چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده است؟

سالم ماندن گاهی اوقات مانند شغلی ۲۴ ساعته به نظر می رسد. خوردن وعده های غذایی سالم، ورزش منظم و برنامه ریزی برای معاینات سالانه توسط دکتر همه از مراحل مهم سلامتی هستند، اما می توانند خسته کننده هم باشند. قطعه ای از برنامه ی سلامتی بهداشت دهان و دندان است که گاها مورد غفلت قرار می گیرد. به طور کلی داشتن دندان های سالم نشانه ای از سلامت کلی خوب بدن است. عکس این قضیه نیز صادق است و ممکن است فرد دچار مشکلات پزشکی خاصی باشد که علائم خود را در دهان وی نشان می دهد. در اینجا به برخی از بیماری هایی اشاره می کنیم که تاثیر زیادی در دهان فرد دارند.

بیماری لثه:

یکی از وضعیت های پزشکی که تاثیر مستقیمی در دهان دارد، بیماری لثه است. این بیماری اغلب بدون درد است، بنابراین ممکن است حتی متوجه آن نشوید. بیماری لثه دارای سه مرحله دارد: التهاب لثه، پریودنتیت و پریودنتیت پیشرفته. دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که شما در چه مرحله ای قرار دارید. موارد زیر از علائم بیماری لثه هستند:

 • خونریزی لثه در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • تورم و قرمزی لثه ها
 • تحلیل لثه و دیده شدن ریشه ی دندان
 • احساس لق بودن دندان ها
 • ترشح چرک در خط لثه
 • بوی بد و مزمن دهان
 • تغییر در تراز دندان ها

بیماری قلبی:

این بیماری تفاوتی بین زن و مرد قائل نمی شود بیماری لثه ی پیشرفته باعث افزایش احتمال ابتلای فرد به بیماری های قلبی می شود. باکتری ها و میکروب هایی که در دهان قرار دارند از طریق خون به جاهای دیگر بدن رفته و باکتری های تجمع یافته در قلب باعث التهاب و آسیب به آن می شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان برای محافظت از قلب بسیار حیاتی است.

دیابت:

دیابت حاصل قند خون (گلوکز) بالا در خون است. به گزارش انجمن دندان پزشکی آمریکا، زمانی که دیابت به خوبی درمان شود، تاثیر کمی بر سلامت دندان ها خواهد داشت. اما زمانی که دیابت کنترل نشده باشد، موجب بروز مسائلی مانند بیماری لثه، التهاب لثه، خشکی دهان، برفک و سوزش دهان و زبان می شود. از سوی دیگر زمانی که شما هم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، بیماری دیابت تاثیر مخرب تری خواهد داشت و مبارزه با آن دشوارتر می شود.

سرطان:

هر ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان با تشخیص سرطان روبه رو می شوند. بسیاری از این افراد به نوعی از عوارض بهداشت دهان و دندان ناشی از شیمی درمانی و پرتو درمانی رنج می برند. مبارزه با هر نوع سرطان در اولویت برنامه ی درمانی قرار دارد، بنابراین با رعایت بهداشت دهان و دندان در کنار برنامه ی درمانی خود به کاهش بخشی از استرس خود کمک کنید. خشکی دهان، بافت دهان ملتهب، خونریزی، تغییر در توانایی در غذا خوردن، مشکل در بلع و صحبت کردن، یا تغییر در طعم و مزه ی دهان از عوارض رایج مبارزه با بیماری سرطان است.

چگونه از بهداشت دهان و دندان اطمینان حاصل کنیم؟

تعیین بهداشت دهان و دندان ساده به نظر می رسد اما بدین منظور باید به دنبال نشانه هایی باشید. سه مورد از شایع ترین علایم سلامتی عبارتند از عدم وجود تنفس بدبو و مزمن، لثه ی صورتی رنگ، و عدم خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن. اگر احساس می کنید که دهان و دندان شما شرایط یک محیط سالم را ندارند، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

منبع

Colgate

7 پاسخ

تعقیب

 1. […] چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده… […]

 2. […] چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده… […]

 3. […] چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده… […]

 4. […] چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده… […]

 5. […] چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده… […]

 6. […] چگونه بهداشت دهان و دندان و سلامت کل بدن به هم گره خورده… […]

 7. […] طول روز باید زمانی را به مراقبت از بهداشت دهان و دندان خود اختصاص دهید. همه به اهمیت مسواک زدن روزانه واقف […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *