روش های تخریب پلاک دندان: سلاح های مهم

پلاک دندان عامل اصلی پوسیدگی دندان است و می تواند در نهایت باعث از دست رفتن دندان شما شود. با شناخت روش های تخریب پلاک دندان می توانید خطر تشکیل آن روی دندان خود را کاهش دهید.

روش های تخریب پلاک دندان:

مسواک زدن:

مسواک زدن نه تنها پلاک های روی دندان را از بین می برد، بلکه خمیردندان ها نیز با دارا بودن مواد ضد میکروب به کاهش باکتری های دهان کمک می کنند. خمیردندان های حاوی مواد ساینده نیز به کاهش شکل گیری پلاک روی دندان کمک می کنند.

نخ دندان:

نخ دندان پلاک های تشکیل شده بین دندان ها را از بین می برد. معمولا پوسیدگی ها بین دو دندان شکل می گیرند زیرا این محل اغلب به خوبی توسط مسواک تمیز نمی شود.

فلوراید:

فلوراید به سه روش مختلف در زندگی روزمره افراد استفاده می شود. افزودن آن به خمیردندان و آب از روش های معمول برای تقویت ساختار دندان ها است. فلوراید تراپی نیز دیگر روش ممکن برای تقویت ساختار دندان در برابر عوامل مخرب دندان است.

زایلیتول:

زایلیتول از ساده ترین روش های تخریب پلاک دندان است. این ماده در آدامس ها استفاده می شود و دندان ها را مقاوم تر و تمیز تر می کند.

دهان شویه ضد پلاک:

بسیاری از دهان شویه های ضد پلاک دندان حاوی موادی مانند cetylpyridinum chloride هستند که باکتری های مسئول پوسیدگی دندان را از بین می برند.

آب:

نوشیدن آب پس از مصرف غذاهای حاوی قند می تواند به رفع مواد غذایی باقی مانده از بین دندان ها کمک کند. از آنجا که باکتری ها از مواد غذایی باقی مانده در دهان تغذیه می کنند، با شستشوی دهان به آنها گرسنگی خواهید داد.

بزاق دهان:

بزاق دهان به طرق مختلف از دندان ها محافظت می کند که در مطالب پیشین ما آمده است.

آدامس:

جویدن آدامس موجب تحریک ترشح بزاق دهان می شود. برخی از آدامس ها بهتر از مدل های دیگر هستند. بهتر است آدامس بدون قند و حاوی زایلیتول را برای سلامت دندان های خود انتخاب کنید.

زبان:

زبان یکی از بزرگ ترین سلاح های تخریب پلاک دندان است. زبان به کمک بزاق می تواند ذرات قند را از روی دندان های شما پاک کند و به جای ماندن در دهان، آن را قورت دهید.

مواد غذایی:

برخی از مواد غذایی موجب ترمیم دندان ها می شوند. پنیر یکی از آن موادی است که با دارا بودن فوسفات و کلسیم به مینرالیزه شدن دندان ها پس از حمله اسیدی ناشی از پلاک کمک می کند.

سیلانت:

سیلانت روی دندان های مولار دائمی کودکان استفاده می شود. سیلانت ماده مقاومی است که فرورفتگی های روی دندان را پوشش می دهد و مانع از تشکیل پلاک روی آنها می شود. سیلانت یکی از روش های موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

منبع:

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *