فیس ماسک ارتودنسی چیست و چرا استفاده می شود؟

فیس ماسک ارتودنسی ابزار یک تکه ای است که از قابی ساخته شده از استنلس استیل ساخته شده است و روی پیشانی و چانه قرار می گیرد و اتصالات مخصوص آن در دهان قرار می گیرد تا فک بالا را به سمت بیرون و پایین بکشد. از این ابزار در بیمارانی استفاده می شود که دچار مال اکلوژن کلاس ۳ یا آندربایت هستند. به طور طبیعی بدن بیشترین رشد خود را بین ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح دارد و از این رو در صورت استفاده از آن در این ساعات بهترین نتیجه درمانی به دست می آید. استفاده از این ابزار درست بعد از عصرانه و در تمام طول شب نتایج را بهبود می بخشد. از این ابزار در بیماران کم سن و سال به خصوص در سنین بین ۷ تا ۱۱ سالگی استفاده می شود.

در چه مواردی از این ابزار استفاده می شود؟

نیاز به این ابزار به دلیل کوچک بودن فک بالا و عدم رشد کافی آن به وجود می آید. این دستگاه می تواند موجب تحریک رشد فک شود و نیاز به جراحی در سنین بالاتر را از بین می برد. فیس ماسک یک ابزار ارتودنسی مجزا نیست و در کنار سایر ابزارهای ارتودنسی به کار می رود.

فیس ماسک از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

این ابزار از سه بخش هدکپ، قاب صورت و اتصالات هدگیر تشکیل شده است.

بدنه دستگاه از یک قاب یا یک میله مرکزی تشکیل می شود که به سر بیمار متصل است. قاب دارای بخشی در مقابل دهان بیمار است که اتصالات بند لاستیکی آن به دهان بیمار متصل می گردد. این اتصالات سپس به بریس ها یا سایر ابزارهای اورتودنسی در دهان بیمار متصل می‌گردند. این امر باعث ایجاد یک نیروی برای کشیدن فک بالا بیمار رو به ‌جلو می‌شود.

مراحل درمان به چه صورت است؟

پس از آنکه ارتودنتیست تصمیم بگیرد که استفاده از این ابزار برای درمان کودک ضروری است، از فک بالای کودک قالب گیری می شود تا دستگاه فضانگهدار برای وی ساخته شود. از این ابزار به مدت یک تا دو ماه استفاده می شود تا فک کودک برای درمان جا باز کند. این دستگاه فقط در زمان غذا خوردن از دهان خارج می شود.

پس از طی زمان مقتضی، قاب فیس ماسک به بیمار داده می شود و با دو کش به دهان بیمار متصل می شود.

در طول درمان، لازم است که پیچ دستگاه فضانگهدار باز شود تا فک بیمار ضمن حرکت رو به جلو، بزرگ تر شود. طول مدت درمان با این ابزار حدود ۶ تا ۱۲ ماه است.

تمیز کردن و مراقبت از فیس ماسک ارتودنسی:

·         فیس ماسک ارتودنسی را می توان با استفاده از یک پارچه مرطوب یا هر نوع پد ضدعفونی کننده تمیز کرد. پدهایی که در قسمت پیشانی و چانه قرار گرفته اند را می توان با پدهای جدید تعویض کرد.

·         فیس ماسک را نباید دستکاری کرد و به اتصالات آن دست بزنید زیرا این کار می تواند موجب وارد شدن هزینه های تعمیر و قالب گیری مجدد شود. از سوی دیگر، تغییر در تنظیمات این دستگاه می تواند زمان درمان را طولانی کند. در صورتی که به فیس ماسک شما آسیبی وارد شده است، هر چه سریع تر به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. برای پرهیز از تغییر تنظیمات دستگاه، از انگشت اشاره دست خود برای برداشتن فیس ماسک ارتودنسی کمک بگیرید و گیره های روی دندان های خلفی خود را آزاد کنید. سعی کنید به سایر قسمت ها دست نزنید.

·         نیروی فنر را کم یا زیاد نکنید. این نیروها بر اساس وضعیت دندان و فک شما تنظیم شده است و تغییر آن می تواند طول درمان شما را افزایش دهد.

·         از دستگاه طبق دستورالعمل و ساعت های توصیه شده استفاده کنید. عدم التزام به برنامه درمان می تواند موجب لق شدن دندان ها و ایجاد درد در بیمار شود. به یاد داشته باشید که عدم استفاده از دستگاه، حتی برای چند ساعت، می تواند باعث برگشت درمان شود.

·         از گسترش دهنده گام باید به طور دائم استفاده کنید.

·         در زمان استفاده از این ابزار نکات بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

·         در زمان استفاده از این ابزار از مواد غذایی چسبناک، آدامس، تافی، سبزیجات خام، و گوشت های کبابی سفت استفاده نکنید.

·         در تمام جلسات معاینه ارتودنسی، ابزار را با خود به مطب ببرید تا اتصالات و کش های آن تعویض شوند.

عادت کردن به فیس ماسک ارتودنسی:

همانند دیگر ابزارهای ارتودنسی، بیمار در ابتدای درمان دچار درد و ناراحتی خواهد شد. برای عادت کردن به این ابزار ابتدا از یک ساعت شروع کنید و هر بار یک ساعت به زمان استفاده از فیس ماسک ارتودنسی اضافه کنید تا آنکه بالاخره بیمار با دستگاه احساس راحتی کند. در طول این دوره، بیمار می تواند از داروهای ضد درد برای تسکین درد خود استفاده کند اما پس از عادت کردن به ابزار نیازی به استفاده از دارو نیست.

یکی از نکات موفقیت در عادت کردن به فیس ماسک ارتودنسی در زمان قرار دادن آن روی صورت نهفته است. قرار دادن دستگاه روی صورت درست پیش از خواب باعث ایجاد درد و ناراحتی در بیمار می شود، به نحوی که بسیاری از بیماران در خواب به صورت ناخودآگاه آن را از صورت برمی دارند. فیس ماسک را در اوایل عصر روی صورت خود قرار دهید تا در ساعات پایانی شب به آن عادت کرده باشید.

معایب استفاده از فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

در برخی بیماران استفاده از این ابزار باعث تحریک پوست چانه و پیشانی می شود. برای پیشگیری از بروز مشکل و سوزش پوست می توانید در این قسمت ها از پودر بچه استفاده کنید. اگر به پودر بچه حساسیت دارید، می توانید از یک پارچه نازک نخی زیر پد فیس ماسک استفاده کنید.

از فیس ماسک ارتودنسی باید در ساعات طولانی از شبانه روز، به خصوص در زمان خواب استفاده شود. طولانی بودن زمان درمان می تواند موجب عدم همکاری کودک شود. پیش از شروع درمان کودک خود را از لزوم استفاده از این ابزار و منافع آن برای صورتش آگاه سازید. شرط موفقیت درمان همکاری و اشتیاق بیمار و والدین اوست.

فیس ماسک ارتودنسی حجم زیادی دارد و کاملا نمایان است. این امر می تواند ظاهر بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع:

bronskyorthodontics

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *