رعایت بهداشت دهان و دندان توسط مادر چه تاثیری در خانواده دارد؟

والدین همیشه بهترین ها را برای فرزندان خود می خواهند، اما به گفته ی محققان مادری که دچار مشکلات دهان و دندان است میراث خطرناکی برای فرزندان خود به جا می گذارد. مطالعات نشان می دهند که مادرانی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند، به احتمال زیادتری نیز فرزندانی خواهند داشت که در بزرگ سالی دچار پوسیدگی های وسیع دندانی شده اند.

در یک تحقیق در نیوزلند، بیش از ۱۰۰۰ کودکی که بین ساالهای ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ به دنیا آمده بودند در سن ۵ سالگی مورد ارزیابی قرار گرفتند. بیش از ۹۰۰ نفر از آنان در سن ۳۲ سالگی مجددا مورد بررسی قرار گرفتند. نتیجه ی تحقیق از این افراد با امتیاز داده شده توسط مادران خود آنها در سال ۱۹۷۸ از وضعیت بهداشت دهان و دندانش مورد مقایسه قرار گرفت. نتایج نشان داد که تقریبا نیمی از کودکانی که مادرآنها بهداشت دهان و دندان «بسیار ضعیف» را برای خود مشخص کرده بود، دچار پوسیدگی های شدید دندان بودند و تقریبا چهار نفر از هر ۱۰ نفر شرکت کننده تا بزرگ سالی یک دندان خود را از دست داده بودند.

محققین معتقدند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و ریسک های زیست محیطی بر سلامت دهان و دندان فرد تاثیر دارند از جمله وضعیت اجتماعی اقتصادی، نگرش ها، باورها و دانش بهداشت دهان و دندان که از مادر به کودک به ارث می رسند. از همین رو، دانشمندان بر این باورند که مادران باید به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنند، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند و شیوه های درست تمیز کردن دندان ها را به کودکان خود آموزش دهند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که والدین از سنین بسیار پایین آموزش بهداشت دهان و دندان را به کودکان آغاز کنند تا آنها با عادات صحیح بزرگ شوند. بهداشت دهان و دندان، همانند رژیم درست غذایی و ورزش، در سلامت کلی کودک نقش مهمی بازی می کند.

پدر یا مادر باید بعد از هر بار تغذیه لثه ی فرزند خود را با گاز یا دستمال تمیز پاک کنند. زمانی که اولین دندان رشد کرد، والدین باید با استفاده از مسواک های نرم انگشتی آنها را هر شب و بعد از هر بار مصرف مواد غذایی تمیز کنند. اولین معاینه توسط دندان پزشک، باید در اولین تولد وی انجام گیرد. در سن ۵ یا ۶ سالگی کودک باید قادر باشد که خود دندان هایش را به تنهایی مسواک کند و تا حدود ۱۰ سالگی به نظارت والدین نیاز است.

مادر که از اولین سال زندگی فرزندش را با روش های بهداشت دهان دندان آشنا کرده باشد و خود هر شب همراه با بچه ها مسواک بزند، از بروز بسیاری از مشکلات دندانی در کودکانش در آینده جلوگیری خواهد کرد.

منبع

Colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] این اضطراب به کل دوران بزرگسالی وی منتقل می شود و عادات بهداشت دهان و دندان وی را تحت تاثیر قرار می […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *