گارد انگشت شست: پیشگیری از کج شدن دندان

احتمالا شما هم یکی از آن والدین نگرانی هستید که انگشت شست فرزندشان دائما در دهانش هست و به دنبال راه حلی برای پیشگیری از عوارض آن بر رشد دهان و دندان فرزند خود هستید. مکیدن انگشت شست رفلکسی طبیعی در نوزادان است که به آنها حس خوشحالی و امنیت می دهد. بسیاری از نوزادان برای به خواب رفتن و آرام شدن به آن نیاز دارند. بسیاری از کودکان به طور خودکار این عادت را ترک می کنند، اما برخی از کودکان به روش های دیگری مانند گارد انگشت شست نیاز دارند.

تاثیر مکیدن انگشت بر دهان و دندان کودک:

یکی از مهمترین اشکالات مکیدن انگشت شست، تاثیر آن بر دهان و دندان کودک است. زمانی که دندان های دائمی در دهان ظاهر شوند، این عادت می تواند رشد صحیح دندان ها را در دهان مختل کند. در برخی از کودکانی که به شدت انگشت خود را می مکند، حتی دندان های شیری نیز دچار کجی و نامرتبی می شوند.

هر چه این عادت مدت زمان بیشتری ادامه یابد، تاثیر آن بر رشد دهان و دندان بیشتر خواهد بود و درمان دشوارتر خواهد شد. مکیدن طولانی مدت پستانک نیز تاثیر مشابهی بر رشد دهان و دندان دارد، با این تفاوت که ترک عادت آن راحت تر از انگشت شست است. به علاوه، درمان مال اکلوژن های به وجود آمده در اثر مکیدن انگشت شست بسیار دشوارتر است.

استفاده از گارد انگشت شست:

تلاش برای ترک عادت مکیدن انگشت شست دشوار است. سعی کنید به جای مجازات کودک، او را برای ترک این عادت تشویق کنید.

مکیدن انگشت در سنین بالاتر می تواند عاملی داشته باشد. برخی از کودکان در زمان استرس و ناراحتی برای دستیابی به آرامش به آن پناه می برند. برخی دیگر نیز هر بار که حواسشان نیست، انگشتشان را در دهانشان می برند.

گارد انگشت شست روشی موثر و ساده برای ترک این عادت آسیب رسان به دندان هاست. این محافظ در سایزهای مختلفی ارائه می شود و دور دست کودک بسته می شود. گارد انگشت شست باید روز و شب استفاده شود تا زمانی که این عادت ترک شود. استفاده از این روش در کودکان بالای ۳-۴ سال توصیه می شود که در برابر ترک عادت مکیدن انگشت مقاومت می کنند.

اگر کودک شما در برابر استفاده از آن مقاومت می کند، می توانید با مراجعه به دندانپزشک اطفال در مورد معایب این عادت برای زیبایی لبخند کودک مشاوره بگیرید. دندانپزشک می تواند تصاویری از دندان های نامرتب را به کودک شما نشان دهد که در اثر این عادت به وجود آمده اند.

منبع:

thumbsie

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *