مسواک سافت یا هارد: کدامیک برای شما بهتر است؟

مسواک راهی طولانی را پیموده است. اولین مسواک ها در واقع شاخه ی گیاهانی بوده است که افراد روی دندان های خود می کشیدند تا از بقایای غذا و مواد روی دندان راحت شوند. صدها سال پس از تکامل آن، مردم از موی گراز در ساخت مسواک استفاده کردند. در نهایت، در دهه ی ۱۹۳۰، دوپونت د نمرس با استفاده از موهای نایلونی مسواکی ساخت که مردم هنوز هم از آن استفاده می کنند. اما امروزه گزینه های زیادی وجود دارد، که کار انتخاب را برای شما دشوار می کنند. می توانید یک مسواک برقی، مسکواک باتری خور، مسواک هارد، یا مسواک سافت استفاده کنید.

انواع مسواک

وقتی سخن از مسواک به میان  می آید گزینه های مسواک سافت، اکسترا سافت، و مدیوم را راحت می توانید بیابید. اما مسواک هارد کمتر در داروخانه ها یافت می شود. نوع برس مناسب برای شما، به نیازهای شما برای مراقبت از دندان ها و مسائلی که با آن روبه رو هستید بستگی دارد.

اما به عنوان یک قاعده ی کلی، دندانپزشکان انتخاب یک مسواک سافت را به جای مسواک هارد و حتی مدیوم توصیه می کنند. اگر دندان های حساسی دارید یا نشانه هایی از فرسایش مینای دندان در شما دیده می شود ممکن است حتی مسواک اکسترا سافت به شما توصیه شود.

برس مسواک چه می کند؟

مسواک زدن اشتباه دندان ها، بسته به نوع برس و مقدار نیروی وارد شده توسط فرد، می تواند اثراتی منفی بر دندان داشته باشد.  تحقیقات انجام شده در این حوزه عوامل مختلفی را طبقه بندی کرده اند که می توانند بیشتر از داشتن اثرات مثبت، به دندان و لثه آسیب وارد کنند. تعداد مرتبه های مسواک زدن، فواصل مسواک زدن، فشار اعمال شده بر دندان، سختی برس مسواک، و کیفیت خمیر دندان مورد استفاده همه می توانند عوارضی جانبی در فرآیند تمیز کردن پلاک ها و باکتری ها داشته باشند.

مطالعه ی دیگری در سال ۲۰۱۵ در مجله بالینی پریودنتولوژی به اثرات روش مسواک زدن بر لثه ی افراد پرداخته است. هدف از این مطالعه، بررسی اثر مسواک زدن نادرست بر آسیب به لثه و تحلیل آن بوده است. عوامل موثر بر تحلیل و آسیب به لثه شامل نحوه ی مسواک زدن، فواصل مسواک زدن، و برس مسواک می شود.

نحوه ی انتخاب مسواک سافت یا هارد

آیا دلیلی برای انتخاب مسواک هارد وجود دارد؟ بدیهی است که نه! هر چند برخی مردم ادعا می کنند که مسواک هارد در تمیز کردن دندان ها تاثیر بهتری دارد و آن را ترجیح می دهند، اما واقعیت این است که مسواک های هارد به مینای دندان و لثه آسیب می زنند. پس همیشه بهترین گزینه نیستند. مزیت نسبی آنها بر مسواک سافت- مقداری حذف بیشتر پلاک ها- در برابر مضرات مسواک هارد برای توجیه استفاده از آنها کافی نیست.

به طور خلاصه، تمامی دندان پزشکان مسواک سافت را در حذف پلاک و بقایای مواد غذایی از دندان به قدر کافی موثر می دانند. اما نکته ی کلیدی در استفاده از آنها راحتی شما است. باید سایزی را انتخاب کنید که برای دهان شما مناسب است و با آن می توانید به تمامی نقاط دهان و دندان دسترسی پیدا کنید. مسواک زدن، دو بار در روز، نیز اثربخشی آنها را دو چندان می کند. در غیر این صورت در مبارزه با پلاک و تارتارهای تجمع یافته تاثیر چندانی نخواهند داشت.

البته، اگر فکر می کنید که مسواک هارد برای بهداشت دهان و دندان شما بهتر است، لازم است که در این مورد با دندان پزشک صحبت کنید. شاید استفاده از یک مسواک برقی به جای مسواک های دستی هارد، فشار زیاد وارد آمده بر دندان را حذف کند و بدون آسیب به مینا به حذف پلاک ها کمک کند.

منبع

Colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *