خمیردندان ذغالی: آیا واقعا دندان ها را سفید می کند؟

یکی از ساده ترین راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان ها مسواک زدن به صورت مرتب و روزانه است. در این بین انتخاب خمیردندان مناسب اهمیت زیادی دارد. معمولا خمیردندان های زیادی با کاربردهای مختف در داروخانه ها وجود دارند، اما یکی از محصولاتی که اخیرا توجه همه را با تبلیغات وسیع به خود جلب کرده است، خمیردندان ذغالی است. این خمیردندان ها با ادعای سفید کردن دندان ها وارد بازار شده اند و در مارک های زیاد از خارجی تا ایرانی به وفور یافت می شوند.

خمیردندان ذغالی چگونه کار می کند؟

ذغال فعال (چارکول) ماده ای بسیار جاذب است. این ماده سموم چسبیده به سطح ذغال را از بین می برد. در واقع زمانی که سموم به ذغال می چسبند توسط بدن جذب نمی شوند. بلکه از دستگاه گوارش عبور داده شده و به راحتی دفع می شوند. ذغال فعال قادر به اتصال به سموم مواد شیمیایی خانگی، داروهای مصرفی و دیگر مواد شیمیایی بدن است، به ویژه آنکه ۳۰ دقیقه قبل مصرف شده باشند. خمیردندان ذغالی نیز درست به همین ترتیب عمل می کند.

درست است که در طول مصرف، به دلیل کف سیاه، ظاهر ناخوشایندی به شما می دهد اما سموم دهان را به خود جذب می کند و لکه ها را از روی دندان محو می کند. در عین حال ذغال فعال در تغییر PH دهان و تمیزی آن نقش خوبی ایفا می کند و در نتیجه در کشتن باکتری ها و جلوگیری از پوسیدگی موثر است. به طور کلی خمیردندان ذغالی در سایندگی، بوگیری، ضدعفونی و تمیزی دهان و همچنین جذب مواد شیمیایی ناخوشایند، از بین بردن جرم ها و رنگ های غذایی به خصوص رنگ حاصل از چای و قهوه بر سطوح دندان و زبان مفید است.

آیا ذغال فعال کلسیم را نیز از دندان ها خارج می کند؟

یکی از نگرانی های رایج در مورد استفاده از این نوع خمیردندان، چسبیدن مواد معدنی به آن به علت خاصیت جاذب بودن ذغال است. با این حال تحقیقات نشان می دهند که ذغال عمدتا به مواد ارگانیک و نه معدنی می چسبد و بدین ترتیب نباید نگرانی از این بابت وجود داشته باشد. اما این نوع خمیردندان دارای معایبی است که در ادامه ذکر می کنیم. این معایب می توانند به دندان شما آسیب بزند.

آیا خاصیت سایندگی ذغال به مینای دندان آسیب می زند؟

به طور کلی ایرادات زیادی از این منظر به این نوع خمیردندان وارد است. ذغال خاصیت سایندگی زیادی دارد و هر چند که دندان ها را می تواند سفید کند، اما در صورت استفاده نادرست و مداوم می تواند به آسیب به مینای دندان ختم شود. از بین رفتن مینای دندان و نازک شدن آن باعث می شود که عاج دندان بیشتر مشاهده شود. عاج دندان رنگ زردی دارد. بنابراین دندان در اثر نازک شدن مینای دندان زردتر دیده می شود. این دقیقا خلاف وعده داده شده برای استفاده از خمیردندان ذغالی است.

بدین ترتیب توصیه می شود که بیش از حد از این نوع خمیردندان بر روی دندان ها استفاده نشود. استفاده از این نوع خمیردندان با مسواک هارد ضرر آن برای دندان را چند برابر می کند. این امر خاصیت سایندگی ذغال را دو برابر می کند. در عوض می توانید با استفاده از انگشت یا پارچه نرم خمیردندان ذغالی را روی دندان بکشید و چند دقیقه بعد بشویید. در این صورت لکه ها جذب ذغال می شوند اما به مینای دندان آسیبی نمی رسد. به طور کلی با توجه به خاصیت سایندگی زیاد ذغال توصیه می شود که از این نوع خمیردندان به صورت گاه به گاه و غیر مداوم استفاده شود در غیر این صورت معایب آن بر مزایایش پیشی می گیرد و فرد دچار حساسیت دندانی می شود.

منبع:

WellnessMama

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *