آپنه خواب: دندانپزشک می تواند به رفع مشکل کمک کند

آپنه خواب یکی از مشکلاتی است که می تواند موجب بی خوابی فرد در شب شود. آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که موجب توقف تنفس به دفعات زیاد در طول شب به مدت حداکثر ۲۰ ثانیه می شود. بسیاری از مبتلایان به این عارضه متوجه علائم خود نیستند. هر چند خر و پف بزرگترین نشانه این عارضه است، اما همه علائم آن به این روشنی نیست. دندانپزشک می تواند این علائم مخفی را بررسی کند و حتی جان شما را نجات دهد.

علائم آپنه خواب:

علائم این عارضه از متوسط تا شدید است و در برخی موارد تشخیص آن دشوار است. در صورتی که دچار یکی از علائم زیر هستید، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

  • سردردهای صبحگاهی
  • خواب آلودگی زیاد در طول روز
  • تحریک پذیری و اختلال در عملکرد فکری و احساسی
  • خر و پف شدید و احساس خفگی در طول خواب
  • بی خوابی
  • بیدار شدن با خشکی دهان و گلو درد

علائم فوق می توانند نشانه سایر عارضه های پزشکی نیز باشند، با این حال، بررسی احتمال ابتلا به آپنه می تواند نقش زیادی در عملکرد روزمره شما داشته باشد.

دندانپزشک چگونه می تواند به من کمک کند؟

علائم ساده ای مثل خستگی، سردرد صبحگاهی یا خشکی دهان می تواند باعث مشکوک شدن به عارضه آپنه خواب شود. بسیاری از دندانپزشکان در درمان این عارضه تخصص دارند و می توانند عارضه را با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی درمان کنند.

در صورتی که دندانپزشک تشخیص ابتلا به این عارضه را در شما بدهد، می تواند شما را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. در صورت تایید تشخیص، شما برای ساخت ابزار مورد نیاز برای درمان عارضه به دندانپزشک ارجاع خواهید شد.

دو ابزار دندانپزشکی می توانند به درمان این عارضه کمک کنند. یکی از آنها گارد دهان است که داخل دهان قرار می گیرد و دیگری گاردی است که دور چانه و سر را پوشش می دهد. از این ابزارها برای باز نگه داشتن مسیر هوایی شما با جلو کشیدن فک پایین و زبان استفاده می شود.

در صورتی که شما یا یکی از عزیزانتان دچار علائم این عارضه هستید، با مراجعه به متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما می توانید در سریع ترین زمان ممکن خوابی راحت و آسوده را تجربه کنید. همان طور که گفته شد، خر و پف شدید نشانه مهمی از این بیماری است. چنانچه به وجود خر و پف در خود شک دارید، می توانید از اطرافیان خود در این مورد سوال کنید یا در صورتی که تنها زندگی می کنید صدای خود را در طول خواب ضبط کنید.

منبع:

mytempesmiles

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *