جراحی افزایش طول تاج دندان: پاسخ به سوالات مهم

یک لبخند زیبا به تقارن بین اندازه دندان و لثه ها و میزان نمایش داده شده از آنها بستگی دارد. وجود بافت اضافی لثه یا کوتاه بودن بیش از حد دندان ها برای بسیاری از بیماران نامطلوب است. در این شرایط راه حل های مختلفی پیشنهاد می شود که انتخاب هر یک به علت عارضه بستگی دارد. یکی از راه های بهبود لبخند بیمار، جراحی افزایش طول تاج دندان است که برای حذف بافت لثه، استخوان، یا هر دو برای مشخص شدن بخش بیشتری از دندان استفاده می شود.

جراحی افزایش طول تاج دندان برای چه مواردی استفاده می شود؟

جراحی افزایش طول تاج دندان زمانی انجام می شود که لازم است یک دندان ترمیم شود. برای مثال، دندان دچار پوسیدگی شدید شده است و بخش زیادی از آن از بین رفته است. بنابرین، بخش زیادی از آن بالای خط لثه باقی نمانده است تا روکش دندان یا پرکننده روی آن ثابت شود. تثبیت روکش مستلزم اتصال به بخش کافی از دندان است، در غیر این صورت درمان با شکست رو به رو می شود.

در صورتی که دندان بالای خط لثه شکسته باشد نیز همین اتفاق می افتد و امکان تثبیت روکش روی آن وجود ندارد.

در برخی موارد، روکش یا پرکردگی دندان می افتد و دندان زیر آن دچار پوسیدگی شده است. در این شرایط، برای آنکه روکش روی دندان قرار گیرد، لازم است بخش بیشتری از دندان در دسترس قرار گیرد. این کار با حذف بخشی از بافت لثه و استخوان انجام می شود.

برخی از بیماران، دارای مقدار زیادی بافت لثه در اطراف دندان فوقانی خود هستند. دندانپزشکان به این عارضه لبخند لثه ای می گویند. یکی از راه های درمان این عارضه، استفاده از جراحی افزایش طول تاج دندان است. در مطالب پیشین در مورد لبخند لثه ای و روش های درمان آن توضیح داده شد که توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به آنها رجوع کنید.

پیش از جراحی افزایش طول تاج دندان چه اقداماتی انجام می شود؟

پیش از جراحی افزایش طول تاج دندان باید به یک پریودنتیست مراجعه کنید. در این جلسه، متخصص سوابق بیماری شما را بررسی خواهد کرد و از دندان های شما رادیوگرافی تهیه می شود. در این جلسه، روز جراحی مشخص می شود.

پیش از جراحی افزایش طول تاج دندان شاید لازم باشد یک جرم گیری تخصصی دندان برای شما انجام شود.

در صورتی که دارای روکش هستید، روی دندان شما یک روکش موقت گذاشته می شود تا از دندان شما محافظت کند. این کار جراحی را ساده تر می کند، زیرا پریودنتیست از میزان بافتی که باید در روز جراحی حذف شود ایده ای به دست می آورد.

پس از جراحی، حدود سه ماه طول می کشد تا ناحیه مبتلا بهبود یابد. سپس، دندانپزشک دوباره دندان شما را آماده خواهد کرد. روکش جدیدی برای دندان شما آماده می شود.

جراحی افزایش طول تاج دندان چگونه انجام می شود؟

جراحی افزایش طول تاج دندان با استفاده از بیحسی موضعی انجام می شود. طول مدت جراحی به تعداد دندان های مبتلا بستگی دارد. حتی اگر یک دندان درگیر شده باشد، افزایش طول تاج دندان باید در مورد دندان مجاور نیز انجام می گیرد. این کار باعث می شود که بافت لثه به تدریج شکل یابد. اگر لازم باشد بافت نرم و استخوان با هم برداشته شوند، مدت جراحی بیشتر از حذف بافت نرم است.

پریودنتیست برش هایی روی بافت می زند که لثه را از روی دندان کنار می زند. این روند باعث می شود که ریشه و استخوان اطراف دندان مشخص شود. در برخی موارد، صرفا حذف مقداری از بافت لثه باعث می شود فضای کافی برای قرار دادن روکش روی دندان ایجاد شود.

با این حال، در بیشتر موارد، لازم است پریودنتیست مقداری از استخوان اطراف ریشه دندان را نیز حذف کند. زمانی که جراحی تکمیل شد، موضع جراحی با آب نمک استریل شستشو می شود و بافت لثه بخیه می شود. برخی از دندانپزشکان یک پانسمان روی بخیه قرار می دهند.

در صورتی که دارای روکش موقت باشید، پیش از شروع جراحی افزایش طول تاج دندان روکش برداشته می شود. در آخر، پریودنتیست روکش را سر جای خود قرار می دهد.

پس از جراحی افزایش طول تاج دندان برای شما داروی ضد درد و دهانشویه تجویز می شود. از شما خواسته می شود که از یک رژیم غذایی نرم تبعیت کنید. می توانید دندان های خود را نزدیک به محل بخیه مسواک کنید، اما از تماس با لثه ها خودداری کنید. ذرات غذایی را با احتیاط از بین دندان های خود خارج کنید.

مراقبت های پس از درمان شامل چه اقداماتی است؟

برای چند ساعت اول پس از جراحی، روی صورت خود کیسه یخ قرار دهید تا درد و تورم کاهش یابد.

پس از یک هفته باید به پریودنتیست مراجعه کنید تا بخیه ها کشیده شوند. در برخی موارد شاید لازم باشد ۴ تا ۶ هفته بعد برای معاینه مراجعه کنید.

لثه ها پس از سه ماه بهبود می یابند و موضع برای قرارگیری روکش نهایی آماده می شود.

عوارض درمان چیست؟

پس از جراحی افزایش طول تاج دندان ممکن است تا چند روز دچار مقداری خونریزی شوید. عدم مراقبت می تواند باعث شود که موضع جراحی دچار عفونت شود. عوارض فوق در تمامی جراحی ها مورد انتظار هستند.

برخی از افراد پس از جراحی دچار حساسیت دندان به دمای سرد و گرم می شوند. این به دلیل قرارگیری ریشه دندان در معرض محیط دهان رخ می دهد. حساسیت دندان با گذشت زمان یا قرارگیری روکش روی دندان برطرف می شود.

از آنجا که بافت لثه و استخوان حذف شده است، ناحیه مورد نظر کمی بلندتر به نظر می رسد. اما با گذشت زمان و بهبودی لثه، تقارن لبخند کامل می شود.

به دلیل حذف شدن استخوان اطراف دندان، احساس می کنید که دندان لق شده است. مراقب دندان خود باشید و از گاز زدن خوراکی های سخت خودداری کنید. در صورتی که دندان از جای خود بیرون بیاید، قرار دادن آن در جای قبلی دشوار و در برخی موارد ناممکن است.

در صورت بروز عوارض زیر پس از جراحی افزایش طول تاج دندان هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید:

  • خونریزی که متوقف نمی شود
  • دردی که با هیچ دارویی تسکین نمی یابد
  • احتمال عفونی شدن موضع جراحی
  • وجود تورم غیر طبیعی و چرک در موضع

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *