درمان دنچر استوماتیت: بیماری های دندان مصنوعی

دندانپزشکان همواره اهمیت مراقبت از بهداشت دندان مصنوعی را به بیماران یادآوری می کنند. یکی از دلایل این توصیه پیشگیری از ابتلا به دنچر استوماتیت است. درمان دنچر استوماتیت نیز تا حد زیادی بر روش های پیشگیری از آن استوار است.

دنچر استوماتیت چیست؟

دنچر استوماتیت به التهاب بافت لثه گفته می شود که توسط پروتز دندان مصنوعی پوشانده شده است و در اثر باکتری کاندیدا ایجاد می شود. این عارضه بیشتر در ناحیه فک بالا در بیماران مسن دیده می شود. افراد مسن بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند زیر آنها بیشتر از دندان مصنوعی استفاده می کنند و بهداشت دهان و دندان خود را کمتر رعایت می کنند.

کاندیدا به طور طبیعی در دهان زندگی می کند اما عدم رعایت بهداشت دندان مصنوعی باعث افزایش سطح آن در دهان می شود که در نهایت باعث ابتلا به این عارضه می گردد. رشد این قارچ با بیرون نیاوردن پروتز از دهان در هنگام خواب تسریع می شود. در صورتی که بیمار پروتز را از دهان خود خارج نکند، بزاق نمی تواند تمام قسمت های دهان را به خوبی تمیز کند.

درمان دنچر استوماتیت:

درمان دنچر استوماتیت چگونه انجام می شود؟ درمان اصلی و اولیه این عارضه با استفاده از روش های پیشگیری از آن انجام می شود. برای درمان این عارضه و نیز حفظ سلامت دهان، رعایت بهداشت دهان و تمیز کردن دندان مصنوعی ضروری است. یکی از مهم ترین اصول پیشگیری از بیماری، خارج کردن پروتز از دهان در هنگام خواب است. بدین ترتیب، بافت آسیب دیده فرصتی برای بهبودی می یابد و از تکثیر باکتری در موضع پیشگیری می شود. گزارش شده است که با عدم استفاده از دندان مصنوعی و بهبود بهداشت دهان و دندان، عارضه طی دو هفته درمان خواهد شد.

خود پروتز دندان مصنوعی نیز می تواند به محلی برای کشت کاندیدا تبدیل شود. بنابراین تمیز کردن آن با آب و صابون و غوطه ور کردن آن در محلول استریل مخصوص از روش های حل مشکل است.

در صورتی که به ابتلا به دنچر استوماتیت مشکوک هستید، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید. در صورت تایید ابتلا به عارضه، برای شما کرم های ضدقارچ موضعی برای کام دهان و نیز دهان شویه ضدعفونی کننده تجویز خواهد شد.

در موارد مقاوم به درمان که عارضه حتی با مداخله پزشکی نیز درمان نمی شود، احتمالا یک عارضه پزشکی زمینه ای موجب ابتلا به استوماتیت شده است. برخی از این عارضه های پزشکی عبارتند از دیابت نوع دو، کمبود ویتامین، و حتی بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن مانند HIV. در این شرایط ارجاع به پزشک متخصص توصیه می شود.

منبع:

malmin

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] سال یکبار ریلاین سخت شود. این روش بهترین کار برای اصلاح دندان مصنوعی به جای ساخت پروتز جدید […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *