دندان گچی چیست و چه کاری برای آن می توان انجام داد؟

هیپو مینرالیزاسیون یا هیپوپلازی مینای دندان اصطلاحی است که مواد معدنی در مینای دندان، معمولا در دندان های مولر، کم است و بنابراین نرم تر و مانند یک گچ است. از این وضعیت به دندان گچی یاد می شود.

بروز این عارضه در کودکان بسیار بالا است؛ بین ۱۵ تا ۲۰٪ یا ۱ نفر در هر ۶ کودک. این عارضه می تواند بسیار خفیف تا بسیار شدید باشد.

علت این عارضه کاملا مشخص نیست. با وجودی که بسیاری از محققان معتقدند ژنتیک نقش مهمی در این عارضه بازی می کند، اما عواملی مانند محیط زندگی نیز در این عارضه نقش دارند.

برای کودکی که دچار این عارضه است چه اتفاقی می افتد؟

دندان گچی بیشتر مستعد شکستگی است، چه پوسیده باشد چه نباشد. سرعت پوسیدگی در این نوع دندان ها بیشتر است زیرا دندان ها ضعیف هستند. اما حتی بدون پوسیدگی، پلاک یا باکتری نیز دندان در هر حال دچار تخریب می شود.

دندان هایی که بیشتر تحت تاثیر این عارضه قرار می گیرند، اولین دندان مولر است که در سن ۶ یا ۷ سالگی رشد می کنند.

چرا دندان گچی عارضه مهمی برای دندانپزشکان و والدین به شمار می رود؟

اساسا درمان این عارضه دشوار است.

پر کردن این دندان ها نیز دشوار است زیرا مواد پر کننده به مینای دندان سالم می چسبند. بدون وجود مواد معدنی کافی، مواد پر کننده به دندان نمی چسبند و دندان به پوسیدگی و شکستن ادامه می دهد.

بسته به وضعیت دندان، می توان از روکش روی دندان استفاده کرد. اما اگر بیمار دیر مراجعه کرده باشد، اغلب دندان به حدی آسیب دیده است که چاره ای جز کشیدن آن باقی نمی ماند.

به جز مشکلات به وجود آمده بر سر راه درمان، درد و حساسیت شدید از دیگر مشکلاتی است که این عارضه با خود به همراه دارد. این عارضه استفاده از بی حسی را برای بیمار دشوار می سازد. دندان گچی حساسیت شدیدی به درد دارد. بدین معنی که بی حس کردن دندان برای درمان به سختی صورت می گیرد. بنابراین درمان اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

والدین چه کاری می توانند انجام دهند:

بهترین راه برای شناسایی مشکل، مراجعه زودهنگام است. بنابراین کودک باید در سن ۳ تا ۴ سالگی ارجاع شود. در صورتی که مشکل به موقع شناسایی شود، پیشرفت، شدت و درمان بیماری تحت نظر قرار می گیرد.

دیگر سن کلیدی برای شناسایی عارضه، حدود ۶ سالگی است که اولین دندان های مولر رشد می کنند. در این سن دندانپزشک می تواند با شناسایی مشکل بهترین روش درمانی را پیش از شروع درد و حساسیت اتخاذ کند.

منبع:

todaysdentistry

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *