ضدعفونی کردن مسواک:

آیا مسواک شما به مزرعه تکثیر باکتری تبدیل شده است؟ برس های مسواک روزی دو بار پر از آب، خمیرددندان، ذرات غذا و باکتری های دهان می شوند و اگر اخیرا به سرماخوردگی دچار شده اید، در حال حاضر پر از ویروس نیز هست. ضدعفونی کردن مسواک می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان شما و پیشگیری از انتشار بیماری به سایر اعضای خانواده کمک کند.

مراقبت از مسواک:

برای اینکه برس های مسواک حالت خود را از دست ندهند باید هر بار تمیز شوند. پس از تمیز کردن دهان، میکروارگانیسم ها شروع به رشد روی مسواک می کنند. به همین دلیل توصیه می شود پس از اتمام کار، مسواک را به طور کامل با آب بشویید تا بقایای مواد غذایی از آن خارج شود. زمانی که مسواک تمیز شد، آن را رو به بالا قرار دهید و مراقب باشید با دیگر مسواک ها تماس پیدا نکند. هرگز درپوش مسواک را روی آن قرار ندهید زیرا این کار مانع از خشک شدن مسواک و موجب رشد باکتری و قارچ می شود.

ضدعفونی کردن مسواک:

ضدعفونی کردن مسواک پس از دوره بیماری، برای اطمینان از عدم انتقال آن به سایر اعضای خانواده ضروری است. برخی از روش های ضدعفونی کردن مسواک عبارتند از:

مسواک را به مدت ۳۰ ثانیه در مقداری محلول دهانشویه آنتی باکتریال بگردانید.

۲ قاشق جوش شیرین را در یک فنجان آب حل کنید و مسواک را در آن قرار دهید.

۱ قاشق چای خوری محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن را در یک فنجان آب حل کنید و مسواک را در آن قرار دهید.

هفته ای یک بار، مسواک را به مدت یک دقیقه در سرکه قرار دهید.

مسواک را بیشتر از ۵ دقیقه در محلول دهانشویه قرار ندهید و آن را مورد استفاده مجدد قرار ندهید.

ضدعفونی کردن مسواک توسط مایکروفر یا ماشین ظرفشویی کار صحیحی نیست. داغ شدن پلاستیک مسواک می تواند به نظم برس های آن آسیب بزند.

بعد از ابتلا به بیماری ویروسی می توانید مسواک خود را دور بیاندازید. اما این کار ضروری نیست. شما با هر بار ابتلا به یک نوع از ویروس در برابر آن مقاوم خواهید شد و دیگر به آن مبتلا نخواهید شد. با این حال، برای پیشگیری از انتشار بیماری به سایر افراد، ضدعفونی کردن مسواک ایده خوبی است.

ضدعفونی کردن مسواک چند دقیقه بیشتر زمان شما را نمی گیرد. اما می تواند سهم زیادی در بهداشت دهان و دندان شما داشته باشد. فراموش نکنید که مسواک خود را هر ۳-۴ ماه یک بار یا در صورت تغییر شکل برس ها تعویض کنید.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] را از سال اول عمر در او تثبیت کنید. دندان های او را با مسواک انگشتی نرم تمیز کنید. استفاده از خمیردندان را به زمانی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *