مراقبت از دندان پر شده و پیشگیری از پوسیدگی

پر کردن دندان باعث حفظ زیبایی، کارکرد و فرم دندان پوسیده و خراب می شود. وقتی دندانی را پر می کنید باید در کوتاه مدت و طولانی مدت مراقبت های خاصی از آن بکنید. با مراقبت از دندان پر شده می توانید تا حد زیادی خطر خرابی بیشتر در دندان و از بین رفتن پر شدگی فعلی را کاهش می دهید.

اصول مراقبت از دندان پر شده:

از مدت زمان استحکام پرکننده دندان مطلع شوید:

پر کننده های متفاوتی برای دندان وجود دارد و هر یک مدت زمان متفاوتی برای محکم شدن نیاز دارند. اطلاع از این مدت زمان به شما آگاهی کافی از مراقبت از آن را می دهد. پر کننده طلا، آمالگام و کامپوزیت ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان می برد تا مستحکم شود. پر کننده سرامیک به کمک نور آبی دندان پزشکی سریعا محکم می شود. گلاس یونومر نیز طی ۳ ساعت محکم می شود اما تقریبا شما ۴۸ ساعت بعد چنین حسی دارید و باید طول این مدت را صبر کنید.

در صورت بروز درد مسکن دریافت کنید:

در طول درمان برای شما از بیحسی موضعی استفاده می شود. بنابراین درد را حس نخواهید کرد. اما با از بین رفتن اثر بیحسی به تدریج درد شروع می شود. از مسکن های رایج در داروخانه برای از بین بردن درد در هنگام بلع و جویدن استفاده کنید. حساسیت دندان ها به طور کلی طی یک هفته برطرف می شود. در صورتی که درد بیش از این مدت ادامه یافت، برای یافتن علت به دندانپزشک مراجعه کنید.

از مصرف غذا و نوشیدنی اجتناب کنید:

دهان و فک شما به دلیل استفاده از بی حسی در پروسه پر کردن دندان بیحس است. برای آسیب نرساندن به داخل لپ و گاز گرفتن خودتان بهتر است در این مدت از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. اگر واقعا نیاز به خوردن یا نوشیدن چیزی دارید، برای از غذاهای نرم مانند ماست و آب ساده استفاده کنید. برای مراقبت از دندان پر شده حتما از سمت مخالف پر شدگی برای جویدن استفاده کنید.

از غذاهای خیلی داغ و خیلی سرد پرهیز کنید:

تا چند روز بعد از پر کردن دندان، حساسیت آنها بالاست. برای جلوگیری از درد و نیز آسیب به پرشدگی دندان غذاهای خیلی داغ و سرد مصرف نکنید. غذاهای خیلی داغ و سرد باعث انقباض و انبساط مواد داخل دندان، به خصوص مواد فلزی می شوند و موجب جابه جایی، ترک و نشت می شوند. پوسیدگی مجدد دندان از عوارض عدم مراقبت از دندان پر شده است که شما را با هزینه مجدد روبه رو می کند.

از غذاهای چسبنده تا چند روز دوری کنید:

موادی مانند آب نبات، شکلات، سبزیجات خام برای دندان پر شده مضر هستند و باعث بلند شدن و جدا شدن آن می شوند. جدا از اینکه این مواد به دندان می چسبند و باعث پوسیدگی دندان می شوند، موجب شکستن پر شدگی دندان نیز می شوند.

بلند بودن پایه پر شدگی را بررسی کنید:

دندان پزشک به صورت چشمی دندان را پر می کند، پس احتمال دارد که تاج دندان در نقاطی بیش از حد بالا آمده باشد و مواد زیاد تری استفاده شده باشد. با فشار دادن آرام دندان ها روی هم وجود پایه ی بلند را بررسی کنید. برای جلوگیری از شکستگی در کل پر شدگی و آسیب به دندان و درد های بعدی در طول جویدن حتما این مسئله را به دندان پزشک اطلاع دهید. وجود بلندی در تاج دندان می تواند موجب دندان درد، گوش درد، و گاز گرفتن داخل دهان و مانع بسته شدن کامل فک و جویدن صحیح شود. بلند بودن تاج دندان موجب اعمال فشار بیشتر روی دندان در اثر جویدن می شوند. این فشار به ریشه دندان منتقل می شود و باعث التهاب آن می گردد. در این شرایط بیمار دچار درد می شود. بهبودی درد و التهاب ریشه دندان پس از ترمیم بلند بودن تاج دندان چند روز زمان می برد.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با دندان پزشک تماس بگیرید: تغییر رنگ دندان و پر شدگی، کنده شدن تکه ای از پر شدگی یا فقدان آن، حساسیت شدید دندان، ترک در پر شدگی و احساس بلند شدن و لق بودن آن.

مراقبت از دندان پر شده:

در طول زمان ممکن است پر شدگی دچار ترک و شکستگی شود و دندان از زیر دچار پوسیدگی شود. هر روز نخ دندان بکشید و مسواک بزنید. از نوشیدن نوشیدنی های اسیدی و گاز دار به جهت تسریع ایجاد پوسیدگی و آسیب به پر شدگی دندان پرهیز کنید یا با استفاده از نی در انتهای دهان خود آنها را مصرف کنید تا تماس این مواد با دندان به حداقل برسد. در عین حال بعد از مصرف این گونه مواد مسواک بزنید.

از ژل و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید:

این گونه خمیردندان ها علاوه بر استحکام بخشی به مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی بیشتر در دندان ها عمر پر شدگی دندان را نیز افزایش می دهند.

از دهانشویه های حاوی الکل دوری کنید:

این نوع دهان شویه ها عمر پر شدگی را به شدت کم می کنند و موجب سیاه و لک شدن آنها می شوند.

عادات بد خود را از بین ببرید:

اگر عادت دارید فک خود را قفل کنید یا دندان قروچه بروید، سعی کنید این عادت را ترک کنید. اگر در طول خواب دچار این مشکل هستید با دندان پزشک در مورد تهیه گارد دندان مشورت کنید. فشار حاصل از دندان قروچه، ناخن جویدن، باز کردن در نوشیدنی ها با دندان و شکستن آجیل ها با آنها موجب شکستگی پر شدگی می شود.

دو بار در سال برای بررسی سلامت دهان و دندان و عدم وجود مشکل در پر شدگی های قبلی به دندان پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات حادتر قبل از پیشروی جلوگیری کنید.

منبع:

WikiHow

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *