اورژانس دندانپزشکی: چه زمانی باید مراجعه کنیم؟

اورژانس دندانپزشکی و دانستن اقدامات ضروری در این حین می تواند به معنی نجات یا از دست رفتن دندان باشد. هر مشکلی اورژانس نیست و هر چیزی را نیز نباید نادیده گرفت. اما وجه تمایز این دو چیست؟ در ادامه به برخی از مهم ترین موارد اورژانس دندانپزشکی و روش برخورد با آنها اشاره می کنیم.

لازم است بدانیم که کدام آسیب های جز اورژانس دندانپزشکی طبقه بندی می شوند تا از مراجعه غیرضروری به مطب دندانپزشک خودداری شود. حادثه در هر ساعتی از شبانه روز می تواند رخ دهد. برخی از آسیب ها لازم است سریعا درمان شوند، در حالی که برای درمان برخی دیگر می توانید تا چند روز صبر کنید.

برخی از رایج ترین آسیب های دهان شامل شکستن دندان، کنده شدن دندان، گیر کردن مواد غذایی بین دندان، وارد شدن ضربه به صورت، پارگی بافت دهان، و دندان درد می شود. بسته به شدت آسیب و محل دندان گاهی لازم است درمان در کمتر از یک ساعت انجام شود. در این شرایط به عنوان اورژانس دندانپزشکی باید هر چه سریع تر به یک کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مراجعه کنید.

هر چند رسیدن به دندانپزشک پس از بروز یک اورژانس دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است، اما با اقدامات زیر می توانید از بروز آسیب بیشتر پیشگیری کنید. در ادامه ۵ تا از مهم ترین موارد اورژانس دندانپزشکی را مرور می کنیم.

موارد اورژانس دندانپزشکی:

کنده شدن دندان:

در صورتی که دندان شما به صورت تصادفی یا در اثر وارد شدن ضربه کنده شد، لازم است برای نجات دندان هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. دندان را در آب یا شیر بشویید و برای محافظت از سلول های ریشه، آن را در دهان خود نگه دارید. از تماس با ریشه دندان خودداری کنید. هر چه سریع تر، کمتر از نیم ساعت، به دندانپزشک مراجعه کنید تا طی اقداماتی دندان به محل خود بازگردانده شود.

شکستن دندان:

زمانی که دندان می شکند، بروز درد شدید و وجود لبه های تیز نشانه اورژانس دندانپزشکی است. اگر دندان درد ندارد، می توانید چند روز برای مراجعه به دندانپزشک صبر کنید. در غیر این صورت، مراجعه سریع حیاتی است. تا زمان رسیدن به دندانپزشک از داروی ضد درد استفاده کنید و برای کاهش تورم صورت از کمپرس یخ استفاده کنید.

افتادن پرکردگی یا روکش دندان:

وجه تمایز تشخیص موقعیت اورژانس دندانپزشکی در این شرایط نیز به شدت آسیب بستگی دارد. آیا درد دارید؟ آیا دندان در معرض شکستگی و پوسیدگی قرار دارد؟ آیا دندان دارای لبه های تیز است؟ پس هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. تا زمان رسیدن به دندانپزشک از لمس دندان و وارد کردن فشار به آن خودداری کنید. اگر برای رسیدن به دندانپزشک می توانید صبر کنید، روکش دندان را با استفاده از چسب موقت مخصوص سر جای خود برگردانید. این چسب در داروخانه ها موجود است.

دندان درد:

دندان درد در صورتی اورژانس دندانپزشکی به شمار می رود که با عفونت و آبسه دندان همراه باشد. عدم توقف درد با مصرف دارو، وجود تب، التهاب، برآمدگی روی لثه و تورم صورت از نشانه های آبسه دندان هستند. آبسه دندان عارضه خطرناکی است که می تواند جان بیمار را تهدید کند. از این رو، مراجعه سریع به دندانپزشک، در هر ساعتی از شبانه روز اهمیت دارد. تفاوتی ندارد ساعت چند است، از خود درمانی عفونت دندان خودداری کنید.

شکستن فک:

در صورتی که در اثر یک تصادف، آسیبی به فک شما وارد شد، باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. روی صورت خود کمپرس یخ قرار دهید تا تورم صورت شما کاهش یابد و تا زمان رسیدن به دندانپزشک از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید.

پارگی دهان:

وارد شدن ضربه به صورت و پارگی لب و لثه از موارد اورژانس دندانپزشکی است. در شرایطی که خونریزی قطع نمی شود، میزان پارگی زیاد است، قسمتی از استخوان دیده می شود، صورت دچار تورم شدید شده است و داروهای مسکن کاری برای تسکین درد نمی کنند، مراجعه سریع به دندانپزشک ضروری است.

به طور خلاصه وجود حتی یکی از موارد زیر از مشخصه های اورژانس دندانپزشکی است:

  • درد شدید که به دارو پاسخ نمی دهد
  • کنده شدن دندان
  • لق شدن دندان دائمی
  • وجود عفونت و آبسه دندان
  • خونریزی شدید
  • تورم شدید روی صورت که با کمپرس سرد کاهش نمی یابد

پیشگیری از اورژانس دندانپزشکی:

برخی از اقدامات احتمال بروز آسیب به دندان را افزایش می دهد. جویدن یخ، آبنبات های سخت، شکلات های کاراملی و چسبناک و استفاده از دندان به عنوان ابزار می توانند موجب شکستن دندان شوند. اگر دچار عادت های فوق هستید، هر چه سریع تر تلاش کنید که آنها را ترک کنید.

ورزشکاران، به خصوص کسانی که در ورزش های رزمی و خشن شرکت می کنند، لازم است از گارد دهان استفاده کنند. گارد دهان در سایزهای مختلف در داروخانه ها در دسترس افراد است. با این حال، گارد دهان سفارشی حفاظت بهتری از دندان های شما به عمل می آورد. برای دریافت گارد دهان سفارشی به دندانپزشک مراجعه کنید. برای این نوع گارد، از دهان شما قالب گیری می شود تا گارد با دندان های شما بهترین و کامل ترین تناسب را داشته باشد.

بروز مشکلات دهان و دندان در طول تعطیلات و شب هنگام، بیماران را با تردید برای مراجعه روبه رو می کند. حتی اگر می دانید، کلینیک دندانپزشکی بسته است، باز هم با آن تماس بگیرید. شاید بر روی خط، دستورالعمل یا شماره ای برای مواقع اورژانس اعلام شود. در صورتی که کلینیک مورد نظر شما، قادر به خدمت رسانی در زمان مورد نظر شما نبود، هر چه سریع تر به یکی از نزدیک ترین اورژانس های دندانپزشکی مراجعه کنید. کارکنان مرکز می توانند مشخص کنند که آیا می توانید تا زمان رسیدن دندانپزشک صبر کنید تا باید هر چه سریع تر بر روی شما اقدام درمانی انجام گیرد.

اورژانس دندانپزشکی در طول روز نیز فعال است. بیمارانی که دچار این شرایط هستند قبل از سایر بیماران و بدون نوبت معاینه و درمان می شوند. بنابراین، بدون آنکه برای نوبت گرفتن زمان تلف کنید، هر چه سریع تر به صورت حضوری به کلینیک مورد نظر خود بروید.

کلینیک شبانه روزی پردیس آماده خدمت رسانی به شما در هر ساعتی از شبانه روز است.

منبع:

mintdentalar

colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] کمی صبر کنید. با این حال، در شرایط ویژه مانند اورژانس دندانپزشکی می توانید در مورد دریافت خدمات درمانی دندانپزشکی با […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *