دهانشویه برای کودکان: نکات مهم

تنها بزرگسالان نیستند که در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه و پوسیدگی دندان قرار دارند. حتی در کشورهای پیشرفته نیز بیش از دو سوم کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال دچار بیماری لثه و پوسیدگی حداقل یک دندان هستند. رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله استفاده از یک دهانشویه ملایم می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کند. اما لازم است که استفاده از دهانشویه برای کودکان با حفظ نکات ایمنی انجام شود.

زیاد زود شروع نکنید:

استفاده از دهانشویه برای کودکان زیر ۶ سال ممنوع است. این ممنوعیت به خصوص در مورد دهانشویه های حاوی فلوراید مهم تر است. کودکان کم سن و سال ممکن است دهانشویه را ببلعند که برای دستگاه گوارش آنها و سلامت دندان ها مضر است. مقدار کمی از فلوراید برای حفظ استحکام دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید است اما مقدار زیادی از آن می تواند به تغییر رنگ مینای دندان تحت عنوان فلوئوروزیس منجر شود.

انتخاب دهانشویه فاقد الکل:

برخی از انواع دهانشویه بزرگسالان حاوی الکل است که برای کشتن باکتری ها افزوده می شود. این ماده برای بزرگسالان خطری ندارد اما در مورد کودکان این طور نیست. کودکان نباید از دهانشویه حاوی الکل استفاده کنند زیرا همانند فلوراید، بلع آن نیز برای بدن کودکان مضر است. در هنگام انتخاب دهانشویه برای کودکان دقت کنید که حاوی الکل نباشد.

بر کودکان نظارت کنید:

بر استفاده از دهانشویه توسط کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال باید نظارت شود. این امر از دو جهت اهمیت دارد: اول آنکه از عدم بلع آن توسط کودک اطمینان حاصل می شود. مطمئن می شوید که استفاده از دهانشویه جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نشده است.

ممنوعیت استفاده بیش از حد از دهانشویه برای کودکان:

از آنجا که دهانشویه رنگ و بوی دلپذیری دارد، باید دور از دسترس کودکان کم سن و سال باشد زیرا ممکن است با نوشیدنی های خوشمزه اشتباه گرفته شود. بنابراین دهانشویه را در کابینت های مرتفع یا در کمدهای دارای قفل نگهداری کنید. مسمومیت با دهانشویه بسیار خطرناک است و در برخی موارد به بستری می انجامد. بسته به مقدار مایع بلعیده شده، عدم درمان به موقع می تواند موجب مرگ بیمار شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان به اندازه بزرگسالان اهمیت دارد. آموزش و پیگیری این اصول باعث تثبیت آن در بزرگسالی می شود. این کار طول عمر بالای سلامت لثه و دندان را تضمین می کند. شروع آموزش از سال اول عمر کودک می تواند سلامت دهان و دندان وی را تا پایان عمر تضمین کند.

منبع:

colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان او استفاده کنید. در مطالب پیش در مورد استفاده از دهانشویه برای کودکان صحبت شد که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید. استفاده از […]

  2. […] از یک دهانشویه به صورت روزانه می تواند به تمیز کردن پشت گلو و جلوگیری […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *