علائم پوسیدگی دندان: آگاهی بیشتر

پوسیدگی دندان عارضه ای است که تقریبا همه به آن دچار می شوند. عده کمی وجود دارند که در بزرگسالی تمام دندان های آنها کاملا سالم باشد. مصرف زیاد شیرینی و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از علل پوسیدگی دندان هستند. تشخیص زودهنگام علائم پوسیدگی دندان می تواند به درمان به موقع کمک کند.

علائم پوسیدگی دندان:

پوسیدگی دندان چگونه است؟ در مراحل اولیه، پوسیدگی به شکل لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان دیده می شود. ممکن است خود فرد در این مرحله قادر به تشخیص آن نباشد، اما دندانپزشک می داند به دنبال چه چیزی بگردد. دقیقا به همین دلیل است که مراجعه منظم به دندانپزشک برای انجام معاینات شش ماه یک بار اهمیت دارد. دندانپزشک می تواند پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و آن را به راحتی درمان کند. اما اگر تا زمان بروز سوراخ روی دندان صبر کنید، آسیب پیشرفته تر می شود.

به جز آسیب واضح به دندان، علائم پوسیدگی دندان عبارتند از:

  • دندان درد (هر چند که درد در روزهای اول خفیف است)
  • درد در زمان جویدن و گاز گرفتن
  • حساسیت به مواد غذایی گرم و سرد
  • نفس بد بو که از بین نمی رود.
  • طعم بد در دهان

در صورتی که متوجه وجود هر یک علائم پوسیدگی دندان شدید، هر چه سریع تر قراری را با دندانپزشک خود تنظیم کنید. درمان سریع تر نتیجه بهتری خواهد داشت.

تشخیص پوسیدگی دندان:

برای تشخیص پوسیدگی دندان باید بتوانید نقاطی تیره روی دندان خود ببینید یا اگر زبان بزنید متوجه وجود سوراخی روی دندان می شوید.

درد حفره معمولا شدیدتر از پوسیدگی اولیه دندان است زیرا عفونت به اعصاب درون پالپ دندان رسیده است. با این حال، اگر درد را نادیده بگیرید ممکن است درد خود به خود از بین برود. اما این امر بدین معنی نیست که عفونت از بین رفته است، بلکه به این معنی است که به قدری گسترش یافته که اعصاب را به طور کامل از بین برده است. در نتیجه پس از مدتی دندان نیز می میرد و سیاه می شود.

در صورتی که در این دوره متوجه درد در دندان خود با تغییر دمای مواد غذایی شدید، باید توجه بیشتری به موضوع داشته باشید.

در آخر تنها کسی که می تواند میزان آسیب وارد شده به دندان را برآورد کند، دندانپزشک است. دندانپزشک می تواند بهترین روش درمانی را برای پیشگیری از گسترش عفونت اتخاذ کند. در صورتی که دچار علائم پوسیدگی دندان هستید، برای معاینه و درمان با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

منبع:

dentaly

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *