پودر دندان یا خمیردندان: کدامیک بهتر است؟

برای تمیز کردن دندان ها معمولا گزینه های زیادی وجود دارد. طیف وسیعی از انواع خمیردندان و دهانشویه پای ثابت محصولات بهداشتی خانه ها هستند. پودر دندان محصول دیگری است که به بازار عرضه شده است.

بله! درست خواندید. برای تمیز کردن دندان ها می توانید از پودر دندان استفاده کنید. با وجودی که خمیردندان ها قفسه های فروشگاه های زیادی را اشغال کرده اند، پودر نیز گزینه دیگری برای تمیز کردن دندان های شماست. اما تفاوت آن با خمیردندان چیست و برای چه کاری مفید است؟

پودر دندان چیست؟

پودر دندان مخلوطی است از انواع مواد برای جایگزینی خمیر دندان که عبارتند از جوش شیرین، میخک، نعنا، طعم دهنده های مختلف و مواد تمیز کننده دندان.

هر چند اخیرا این محصول توجهات را در بازار به خود جلب کرده است، اما در واقع نوعی روش خانگی است که از قدیم استفاده می شد. اولین استفاده از این ماده به هزاران سال پیش، در دوره مصریان باستان، یونانیان، چینی ها و رومی ها می رسد. حتی قبل از اینکه کلئوپاترا به حکمرانی برسد، مردم مصر دندان های خود را با پودر ساخته شده از پوسته تخم مرغ خرد شده و خاکستر تمیز می کردند. چینی ها به این پودر چای سبز، نمک و جینسینگ را نیز اضافه کردند تا به خاصیت تمیزکنندگی و طعم بهتر آن بیافزایند. یونانیان و رومی ها از استخوان های خرد شده و پوسته های صدف برای افزایش خاصیت سایندگی آن استفاده کردند.

در حدود ۱۰۰۰ بعد از میلاد مسیح، ایرانیان متوجه خطر سایندگی بیش از اندازه برخی پودرها شدند که موجب آسیب رسیدن به دندان می شد. به همین دلیل آنها از پودرهای ملایم تر ساخته شده از صدف سوخته شده حلزون، گیاهات و عسل استفاده کردند.

در قرن ۱۸، انگلیسی ها اولین افرادی بودند که پودر را به بازار عرضه کردند. جوش شیرین ماده اصلی و پایه آن را تشکیل می داد.

مواد پایه تشکیل دهنده پودر:

 • بنتونیت خاک رس که از قدیم الایام تحت عنوان گل سرشو شناخته می شود و برای تقویت دندان و لثه لازم است.
 • نمک دریا که به بهبودی التهاب لثه کمک می کند.
 • زایلیتول برای ایجاد طعم شیرین
 • میخک برای خاصیت ضدالتهابی آن
 • روغن های پایه برای خاصیت آنتی باکتریال و ایجاد حس تازگی در دهان
 • و برخی مواد دیگر

پودر دندان در مقایسه با خمیردندان:

اگر به مواد تشکیل دهنده نوشته شده بر روی برچسب خمیردندان و پودر دندان نگاهی بیاندازید، احتمالا مشابهت هایی خواهید دید. هر دو محصول حاوی نوع طعم دهنده مانند نعنا، مواد تمیز کننده مانند سدیم لوریل سولفات و مواد ساینده هستند.

ممکن است هر دو آنها حاوی فلوراید نیز باشند. فلوراید ماده ای معدنی است که به استحکام دندان ها کمک می کند و از آنها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. با این وجود، همه محصولات بهداشتی دهان و دندان، از جمله انواع خمیردندان ها و پودرهای دندان حاوی فلوراید نیستند.

این دو محصول در کنار چند شباهت، با هم تفاوت هایی هم دارند. خمیردندان اغلب حاوی فوم کف کننده و روان کننده است که مانع خشک شدن آن می شوند. از آنجا که پودر دندان خشک است، نیازی به این مواد ندارد. برخی از این دسته محصولات حاوی مواد ساینده مانند ذغال، خاک رس یا گیاهان هستند که تصور می شود به سفیدتر شدن و تمیز شدن دندان کمک می کنند.

پودر دندان را شاید در هر مغازه یا داروخانه ای نیابید، اما بسیاری از فروشگاه های بزرگ این محصول را ارائه می دهند. برخی از افراد نیز پودر خانگی درست می کنند، هرچند که در مقایسه با محصولات حاوی فلوراید که توسط تولیدکنندگان بزرگ به محصولات بهداشتی دهان و دندان افزوده می شوند، ارزشی ندارند.

مزایای خمیردندان:

 • راحتی و سهولت در استفاده
 • تمیز کردن و پالیش کردن ملایم دندان ها
 • حاوی فلوراید برای استحکام دندان ها

معایب خمیردندان:

 • حاوی فلوراید که بلع آن باعث مسمومیت می شود.
 • گلیسیرین فیلمی روی دندان ایجاد می کند که مانع دریافت مواد معدنی توسط آن می شود.

مزایای پودر:

 • تحقیقات نشان می دهند که اثربخشی آن در حذف پلاک بیشتر است
 • بیشتر پودرها حاوی مواد طبیعی و ارگانیک هستند.
 • از آنجا که فاقد فلوراید است، استفاده از آن برای کودکان غیرسمی و ایمن تر است.

معایب پودر:

 • استفاده از آن در مقایسه با خمیردندان با سهولت کمتری همراه است.
 • وجود برخی مواد مانند ذغال و گیاهان تصویر خنده داری از افراد در موقع استفاده از آن ایجاد می کند.

نحوه استفاده:

برای مسواک زدن می توانید از هر کدام مدل های پودر یا خمیر دندان استفاده کنید. فرق آنها در نحوه گذاشتن آنها روی مسواک است. در مورد پودر دندان، باید مسواک خود را با آب خیس کنید و پودر را روی برس های آن بریزید. زمانی که مقداری از پودر برس های مسواک را پوشش داد، مسواک خود را به همان روش قدیمی و در زاویه ۴۵ درجه روی دندان ها بکشید.

برای مسواک زدن، همیشه بر کودکان نظارت داشته باشید.

اثربخشی:

آیا می خواهید بدانید با کدام یک از این دو محصول دندان های تمیز تر و سفیدتری خواهید داشت؟ تا به حال، تحقیقات کمی در رابطه با اثربخشی هر یک از آنها در مقایسه با دیگری انجام شده است.

تنها یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی علوم بهداشتی اثرات خمیر دندان و پودر دندان را در حذف لکه روی دندان ها مورد آزمایش قرار داد. در بین افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، افرادی که از پودر استفاده می کردند، لکه های کمتری نسبت به کسانی که از خمیر دندان استفاده کرده بودند، داشتند.

مطالعه دیگری که در مجله مطالعات تکمیلی دندانپزشکی منتشر شد، میزان موفقیت خمیردندان و پودر دندان را در کاهش پلاک و بیماری لثه مورد ارزیابی قرار داد. این مطالعه به این نتیجه رسید که پودر دندان در مقایسه به خمیردندان در حذف پلاک و کنترل بیماری لثه موفقیت بیشتری داشته است.

با این حال، نتایج فوق برای تصمیم گیری علمی کافی نیست و به تحقیقات بیشتری در این رابطه نیاز است.

حالا که در این باره اطلاعات بیشتری کسب کردید، نظر شما چیست؟ کدامیک از روش های فوق را ترجیح می دهید. اگر از نتایجی که از خمیردندان خود گرفته اید راضی هستید، دلیلی برای تغییر آن نیست. اگر فکر می کنید راهی برای بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان شما وجود دارد، می توانید با مشورت دندانپزشک استفاده از یک محصول جدید را بررسی کنید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *