تاثیر نوشیدنی الکلی بر دندان:

مصرف الکل به خصوص مقدار زیاد آن بخشی از سبک زندگی سالم به شمار نمی رود. علت این ممنوعیت، تاثیر کوتاه مدت و بلند مدت آن بر بدن، سلامت کلی، مغز، سطح قند خون، کبد و دندان ها است. تاثیر نوشیدنی الکلی بر دندان ها و لثه غیر قابل انکار است.

بروز بیماری های لثه، پوسیدگی دندان، و زخم دهان در افرادی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند به خصوص در افرادی که به استعمال آن معتاد شده اند بسیار بالاتر از افراد سالم است. سومصرف الکل دومین ریسک فاکتور ابتلا به سرطان دهان به شمار می رود.

تاثیر نوشیدنی الکلی بر دندان:

میزان تجمع پلاک روی دندان افرادی که دچار اختلال مصرف الکل هستند بسیار بیشتر است. احتمال از دست رفتن دندان در این افراد سه برابر دیگران است. با وجودی که نتایج مشاهدات کامل نیست، اما مصرف متعادل این ماده نیز می تواند به روش های زیر سلامت دهان و دندان را تحت تاثیر قرار دهد.

لک شدن دندان ها:

رنگ نوشیدنی ها از کروموژن حاصل می شود. کروموژن به مینای دندان می چسبد و موجب تغییر رنگ دندان می شود. یکی از راه های دور زدن این اشکال، استفاده از نی برای مصرف نوشیدنی های اسیدی و الکلی است.

اگر عادت دارید نوشیدنی خود را با نوشابه های سیاه مخلوط کنید، در این صورت با لبخند سفید خود خداحافظی کنید. جدا از محتوای بالای شکر، نوشیدنی های تیره رنگ دندان را تغییر می دهند.

خشکی دهان:

خشکی دهان دیگر تاثیر نوشیدنی الکلی بر دندان است. بزاق دندان ها را مرطوب می سازد و به رفع پلاک و باکتری از سطح دندان کمک می کند. افرادی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند دچار خشکی دهان می شوند. این امر احتمال پوسیدگی دندان و بوی بد دهان را در این افراد افزایش می دهد.

سایر آسیب ها:

نوشیدنی های الکلی از مهم ترین علل فرسایش مینای دندان هستند. در صورتی که افراد یخ داخل نوشیدنی خود را نیز بجوند، به دندان های خود آسیب بیشتری وارد می کنند. مینای دندان در اثر تماس با نوشیدنی الکلی نرم شده است. گاهی نوشیدنی با یکی از مرکبات ترکیب می شود که این کار اسیدی شدن محیط دهان را افزایش می دهد. در این شرایط سایش یخ به دندان فرسایش مینای دندان را تشدید می کند.

نوشیدنی های الکلی آسیب زیادی به دندان و بافت نرم دهان وارد می کنند. برخی از این آسیب ها دائمی هستند و موجب از دست رفتن زیبایی لبخند بیمار می شوند.

منبع:

healthline

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *