پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر:

در سال های اخیر توجه به زیبایی دندان و سلامت آن موجب افزایش آگاهی جامعه در مورد روش هایی مانند ونیر، لامینت، کامپوزیت و روش های مشابه شده است. بسیاری از افراد برای درمان حساسیت دندان، لب پریدگی، تغییر رنگ دندان از این روش درمانی استفاده می کنند. معرفی این روش ها باعث مطرح شدن سوالات زیادی در این رابطه شده است. یکی از این سوالات پوسیدگی دندان در اثر استفاده از ونیر یا کامپوزیت است. آیا پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر ممکن است؟

اگر دچار ترک، لب پریدگی یا کجی خفیف دندان هستید، استفاده از ونیر دندان می تواند تا حد زیادی لبخند شما را بهبود ببخشید. زیبایی و سلامت لبخند، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. ونیر و کامپوزیت ها دندان های شما را درخشان تر، زیباتر و طبیعی تر می سازند.

مزایای استفاده از ونیر دندان عبارتند از:

  • ونیر کاملا با رنگ دندان مجاور مطابق است و ظاهری طبیعی به بیمار می بخشد.
  • ونیرها با دوام هستند و کاملا در برابر لکه مقاوم هستند.
  • روشی کاملا با دوام است.

اما ونیر دندان راه حلی جادویی برای چالش های پیش روی دندان و لثه نیست. با وجودی که خود ونیر دندان نمی تواند دچار پوسیدگی یا بیماری شود، پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر کاملا محتمل است.

دلایل زیادی برای پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر وجود دارد:

مهمترین مسئله ای که باعث پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر می شود، عدم درمان صحیح توسط دندانپزشک است. ونیرهایی که به خوبی روی دندان طبیعی را نپوشانده اند، آن را در معرض پوسیدگی قرار می دهند. از آنجا که برای قرار دادن ونیر، بخشی از مینای دندان نیز ساییده می شود، دندان آسیب پذیرتر می شود. زمانی که دندانپزشک ونیر را به درستی جایگذاری نکند، ممکن است به مشکلات دیگری مانند فرسایش و پوسیدگی دندان در لبه یا زیر ونیر دچار شوید. سایر عوارض جانبی ونیر دندان در رابطه با جایگذاری به وجود لبه های تیز یا ناهمگون در آن در ارتباط است. در چنین مواردی نخ دندان به ونیر گیر می کند و باعث شکست آن و تحریک لثه می شود.

برای استفاده از تمامی درمان های دندانپزشکی زیبایی به دندانپزشک ماهر، باتجربه و متخصص در زمینه مورد نظر خود مراجعه کنید. دندانپزشکی زیبایی علاوه بر درمان، دارای جنبه های هنری و زیبایی شناختی است و دندانپزشک باید از این نظر نیز مجرب باشد تا نتیجه درمان هم از نظر زیبایی و هم درمانی مفید باشد.

دومین عاملی که موجب پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر می شود، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار و عدم توجه به توصیه های دندانپزشک است. ونیر به رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز معاینه منظم توسط دندانپزشک نیاز دارند. بزرگسالان باید هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند تا سلامت دندان های آنها بررسی شود. در صورتی که بیمار در شرایط خاصی باشد که بهداشت دهان و دندان را تحت تاثیر قرار می دهد، فواصل معاینه دندان باید کمتر باشد. بارداری، سیگار کشیدن، دیابت، ابتلا به بیماری های سیستمی، ابتلا به سرطان، خشکی دهان و مصرف برخی داروها بهداشت دهان و دندان را تحت تاثیر قرار می دهد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر می شود.

بیمارانی که از داروهایی استفاده می کنند که باعث خشکی دهان می شوند یا موجب سرکوب سیستم ایمنی بدن می شوند، می توانند به التهاب و عفونت دهان مبتلا شوند.

برخی از بیماران ممکن است اصلا کاندیدای خوبی برای ونیر دندان نباشند. بیمارانی که دارای دندان های ناسالم (پوسیده یا دچار بیماری لثه فعال)، دندان های ضعیف (در اثر پوسیدگی، شکستگی یا داشتن پر کردگی های بزرگ)، یا بیمارانی که فاقد مینای کافی روی سطح دندان هستند، ممکن است به نتیجه دلخواه از ونیر دندان نرسند. بعضی از افراد به دلیل عادت های بهداشت دهان و دندان خود کاندیدای خوبی برای استفاده از وینرهای دندانی نیستند. به عنوان مثال، افرادی که عادت به قفل کردن فک یا دندان قروچه دارند، با وارد کردن فشار زیاد به ونیر پرسلین موجب شکسته شدن آن می شوند. اگر به جویدن یک ماده سخت مانند یخ، مداد یا حتی ناخن عادت دارید، کاندیدای خوبی برای این روش نیستید. چنین رفتاری می تواند با اعمال فشار زیاد روی ونیر موجب کنده شدن آن به طور کامل شود.

رعایت رژیم غذایی و بهداشتی سالم، مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه، و رعایت تمام توصیه های پس از درمان بهترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر است.

ونیر دندان روشی محبوب در دندانپزشکی زیبایی است، اما لازم است به یاد داشته باشید که آنها به لثه و استخوان متصل می شوند. توجه به دندان های پوشیده شده با ونیر و برخورد با آنها همانند دندان های طبیعی بهترین راه افزایش طول عمر دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر است.

پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر:

زیبایی حق شماست. برای داشتن دندان های زیبا نیازی نیست هزینه های سرسام آوری را تحمل کنید. برخاف تصور عموم هزینه های دندانپزشکی زیبایی غیرقابل پرداخت نیست. برای داشتن دندان های سفید و یک دست لازم نیست تمام دندان های خود را ونیر کنید. یک یا دو دندان نیز قابل ترمیم هستند. دندانپزشک می تواند رنگ ونیر را به نحوی انتخاب کند که با سایر دندان ها مطابق باشد و زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد.

هر چند هزینه های دندانپزشکی زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند، اما در بسیاری از موارد لازم است که بیمار جلسات درمانی متعددی را از سر بگذراند. بنابراین هزینه های درمان به قسمت های مختلف تقسیم می شود.

در صورتی که برای زیبایی دندان های خود به مشاوره نیاز دارید، با ما تماس بگیرید. متخصصان کلینیک دندانپزشکی پردیس مشتاق خدمت رسانی و پاسخ گویی به شما و ارتقا سلامت و زیبایی لبخند شما هستند. اگر نگران پوسیدگی دندان پوشیده شده با ونیر هستید، متخصصان دندانپزشکی ما می توانند در این رابطه شما را کامل تر و دقیق تر راهنمایی کنند. مطلب فوق تنها برای آگاهی رسانی و ارتقا سلامت جامعه است و نباید به عنوان مرجع درمان مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب روش درمانی مناسب به شرایط دهان و دندان و سلامت کلی هر فرد بستگی دارد.

منبع:

drcarolford

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *