کشیدن دندان لق در خانه: بدون درد و خونریزی

از دست دادن دندان در کودکان امری رایج است. با وجودی که اغلب دندان ها بدون هیچ گونه دخالتی می افتند، گاهی نیاز به کمی کمک حس می شود. وقتی دندان کودک به حد کافی لق شد و آماده افتادن بود، با استفاده از روش های زیر می توانید از کشیدن دندان لق در خانه بدون درد و خطر عفونت اطمینان حاصل کنید.

روش کشیدن دندان لق در خانه:

دندان را تکان دهید

بیرون کشیدن یک دندان قبل از اینکه آماده باشد، باعث خونریزی، درد بی مورد، و عفونت می شود. قبل از اقدام به کشیدن دندان، آن را با انگشت بگیرید و کمی تکان دهید. اگر به راحتی به دو طرف حرکت می کند، آماده کشیده شدن است. قبل از دست زدن به دندان دستتان را به خوبی بشویید. اگر دندان به راحتی حرکت نمی کند، برای کشیدن زود است.

از کودک در مورد وجود درد سوال کنید

دندانی که به قدر کافی لق باشد، تنها به وسیله بافت های نازکی به لثه متصل است و در هنگام حرکت نباید دردی حس شود. البته کودک احساس ناراحتی خواهد داشت، اما نباید دردی حس کند. اگر کودک دچار درد شده است، برای کشیدن دندان زود است. اگر کنار دندان لق شده، شاهد دندان رشد یافته ای بودید، نگران آن نباشید. این امر طبیعی است و با رشد دندان زیرین اتصال دندان شیری کمتر می شود. در واقع رشد دندان دائمی، خود نشانه ای بر آمادگی دندان شیری برای افتادن است. دندان باید ظرف یک هفته بیافتد. اگر این اتفاق نیافتاد و کشیدن دندان لق در خانه با احتمال درد و خونریزی همراه است، به دندانپزشک مراجعه کنید.

وجود خونریزی را بررسی کنید

همانند درد، دندان لق شده نباید دچار خونریزی شود. البته بعد از کشیدن دندان، شاهد مقدار کمی خونریزی خواهید بود، اما در حین تکان دادن دندان نباید خونریزی رخ دهد. اگر این اتفاق رخ داد، هنوز برای کشیدن دندان لق در خانه زود است.

از کودک در مورد کشیدن دندان نظرخواهی کنید

بیرون کشیدن دندان می تواند برای کودک ترسناک باشد و اگر تقلا کند موجب بروز درد در وی می شود. برخی کودکان ترجیح می دهند تا زمان افتادن طبیعی دندان صبر کنند. به خواسته ی وی احترام بگذارید. اگر دلش می خواهد دندانش را بکشید در این صورت به مرحله بعد بروید.

دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید

اگر دست هایتان کثیف است، هرگز آن را وارد دهان کودک نکنید زیرا می تواند باعث بروز عفونت شود. اگر در خانه دستکش لاتکسی دارید، می توانید آنها را دست کنید تا جلو خطر بروز عفونت بهتر گرفته شود.

اطمینان حاصل کنید که کودک آرام است

در هنگام کشیدن دندان، کودک باید ثابت بماند. بنابراین از آرامش و آمادگی وی اطمینان حاصل کنید. این موقعیت برای فرزندتان بسیار اهمیت دارد. شما که نمی خواهید تجربه وی همراه با درد، ترس و وحشت باشد؟ به او بگویید در حین کشیدن دندان لق در خانه فرشته ای به کمک او می آید و قول دهید که پس از تمام شدن کار به او بستنی می دهید.

دندان را با دستمال یا گاز پاک کنید

دهان کودکان بزاق بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد و همین امر موجب لغزش دندان در دست می شود. خشک کردن دندان با گاز باعث آسانی در کار هم برای شما و هم برای او می شود. اگر گاز ندارید، یک دستمال کاغذی هم خوب است.

پد استریل استفاده کنید

یک تکه پد استریل گاز پانسمان را بین انگشت شست و سبابه بگیرید. این کار خطر بروز عفونت را بیشتر از قبل کاهش می دهد. دندان را با گاز بین دو انگشت نگه دارید. آن را بکشید. می توانید در حین کشیدن دندان،یک حرکت چرخشی هم به انگشت خود بدهید تا راحت تر از لثه جدا شود. اما همه ی این کارها را سریع انجام دهید تا بچه آرامش خود را از دست ندهد و نترسد. اگر دندان آماده باشد، با همان زور اول جدا می شود. اگر دندان برای کشیدن آماده نبود، برای کشیدن دندان عجله نکنید و چند روز بعد برای این کار اقدام کنید.

روش دیگر این است که حدود ۲۰ سانتی متر نخ دندان را دور دندان بپیچید و تا حد ممکن دندان را سریعا رو به بالا بکشید.

خونریزی را بند بیاورید

حتی اگر دندان خیلی هم لق باشد، باز هم احتمال بروز خونریزی وجود دارد. تکه ای از گاز استریل تمیز را بردارید. با انگشت روی جای خالی دندان فشار دهید یا از کودک بخواهید ۱۰ دقیقه بین دندان های خود آن را گاز بگیرید. این کار به کنترل خونریزی و بهبودی سریع تر زخم کمک می کند. پس از تشکیل لخته، سوکت دندان نباید دستکاری شود. در غیر این صورت لخته جدا شده و کودک دچار عارضه حفره خشک می شود. این عارضه دردناک است و به درمان پزشکی نیاز دارد. بنابراین از کودک بخواهید محل دندان را با زبان دستکاری نکند.

از کودک بخواهید دهانش را با آب نمک بشوید

آب نمک دهان وی را ضدعفونی می کند و خطر بروز عفونت را کمتر می کند. ۱ قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و از کودک بخواهید آن را ۳۰ ثانیه قرقره کند. حتما مراقب باشید آب نمک را تف کند. به او بگویید در غیر این صورت بیمار خواهد شد.

منبع: WikiHow

17 پاسخ
 1. شهراد
  شهراد گفته:

  خوب بود مال من میخواستم بکشم درد میگرفت یکذره بعد خیلی کم خونریزی داشت.فهمیدم نباید الان کشید

  پاسخ
 2. شیما
  شیما گفته:

  من دندونم شکسته بود تازه پرش هم کرده بودم و بعد پر کرده اش را در اوردم و دندان هم خیلی زشت شد یکتیکه اش را کندم ولی ان تی که اش هنوز هست

  پاسخ
 3. جهراني
  جهراني گفته:

  سلام خسته نباشین دندانهای جلو کناری پسر من کمی لق شده بود به دندانپزشک نشان دادیم گفت باید بکشیم به دندان دائمی اسیب میزنه نکشیم من از یه طرف ترسیدم از طرفی من خیلی تعجب کردم چون ۵دندان پسرم قبلا خودش افتاده بود پسرم رو نشوند و دو دندان بالا و یکی پایین را کشاند و هزینه اش را گرفت من امدم خونه تو اینترنت سرچ کردم نوشته بود که نباید دندان شیری را الکی بکشید چون به لثه اسیب میزند و باعث میشه دندانهای دیگر حرکت کنند و جای این دندان را بگیرند خیلی نگرانم چیکار کنم

  پاسخ
 4. آیسان
  آیسان گفته:

  سلام دخترم ۷سالشه دوتا از دندون هاش خیلی لقه وپشت دندون شیریش هم دندون دائمش دراومده ولی نمیزاره کسی دندون لقشو دست بزنه و بکشه میترسم که دندون هاش به هم بچسبن وبعدا مجبور بشیم که دندان پزشک‌ بکشه. نمی دونم چیکار باید بکنم؟🤔🤔

  پاسخ
 5. سعيد
  سعيد گفته:

  😐من دندونم لغه ۶ساله دندون جلومم هست😐🖖رفتم.دندون پزشکی 😐عکس گرفتم گفتن اضافه باید کشیده بشه 😐⚡منم از ۲امپول به اون گنده ای که تا ته میکنن توی لثه ⚡😐که بی حس بشه میترسم ودرد داره 😐

  پاسخ
 6. سعيد
  سعيد گفته:

  😐زیاد لق نیست ولی ازیتم میکنه میخوام بکشم خودم ولی میگن خون ریزی میکنه میمیری 😐😂💔

  لطفا همراهیم کنید؟ چیکار کنم؟

  پاسخ
 7. محمد لطفی
  محمد لطفی گفته:

  سلام من دندان شیری پسرم که لق شده بود رو کشیدم در خانه یه ذره لثه اش زده بیرون مشکلی ندارد

  پاسخ

تعقیب

 1. […] از چند بار زبان زدن و دست زدن الان مطمئن هستم که دندانم لق شده است. درد زیادی ندارم اما کمی حساس شده است. آیا ممکن […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *