تاثیر آسم در پوسیدگی دندان در افراد مبتلا

افرادی که دچار آسم هستند می دانند که این بیماری چقدر جدی و ترسناک است. مسیر هوایی تنگ می شود و تنفس دشوار می شود. درمانی برای این عارضه وجود ندارد، اما برخی داروها و روش های درمانی می توانند به باز نگه داشتن مسیر هوایی برای تنفس کمک کنند. با این حال تاثیر آسم در پوسیدگی دندان و داروهای آن ثابت شده است.

تاثیر آسم در پوسیدگی دندان چیست؟

اصلی ترین علامت آسم اشکال در تنفس است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که دچار آسم هستند از راه دهان تنفس می کنند زیرا این روش در گرفتن هوای مورد نیاز موثرتر است. با اینکه این پاسخ غیر اختیاری است، می تواند موجب خشکی دهان شود. از سوی دیگر عارضه جانبی برخی از داروهای پیشگیری از آسم نیز خشکی دهان است. بزاق به حفظ رطوبت دهان، خنثی کردن اسید دهان و شستن باکتری های تکثیر شده کمک می کند. تاثیر آسم در پوسیدگی دندان بدین صورت است که باکتری ها و اسید در دهان باقی می مانند و این امر می تواند موجب فرسایش مینای دندان و پوسیدگی آن شود.

کاهش تاثیر آسم در پوسیدگی دندان:

با استفاده از روش های زیر می توانید تاثیر آسم در پوسیدگی دندان را کاهش دهید:

نوشیدن مقدار زیادی آب:

به جای چایی و آبمیوه برای مرطوب کردن دهان از آب استفاده کنید. در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.

شستن دهان:

شستشوی سریع دهان با آب یا دهانشویه حاوی فلوراید پس از استفاده از دارو و اسپری آسم می تواند از باقی ماندن برخی مواد خشک کننده بزاق در دهان پیشگیری کند. این کار هر چه سریع تر انجام شود بهتر است.

مسواک بزنید:

یکی از بهترین راه های محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. روزی دو مرتبه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا بقایای مواد غذایی از دهان شما خارج شود.

معاینه توسط دندانپزشک:

هرچند معاینه منظم توسط دندانپزشک برای همه افراد ضروری است، این امر در مورد بیماران مبتلا به آسم اهمیت بیشتری دارد. در طول معاینه، بقایای پلاک و تارتار از روی دندان ها برداشته می شود و تشخیص و درمان به موقع مسائل دهان و دندان تسهیل می شود.

در زمان معاینه، در مورد شرایط بیماری و داروهای مصرفی خود با دندانپزشک مشورت کنید تا در صورت لزوم توصیه های پیشگیرانه و اقدامات درمانی انجام شوند. در صورت لزوم می توانید از روش های جایگزین تولید بزاق مصنوعی برای حل مشکل خود استفاده کنید.

منبع:

wilmingtondedentist

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] به جینجیویت خفیف تا شدید کاهش دهد. اثر تخفیف دهنده پوسیدگی دندان در این محصولات در تحقیقات زیادی ثابت شده است. سایر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *