سفید کردن دندان مرده یا بلیچینگ داخلی دندان:

آیا تا به حال کسی را دیده اید که وقتی می خندد یکی از دندان هایش تیره تر از بقیه باشد؟ آیا به این فکر کرده اید که چه اتفاقی افتاده است و چرا این طور شده است؟ آیا تا به حال به روش درمان چنین مشکلی فکر کرده اید؟ اگر خودتان دچار این مشکل شده باشید، حتما با ادامه این مطلب برای آشنایی با سفید کردن دندان مرده یا اصطلاحا بلیچینگ داخلی دندان همراه شوید.

جرا برخی از دندان ها سیاه می شوند؟

هر چند دلایل زیادی برای تغییر رنگ دندان نسبت به سایر دندان ها وجود دارد، اما در بیشتر موارد تغییر رنگ درونی ناشی از مشکلات پالپ و وارد شدن ضربه به دندان رایج ترین عامل این مشکل است. تغییر رنگ دندان پس از عصب کشی یا تروما رایج است و به خاطر از بین رفتن عروق خونی داخل کانال های پالپ ایجاد می شود.

مینای دندان لایه نازک و شفافی است که نور از آن عبور می کند. بنابراین رنگ دندان شما تحت تاثیر رنگ عاج دورنی دندان و انعکاس آن از طریق مینای دندان است. در نتیجه در صورتی که دندان در اثر ضربه یا عصب کشی دچار تغییر رنگ درونی شود، مینای دندان این تغییر رنگ را انعکاس می دهد و دندان به رنگ قهوه ای، نارنجی یا قهوه ای تیره دیده می شود. این مشکل در تمام دندان های عصب کشی شده (مرده) تا حدی دیده می شود. اما حقیقت آن است که بیماران به آن اهمیتی نمی دهند تا زمانی که در دندان های پیش دیده شود.

تغییر رنگ دندان عصب کشی شده مشکلی است که صرفا از نظر زیبایی دندان را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند به راحتی با روش های سفید کردن دندان مرده یا بلیچینگ داخلی دندان درمان شود.

سفید کردن دندان مرده یا بلیچینگ داخلی دندان چیست؟

سفید کردن دندان مرده روشی اقتصادی است که نه شکل دندان نه موقعیت آن در قوس فک را تحت تاثیر قرار نمی دهد. گاهی، سفید کردن دندان مرده ممکن است پیش از دریافت روکش دندان یا پروتز دندان مصنوعی انجام شود تا ظاهر نهایی درمان در کل فک زیباتر شود. این باعث می شود که رنگ تمام دندان ها در فک یکسان شود و رنگ دندان مصنوعی به خوبی انتخاب شود.

پیش از سفید کردن دندان مرده باید از کیفیت خوب درمان عصب کشی اطمینان حاصل شود. برای این کار از دندان رادیوگرافی پری اپیکال تهیه می شود تا سلامت داخلی دندان تضمین شود.

گاهی دندان به خاطر تروما حیات خود را از دست می دهد و بدون آنکه تحت عصب کشی قرار گرفته باشد، تغییر رنگ می دهد. در این شرایط، اولین گام اجرای عصب کشی دندان است.

اگر دندان به طور موفقیت آمیز عصب کشی شود، بلافاصله می توان سفید کردن دندان مرده را انجام داد.

سفید کردن دندان مرده چطور انجام می شود؟

درمان با برداشتن پرکننده سفید روی تاج دندان عصب کشی شده شروع می شود. در دندانی که تحت درمان عصب کشی قرار گرفته باشد، ماده بلیچینگ از پشت دندان داخل حفره پالپ (محل عصب تاج دندان) قرار گرفته و روی آن پانسمان می ‌شود. سپس زمانی در حدود یک هفته درنظر گرفته می ‌شود تا تغییر رنگ مورد نظر اتفاق ‌افتد. در صورتی که بعد از این زمان رنگ دندان مطلوب نبود این کار تکرار می ‌شود تا دندان به رنگ مطلوب برسد. البته گاهی پیش می ‌آید که لازم است همزمان با سفید کردن دندان مرده یک یا چند دندان، دندان ‌های اطراف هم بلیچ شوند تا مشکل عدم‌ تطابق رنگ دندان ‌ها پیش نیاید.

مواد بلیچینگ دندان:

مواد سفید کننده زیادی برای سفید کردن دندان مرده وجود دارد و دندانپزشک بسته به شرایط یکی از آنها را انتخاب می کند. برخی از این مواد با نور لیزر و برخی دیگر با گرما فعال می شوند. در برخی موارد نتیجه آنی است و عامل سفید کننده بلافاصله دندان را سفید می کند، اما در برخی موارد لازم است که مواد یک هفته در دندان بمانند تا اثر کنند. در این شرایط، بیمار به یک جلسه درمانی دیگر نیز نیاز دارد.

در صورتی که عصب کشی دندان به خوبی انجام نگرفته باشد، از سفید کردن دندان مرده باید پرهیز شود. در واقع، عصب کشی گام اول درمان است. همین امر در مورد دندان هایی که دارای پر کننده های بزرگ هستند نیز صرق می کند.

سفید کردن دندان مرده در چه دندان هایی بیشتر انجام می گیرد؟

از آنجا که زیبایی لبخند برای بیماران اهمیت دارد، سیاه بودن یا عدم تقارن رنگ دندان ها در دندان های پیش آزاردهنده است. از این رو این روش درمانی بیشتر برای دندان های پیش و نیش انجام می شود.

سفید کردن دندان مرده برای برخی از دندان ها مانند دندان های پیش فک پایین کمی دشوارتر است زیرا حجم عاج آن بیشتر است.

روش های سفید کردن دندان بسیار متنوع هستند. برخی از روش های سفید کردن دندان شامل استفاده از محصولات خانگی مانند خمیردندان ها، نوار چسب سفید کننده دندان، قلم سفید کننده دندان و بسیاری دیگر که تنها تا چند درجه می توانند دندان را سفید کنند و اثری بر سفید کردن دندان مرده ندارند. روش دیگر برای سفید کردن دندان ها شامل بلیچینگ دندان زنده می شود که در این حالت، ماده بلیچینگ روی دندان مالیده شده و این ماده با شکستن مواد رنگی موجود در دندان شروع به سفید کردن می ‌کند. کاربرد ماده سفید‌کننده خود به تنهایی در سفید کردن دندان موثر است و لزوما نیاز به کاربرد نور لیزر و گرما نیست. معمولا در هر بار بلیچینگ این عمل چند بار روی دندان ‌ها انجام می ‌شود. بسته به رنگ اصلی  دندان و شدت بدرنگی این کار باید چند جلسه تکرار شود. گاهی دندان‌ پزشک ابتدا دندان‌های یک فک بیمار را سفید می‌کند تا تفاوت رنگ با دندان‌های پایین مشخص شود. اگر دندان های شما تغییر رنگ داده است، با مراجعه به دندانپزشک ابتدا باید بلیچینگ دندان به روش زنده یا غیر زنده مشخص شود.

اگر دچار تغییر رنگ دندان پس از عصب کشی یا تروما به دندان های پیش شده اید، با متخصص اندوتراپی یا دندانپزشک عمومی برای سفید کردن دندان مرده مشورت کنید. فراموش نکنید که این روش درمانی بسیار تخصصی است و باید تحت نظر دندانپزشک مجرب انجام گیرد. در صورتی که شرایط کلی دندان شما خوب باشد و دندان بتواند چنین درمانی را تحمل کند، شما می توانید کاندیدای خوبی برای این کار باشید.

منبع:

patientconnect365

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *