ارثی بودن پوسیدگی دندان:

عوامل زیادی باعث پوسیدگی دندان می شوند: باکتری ها، اسید، قند، بزاق دندان و ساختار دندان. ارثی بودن پوسیدگی دندان عبارتی است که بیشتر در کلینیک های دندانپزشکی اطفال شنیده می شود. واضح است که احتمال بروز پوسیدگی دندان در کودکانی که والدین آنها پوسیدگی های متعددی در دهان دارند، بیشتر است. اما علت پوسیدگی دندان پیچیده تر از آن چیزی است که والدین فکر می کنند.

ارثی بودن پوسیدگی دندان: واقعیت ها

  • توسط گونه های مشخصی از باکتری ایجاد می شود
  • دهان نوزاد در ابتدای تولد فاقد این نوع باکتری هاست و در طول زندگی در اثر تماس با بزاق والدین، پرستاران و دوستان در مدرسه این باکتری به دهان کودک منتقل می شود.
  • برای بروز پوسیدگی دندان لازم است به باکتری ها سوخت برسانیم (قند).
  • هر چه محیط دهان اسیدی تر باشد، دندان بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد.
  • پوسیدگی دندان روندی کند و پیشرونده است که باید به سرعت شناسایی شود.

با این وجود، هنوز چیزهای زیادی هست که در مورد پوسیدگی دندان نمی دانیم. برای مثال، سطح پوسیدگی در دو قلوهای یکسان که از خانواده، رژیم غذایی و بهداشت یکسانی برخوردار هستند، ممکن است کاملا متفاوت باشد.

می دانیم که برخی فاکتورهای ژنتیکی مانند ساختار مینای دندان و بزاق دندان های را در معرض خطر بیشتر قرار می دهد. با این وجود، نمی توانیم این فاکتورها را پیش از بروز پوسیدگی شناسایی کنیم تا از آنها جلوگیری کنیم.

با وجودی که می دانیم دقیقا کدام نوع باکتری عامل پوسیدگی دندان است، هنوز نتوانسته ایم بدون بر هم زدن تعادل باکتریایی دهان، آنها را از بین ببریم.

برخی از والدین به تصور ارثی بودن مشکلات دهان و دندان دست از تلاش می کشند و بهداشت دهان و دندان را به فرزند خود آموزش نمی دهند. ارثی بودن پوسیدگی دندان شاید تا حدی بسته به نحوه شکل گیری مینای دندان واقعیت داشته باشد، اما همان طور که گفتیم در بروز پوسیدگی دندان عوامل زیادی نقش دارند. آنچه ما در کلینیک دندانپزشکی پردیس به دنبال آن هستیم آموزش والدین و کودکان در مورد عادت های بهداشتی سالم دهان و دندان است، به این امید که این روش ها در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ارتقا سلامت خانواده نقش بهتری ایفا کنند.

آگاهی از عوامل دخیل در پوسیدگی دندان و پیشگیری از آنها می تواند حتی ارثی بودن پوسیدگی دندان را شکست دهد. در این راه نقش والدین پر رنگ تر است. والدینی که از کودکی عادات سالم را در کودک خود پرورش دهند، به تثبیت بهداشت دهان و دندان و ارتقا سلامت جامعه آینده کمک شایانی می کنند.

منبع:

smiles-for-kids

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] ها بسته به مقدار مواد مورد استفاده و مقدار پوسیدگی متفاوت است، اما به طور معمول هزینه استفاده از کامپوزیت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *