شکستگی عمودی ریشه دندان:

عده زیادی از افراد هر ساله به دلیل وارد شدن ضربه به صورت یا استفاده از دندان به عنوان ابزار دچار شکستگی دندان می شوند. نوع شکست می تواند سرنوشت دندان را مشخص کند. نجات برخی از دندان ها در این شرایط ممکن است و برای برخی دیگر چاره ای جز کشیدن دندان باقی نمی ماند. شکستگی عمودی ریشه دندان نوعی شکست در ساختار دندان است که درمان و تشخیص آن از سخت ترین کارها در حوزه دندانپزشکی است.

مشخصه شکستگی عمودی ریشه دندان وجود یک خط کامل یا ناکامل در تمام محور طولی ریشه به سمت تاج دندان است. شکستگی عمودی ریشه دندان بین ۲ تا ۵ درصد از شکستگی های تاج و ریشه را تشکیل می دهد. بیشترین شیوع این عارضه در افرادی دیده می شود که دندان های آنها عصب کشی شده است. بروز این عارضه در بیماران مسن تر از ۴۰ سال نیز محتمل تر است.

وقوع یک شکستگی کامل عمودی ریشه اغلب برای دندان فاجعه بار است، زیرا معمولا کشیدن دندان تنها گزینه ممکن است.

شکستگی عمودی در ریشه دندان در شرایطی محتمل تر است که دندان پیش از این تحت درمان های تهاجمی گسترده قرار گرفته باشد. حذف مقدار زیادی از عاج دندان در روش های درمانی مانند عصب کشی می تواند دیواره دندان را تضعیف کند. به همین دلیل توصیه می شود از انجام این نوع درمان ها پرهیز شود. مراجعه زودهنگام بیمار برای درمان عامل مهمی در پیشگیری از نیاز به انجام چنین درمان هایی است.

شکستگی دندان در عین حال ممکن است در اثر وارد شدن فشار و نیروی زیاد به دندان در طول درمان عصب کشی ایجاد شود. وارد شدن ضربه به صورت از دیگر علل مهم ابتلا به این عارضه است.

علائم شکستگی عمودی ریشه دندان:

این عارضه از بدترین شکستگی ها در دندان است. علائم آن عبارتند از: درد شدید و کوتاه مدت در حین جویدن، حساسیت به تغییر دما. خط شکستگی می تواند کاملا واضح باشد. اما به طور کلی عارضه بدون انجام رادیوگرافی قابل مشاهده با چشم نیست.

تشخیص:

تشخیص شکستگی عمودی ریشه دندان به جهت عدم دیده شدن خط شکستگی در تاج دندان می تواند دشوار باشد. به همین دلیل انجام رادیوگرافی و تصویربرداری تخصصی تنها روش تشخیص است.

در صورتی که دچار درد شدید و بدون علت واضح در دندان خود هستید، برای یافتن علت و درمان با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید. مراجعه زودهنگان شانس موفقیت درمان شما را افزایش می دهد.

منبع:

wikipedia

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *