بند آمدن خونریزی دندان کشیده شده:

لق شدن دندان و کشیدن آن تقریبا امری اجتناب ناپذیر است و معمولا با خونریزی همراه است. هر چند استراتژی های ساده ای برای بند آمدن خونریزی دندان کشیده شده وجود دارد، اما هرگز نباید آنها را جایگزین مراجعه به دندان پزشک کرد. گاهی خونریزی به حدی است که به رسیدگی تخصصی نیاز دارد. رعایت نکات زیر برای کشیدن دندان ضروری است.

اجازه دهید طبیعت کارش را انجام دهد:

خونریزی بیش از حد در طی کشیدن دندان بچه ها نشان می دهد که آن دندان بی جهت زود کشیده شده است. اجازه دهید دندان به طور طبیعی لق شود و با کمترین مداخله بیوفتد. به جای اینکه با نخ و انبردست به جان دندان بیوفتید از خود بچه کمک بگیرید. به او بگویید با زبانش با دندان بازی کند. با کمی پیچ و تاب دندان می افتد. اگر این راه چاره ساز نشد دندان را بین دو انگشت تمیز خود بگیرید و به آرامی عقب و جلو کنید. اگر دندان هر گونه مقاومتی نشان داد، به معنی این است که هنوز آماده کشیده شدن نیست، پس فشار نیاورید. اگر به نظر می رسد دندان به هر دلیلی نمی افتد و مشکل ساز شده به پزشک مراجعه کنید.

انتظار می رود کمی خونریزی داشته باشید:

به هر حال افتادن دندان بدون خون ریزی نیست. به یاد داشته باشید که چند قطره خون با بزاق مخلوط می شود و حجم قابل توجهی می سازند. پس از قبل با کودک خود صحبت کنید و وی را آماده سازید. برای بند آمدن خونریزی دندان کشیده شده می توانید دهان را با کمی آب سرد شستشو دهید. یک بار کافی است. زیرا باید خون لخته شود و هر بار شستشو خون لخته شده را می شوید و مجددا شاهد خونریزی خواهید بود. بنابراین بهتر است اجازه دهید لخته روی سوکت دندان تشکیل شود و آن را جدا نکنید.

گازی تمیز روی دندان قرار دهید:

اگر خونریزی اولیه بند نیامد، یک تکه گاز تمیز را به آب آغشته کنید و در دهان کودک روی دندان قرار دهید و از وی بخواهید آن را فشار دهد. به او بگویید که گاز را شل نکند و آن را تکان ندهد. اگر فرزندتان کوچک است و نگران بلعیده شدن گاز هستید، خودتان آن را در دهان وی نگه دارید. پس از ۱۵ دقیقه گاز را چک کنید. اگر خونریزی بند نیامده است، آن را عوض کنید و با دندان پزشک تماس بگیرید.

دهان کودک را نشویید:

در حالیکه توصیه رایج این است که دهان را با آب ولرم و نمک بشویید، این کار باعث جدا شدن لخته تشکیل شده و شروع مجدد خونریزی می شود. دهان را با دهان شویه پراکسید هیدروژن نیز نشویید. این کار نیز تاثیر مشابهی دارد. نوشیدنی و غذاهای گرم، جست و خیز و فعالیت شدید بدنی نیز باعث افزایش خونریزی می شوند. تا روز بعد از مواد غذایی گرم دوری کنید. در عین حال، از کودک بخواهید تا چند روز از طرف دیگر دهان خود برای جویدن مواد غذایی استفاده کند.

از چای کیسه ای استفاده کنید:

تانیک اسید درون چای کیسه ای به آرامش دهان و بند آمدن خونریزی دندان کشیده شده کمک می کند. چای کیسه ای نباید گرم باشد. آن را در مقداری آب ولرم خیس کنید، سپس بین دندان نگه دارید. ۵ دقیقه کیسه چای را روی دندان نگه دارید تا لخته خون تشکیل شود.

بند آمدن خونریزی دندان کشیده شده: به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر دندان خود به خود نیافتاد، بهترین کار مراجعه به دندان پزشک است. اغلب خونریزی های شدید به دلیل آسیب به بافت لثه در طی کشیدن غیرحرفه ای یا باقی ماندن تکه ای از دندان پوسیده در لثه و ایجاد عفونت است. مراجعه به دندان پزشک و رعایت توصیه های وی امن ترین راه است.

اگر خونریزی بند نمی آید و خون روان است، بهتر است برای درمان تخصصی هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه نمایید.

منبع:

WikiHow

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.