ابتلا به سردرد در اثر دندان درد:

دندان درد می تواند زندگی بیمار را مختل کرده و مانع از انجام فعالیت های روزمره وی شود. این درد زمانی بدتر می شود که با سردرد نیز همراه شود. اما ابتلا به سردرد در اثر دندان درد به چه دلیل رخ می دهد.

علل ابتلا به سردرد در اثر دندان درد:

اختلال مفصل فگی گیجگاهی:

اختلال مفصل فکی گیجگاهی عارضه ای است که باعث دندان درد می گردد. این مفصل در محلی است که جمجمه به فک پایین متصل می شود. عضلاتی که در دو طرف صورت قرار دارند، حرکات این مفصل را کنترل می کنند. زمانی که این مفصل ها دچار مشکل شوند یا به درستی حرکت نکنند، باعث درد می شوند. درد در فک و دهان باعث سردرد در برخی افراد می شود. درد در مفصل فکی گیجگاهی می تواند به دلیل سایر عوارض مانند دندان قروچه، خوردن مواد غذایی سفت، آدامس جویدن زیاد و دندان عقل نهفته باشد.

دندان آبسه کرده:

وجود یک دندان آبسه کرده احتمال ابتلا به سردرد در اثر دندان درد را بیشتر می کند. دندان آبسه کرده در اثر وجود پوسیدگی شدید یا ترک در دندان ایجاد می شود. عصب تریمینوم، عصب مرکزی اصلی سر و صورت است. این عصب به چند شاخه تقسیم می شود که هر کدام مسیر خود را در سر انسان طی می کنند. دهان دارای چند عصب اصلی مانند عصب لینگوال است. عصب لینگوال ناراحتی خفیف را از اعصاب داخل و اطراف دندان آبسه یا شکسته دریافت می کند. زبان به شناسایی طعم نیز کمک می کند. در صورتی که این عصب در اثر فشار، سوراخ کردن یا التهاب دندان تحریک شود، سیگنال های خود را به سوی سر ارسال می کند. در نتیجه بیمار در ناحیه فک تا بالا و دو طرف سر دچار درد می شود. تنها راه درمان این نوع درد، مراجعه به دندانپزشک برای تشخیص و درمان است.

حفره دندان:

حفره در ریشه و سطح دندان شکل می گیرد. دلیل ابتلا به حفره، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن است. مصرف زیاد شکر و نوشیدنی های اسیدی از دیگر علل ابتلا به پوسیدگی دندان است. حفره از علل اصلی ابتلا به سردرد است. وجود حفره در دندان، اعصاب را در معرض باکتری و دمای سرد و گرم قرار می دهد. زمانی که اعصاب به محرک پاسخ می دهند، معمولا سیگنال درد را به دیگر نواحی صورت نیز ارسال می کنند. بنابراین با وجودی که درد در یک نقطه قرار دارد، کل سر و صورت دچار درد می شود. این نوع درد بسیار شدید است و مانند موجی کل سر را در بر می گیرد. مسکن های موجود در داروخانه می توانند درد را موقتا تسکین دهند، اما هیچ دندان دردی بدون درمان تخصصی به صورت خود به خود از بین نمی رود.

منبع:

livestrong

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *