دنچر استوماتیت: علائم و علل ابتلا به این عارضه

دنچر استوماتیت عارضه بسیار شایعی است که سقف دهان را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری بیشتر در افراد مسن دیده می شود اما به طور خاص تنها در یک رده سنی دیده نمی شود. برخی از کودکانی که تحت درمان با ابزارهای ارتودنسی قرار دارند نیز ممکن است از این عارضه رنج ببرند.

علائم ابتلا به دنچر استوماتیت:

شایع ترین نوع این عارضه زمانی دیده می شود که نوع خاصی از میکروب روی دندان مصنوعی که سقف دهان را پوشش می دهد رشد کند. این عارضه می تواند موجب قرمز شدن این قسمت از دهان شود. معمولا عارضه بدون درد است. گاهی ممکن است به گوشه های دهان منتشر شود که در این قسمت ها بیمار دچار درد و التهاب می گردد.

معمولا گونه ای از قارچ ها عامل بروز بیماری است. در اغلب موارد عفونت کاندیدایی در ناحیه ای از مخاط دهان که با دندان مصنوعی تماس دارد عامل شروع بیماری است.

علل بروز بیمار:

ابتلا به این بیمار می تواند چند عاملی باشد، به همین دلیل بررسی کامل پزشکی مورد نیاز است. روش انجام درمان نیز به علت بروز آن بستگی دارد. با این حال عوامل زیر در بروز این بیماری نقش زیادی دارند:

مهم ترین عامل در بروز بیماری عدم مراقبت و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان است. تمیز نکردن پروتز دندان مصنوعی می تواند آن را به محلی برای تجمع قارچ ها و باکتری ها تبدیل کند. در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری های دهان و لثه افزایش می یابد.

ابتلا به یک مشکل سیستم ایمنی بدن مانند دیابت یا عفونت HIV نیز می تواند احتمال ابتلا به دنچر استوماتیت را افزایش دهد. در واقع در برخی موارد، دیده شدن عارضه می تواند نشانه ای از وجود نقص ایمنی در بدن بیمار باشد. بدین ترتیب بیمار برای بررسی های پزشکی بیشتر ارجاع داده خواهد شد.

افرادی که دچار خشکی دهان هستند نیز در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند. عامل ابتلا به این عارضه، کاهش ترشح بزاق و تمیز نشدن محیط دهان در این افراد است.

نقش برخی از داروها نیز در ابتلا به این بیماری ثابت شده است. برای بررسی این عامل با پزشک خود مشورت کنید.

آلرژی به مواد به کار رفته در دندان مصنوعی یا استفاده از دندان مصنوعی اکریلیکی از دیگر علل ابتلا به این عارضه هستند. قارچ کاندیدا تمایل زیادی به اتصال به رزین های اکریلیک دارد. در نتیجه در صورت عدم رعایت بهداشت و تمیز نکردن پروتز، بیمار در معرض ابتلا به این عارضه قرار می گیرد.

همان طور که پیش از این گفته شد، درمان این عارضه به علت بروز آن بستگی دارد. برای بررسی گزینه های درمان با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید.

منبع:

dentalcarematters

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دنچر استوماتیت به التهاب بافت لثه گفته می شود که توسط پروتز دندان مصنوعی پوشانده شده است و در اثر باکتری کاندیدا ایجاد می شود. این عارضه بیشتر در ناحیه فک بالا در بیماران مسن دیده می شود. افراد مسن بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند زیر آنها بیشتر از دندان مصنوعی استفاده می کنند و بهداشت دهان و دندان خود را کمتر رعایت می کنند. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *