تاخیر در رشد دندان شیری در نوزادان

زمانی که نوزاد به دنیا می آیند، تقریبا تمام دندان های شیری وی زیر لثه هایش قرار دارند. اولین دندان شیری در حدود ۶ ماهگی بیرون می زند؛ هر چند که این زمان در هر نوزاد متفاوت است. معمولا دو دندان پیشین فک پایین زودتر رشد می کنند و تمام ۲۰ دندان شیری تا ۳ سالگی ظاهر می شوند. تاخیر در رشد دندان شیری می تواند برای والدین نگران کننده باشد.

علل احتمالی تاخیر در رشد دندان شیری:

در برخی موارد تاخیر در رشد دندان شیری ارثی است و یکی از والدین سابقه آن را داشته است. در صورتی که زمان رشد اولین دندان در شما یا والد دیگر فرزندتان دیرتر از میانگین بوده است، شانس بالایی وجود دارد که نوزادتان نیز این گونه باشد. در صورتی که دندان شما دیر بیرون زده است و هیچ گونه مسئله پزشکی در آن دخیل نبوده است، جای نگرانی در مورد نوزاد وجود ندارد.

در برخی موارد، تاخیر در رشد دندان شیری می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل باشد. رشد دندان شیری نوزادان نارس یا دارای وزن پایین در هنگام تولد همراه با تاخیر بیشتر است و ممکن است دچار نقص مینای دندان شوند.

برخی مشکلات ژنتیکی نیز می توانند عامل بروز مشکل در زمان رشد دندان ها باشد. از سوی دیگر تاخیر در رشد دندان شیری می تواند نشانه ای از سوتغذیه و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن نوزاد باشد. مهم ترین مکمل در رشد دندان ها ویتامین D و کلسیم است.

تاخیر در بیرون زدن دندان می تواند در اثر ابتلا به سندرم داون یا کم کاری تیروئید باشد. کم کاری تیروئید می تواند نشانه های دیگری نیز داشته باشد که عبارتند از ضعف، خستگی، سردرد، و سفتی عضلات. کودک دچار تاخیر در حرف زدن و راه رفتن خواهد شد و وزن پایینی دارد.

تاخیر در رشد دندان شیری موجب نگرانی است؟

اگر دندان های شیری کودک دیرتر از زمان معمول بیرون زده است اما هیچ مشکل پزشکی عامل آن نیست، جایی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، احتمال دارد که کودک در سال های آینده به ارتودنسی نیاز پیدا کند. دندان های شیری راهنمای رشد دندان های دائمی به شمار می روند. بنابراین تاخیر در رشد و افتادن دندان شیری می تواند زمینه ساز مشکل در رشد دندان دائمی باشد.

در صورتی که کودک شما تا ۱۸ ماهگی هیچ دندانی در دهان ندارد، با پزشک و دندانپزشک اطفال مشورت کنید. دندانپزشک علل پزشکی احتمال و سابقه خانوادگی شما را بررسی خواهد کرد و راه حل های احتمالی را پیشنهاد خواهد داد.

منبع:

ctkidsdentist

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان شیری تا زمانی که دندان دائمی زیرین به آن فشار وارد نکند، نمی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *