عادات منجر به پوسیدگی دندان در کودکان

به عنوان پدر و مادر، سعی می کنید کارهای صحیح را به فرزند خود آموزش دهید. علاوه بر دادن ناهار های سالم و اطمینان از فعالیت بدنی کافی بچه ها، رشد صحیح و کامل فرزندتان، گرفتن نوبت معاینه از دندانپزشک نیز باید در اولویت قرار بگیرد. در عین حال باید اطمینان یابید که عادات روزمره خانواده تان باعث آسیب به بهداشت دهان و دندان او نمی شود. بچه و پوسیدگی دندان معادل یکدیگر نیستند، بنابراین مراقب باشید که ناخواسته بهداشت دهان و دندان ضعیف را به فرزند خود آموزش ندهید. برخی از عادات منجر به پوسیدگی دندان در کودکان حاصل این عدم آموزش است.

عادات منجر به پوسیدگی دندان در کودکان:

شیرینی بین وعده های غذایی:

در حالی که میان وعده بخش مهمی از برنامه روزانه ی اکثر بچه ها است، انواع نادرست میان وعده می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود. مجاز دانستن مصرف میان وعده های شکلاتی، آب نبات و آب میوه برای بچه ها می تواند مخرب باشد. در عوض به میان وعده های سالم تر فکر کنید. به جای آب میوه به میوه فکر کنید. اگر فرزندتان خواهان خوردن چیزی شیرین است، به او پیشنهاد دهید که بعد از صرف وعده ی غذایی اصلی به او دسر می دهید. بزاق ترشح شده بعد از وعده های غذایی سنگین برای هضم غذا می تواند به رفع باکتری های مضر دهان کمک کند.

نوشیدنی قبل از خواب:

اگر نوشیدن یک لیوان نوشیدنی قبل از خواب جز استراتژی های شما است، باید بدانید که در حال تثبیت یکی از عادات منجر به پوسیدگی دندان در کودکان هستید. وقتی بچه ها قبل از خواب آب میوه، شیر شکلات یا حتی شیر ساده می نوشند و مسواک هم نمی زنند، قند موجود در نوشیدنی به دندان می چسبد و موجب پوسیدگی سریع تر آن در طی شب می شود. ترشح بزاق دهان در طول شب کم می شود. بنابراین قند باقی مانده در دهان شسته نمی شود. خشکی دهان و وجود قند دو عامل مهم برای تکثیر باکتری ها و اسیدی شدن محیط دندان است که به پوسیدگی دندان و فرسایش مینای دندان می انجامند. تنها نوشیدنی مجاز قبل از خواب آب است. اگر فرزندتان قبل از خواب حتما به نوشیدنی نیاز دارد، برای وی مسواک بزنید. در صورتی که از این کار طفره می رود برای وی خمیردندان و مسواکی بچه گانه با طرح و رنگ مورد علاقه اش بخرید.

نرفتن به معاینات منظم دندان پزشکی:

توصیه می شود که هم کودکان و هم بزرگ سالان به طور منظم و هر شش ماه برای معاینه دندان ها به دندان پزشک مراجعه کنند. عدم مراجعه در چند دوره ی متوالی صرفا به این دلیل که فرزندتان مشکلی ندارد، می تواند به عواقب وخیمی منجر شود. معاینه روتین نه تنها شامل ترمیم دندان های خراب می شود بلکه دندان پزشک دندان ها را تمیز می کند و در مورد روش های حفظ بهداشت دهان و دندان با کودک صحبت می کند. عدم مراجعه برای معاینه دندان و عدم ایجاد ارتباط دوستانه بین دندانپزشک و کودک از ابتدای عمر، از عادات منجر به پوسیدگی دندان در کودکان است که فرد بهای آن را در بزرگسالی می پردازد.

چه باید کرد:

اگر متوجه هر گونه پوسیدگی در دهان فرزندتان شده اید، برای ترمیم دندان سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید. تغییر عادات بهداشت دهان و دندان می تواند به پیشگیری از پوسیدگی های بعدی در آینده بیانجامد. شما قطعا بهترین ها را برای فرزند خود می خواهید. بنابراین از همین امروز روش های صحیح بهداشت دهان و دندان را به وی آموزش دهید.

منبع:

 Colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] به ایجاد پوششی از کلسیم روی دندان می شود که به حفاظت از پوسیدگی دندان کمک می کند. خوردن یک تکه پنیر می تواند غلظت پلاک کلسیم […]

  2. […] ظهور اولین دندان ها برای وارنیش فلوراید و جلوگیری از پوسیدگی دندان به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. این کار معمولا دو تا […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *