تسکین دندان درد: روش های خانگی

دندان درد دو علت اصلی دارد. اول، زمانی است که حفره ای در دندان به وجود آمده و عصب را درگیر کرده است. و دوم زمانی که بافت دندان دچار آلودگی شده و دندان دچار حساسیت شده باشد. در عین حال فشار حاصل از رشد دندان عقل، پوسیدگی و تحلیل لثه هم تاثیر گذار هستند. تنها کاری که در این حالت برای تسکین دندان درد از دست شما بر می آید این است که از روش های زیر تا زمان مراجعه به دندانپزشک استفاده کنید.

روش های تسکین دندان درد:

دهان خود را با آب گرم بشویید:

یکی از اولین چیزهایی که برای تسکین دندان درد باید انجام دهید، تمیز کردن دندان و رفع هرگونه ماده غذایی بین دندان و نقطه آزاردهنده است. آب خیلی سرد و گرم درد شما را بیشتر می کند. بنابراین از آب ولرم استفاده کنید. بین دندان ها را به آرامی نخ دندان بکشید. این کار به حذف مواد غذایی و کاهش فشار بین دندان ها و تمیزی دهان کمک می کند. بین دندان آسیب دیده را به آرامی نخ دندان بکشید زیرا می تواند به درد بیشتر و خونریزی ختم شود.

از مسکن استفاده کنید:

اغلب سریع ترین راه برای خلاصی از درد استفاده از مسکن تا زمان مراجعه به دندان پزشک است. اغلب مسکن های رایج در داروخانه مفید هستند. از اسپری بی حس کننده دندان نیز می توانید استفاده کنید. قطره عصاره میخک نیز در بی حس شدن دندان تاثیر خوبی دارد. اگر درد ساکت نشد در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید:

برای تسکین دندان درد یک کیسه یخ را روی لپ خود قرار دهید. این کار باعث بی حس شدن فک و کاهش درد می شود. این روش به خصوص تا زمان تاثیر مسکن مفید است. کمپرس را بیشتر از ۲۰ دقیقه روی صورت خود نگه ندارید. اجازه دهید صورت کمی استراحت کند سپس برای بار دوم کمپرس را روی لپ خود بگذارید.

دهان خود را با آب نمک بشویید:

نمک باکتری ها را می کشد و درد دندان را کاهش می دهد. ۱ قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و ۵ دقیقه در دهان خود قرقره کنید و سپس آن را بیرون بریزید. آب نمک را قورت ندهید.

پارچه یا تکه ای از پنبه را در مخلوط روغن سیر و روغن زیتون فرو ببرید. سپس پنبه را روی محل درد قرار دهید.

از چای کیسه ای گرم استفاده کنید:

تانن طبیعی در چای کیسه ای می تواند به تسکین دندان درد کمک کند. این امر به ویژه برای تورم یا التهاب لثه ها خوب است. برای جلوگیری از آسیب به لثه از چای کیسه ای ولرم استفاده کنید. کیسه چای را چند دقیقه بین دندان های خود نگه دارید تا درد ساکت شود.

از یک دهانشویه پراکسید استفاده کنید:

این نوع دهانشویه نیز مانند آب نمک دهان شما را تمیز می کند و باکتری ها را می کشد و به خصوص برای تسکین دندان درد در اثر دندان نهفته یا عفونت در دهان خوب است. با این حال دهان شویه نباید جای مسواک زدن و نخ دندان روزانه را بگیرد. در عین حال از دهانشویه پراکسید بیشتر از سه بار در روز و پنج روز متوالی استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث حساسیت شدید دندان و افزایش درد شود.

در دهان خود سبزیجات قرار دهید:

برخی سبزیجات به کاهش درد و عفونت کمک می کنند. تکه ای از خیار سرد را برش دهید و روی محل درد قرار دهید. سیب زمینی خام نیز تاثیر مشابهی دارد. آن را پوست بگیرید و تمیز کنید. سپس تکه ای کوچک را بین دندان های خود و روی محل درد قرار دهید. برشی از پیاز را با دست کنار دندان عفونت کرده قرار دهید تا درد ساکت شود.

برگ نعناع بجوید:

هم می توانید برگ تازه نعناع را بجوید و هم برگ های خشک آن را در دهان خود روی دندان نگه دارید. نعناع باعث سرد شدن دهان و کم تر شدن درد می شود. اگر دندان تان به قدری درد می کند که نمی توانید چیز را بجوید، از برگ خشک نعناع استفاده کنید.

نکته:

هیچ کدام از راه های بالا نباید جای مراجعه به دندان پزشک را بگیرید. حتی اگر درد ساکت شد، باید برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید. به هر حال بروز درد نشانه وجود مشکلی است. عدم توجه به درد و گذشتن از کنار دندان پوسیده می تواند به عفونت و آبسه دندان ختم شود. درمان آبسه دندان به عصب کشی و آنتی بیوتیک نیاز دارد و گاهی در پی شکست درمان، دندان باید کشیده شود. از دست رفتن هر دندان، زیبایی لبخند شما را با خطر جدی رو به رو می کند. مراجعه زودهنگام می تواند هزینه های درمانی شما را کاهش دهد. مسلما هزینه یک پرکردگی ساده بسیار کمتر از عصب کشی و نیاز به بریج یا ایمپلنت دندان است. هزینه های دندانپزشکی زیاد نیست، این غفلت ماست که هزینه های درمانی زیادی روی دست ما می گذارد.

منبع:

WikiHow

8 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان درد کمتر از یک درد واقعی است و بیشتر دردی نامنظم یا احساس […]

  2. […] کننده است و معمولا نتیجه وجود یک مسئله عمیق تر است. علت دندان درد ممکن است عفونت دندان باشد که باعث بروز حساسیت یا درد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *