

میکرودونشیا عمومی کامل:

در این حالت تمام دندان های بیمار تحت تاثیر عارضه قرار دارند. در این دسته بندی، وجود یک دندان با اندازه طبیعی استثنا است. میکرودونشیا عمومی کامل عارضه ای نادر است. این وضعیت ممکن است ناشی از کوتولگی هیپوفیزی یا سندرم داون باشد. همچنین ممکن است بیمار در اثر شیمی درمانی و پرتودرمانی در طول سن رشد دندان به این عارضه مبتلا شود.

میکرودونشیا عمومی نسبی:

در این حالت، عارضه واقعی نیست بلکه صرفا خطا و تصور است. اگر دندان هایی که کمی از حالت عادی کوچک تر هستند، در یک فک بزرگ تر از حالت عادی رشد کنند، دندان ها بسیار کوچک به نظر خواهند رسید. اما در واقع بیمار به میکرودونشیا مبتلا نیست. این حالت ممکن است زمانی روی دهد که بیمار اندازه فک خود را از یکی از والدین و اندازه دندان ها را از دیگری به ارث برده باشد.

خوشبختانه این عارضه به روش های مختلف قابل درمان است. درمان به شکل و تعداد دندان های غیر طبیعی بستگی دارد. برای دریافت مشاوره تخصصی و درمان با کلینیک دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

منبع:

winningsmilespd

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] میکرودونشیا عارضه ای با مشخصه دندان های بسیار کوچک است که عموما در خانواده به ارث می رسد. کوچک بودن دندان ها، وجود فاصله بین آن ها، و محل نامناسب دندان در این عارضه، موجب سایش شدیدتر دندان ها می شود. اما خوشبختانه تکنولوژی مدرن با ارائه درمان میکرودونشیا توانسته است که لبخند بیماران را بهبود ببخشد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *