معاینه ی دندان پزشکی: نشانه گذاری روز شروع مدرسه به عنوان شاخص

سلامت دندان ها تاثیر زیادی در سلامت کلی فرد دارد و والدین در آموزش روش های مراقبت از دندان ها نقشی کلیدی دارند. تعیین زمان مراجعه به دندان پزشک یکی از این وظایف است که کودک به تنهایی خود قادر به انجام آن نیست. در بیشتر کشورهای دنیا پنج تا شش سالگی زمان شروع مدرسه است. برخی از مدارس بر شروع مدرسه با سلامتی کامل تاکید دارند. برای مثال برخی از مراکز والدین را ملزم می کنند که کودک خود را قبل از شروع مدرسه و برای تکمیل پرونده جهت معاینه ی دندان پزشکی به مراکز تعیین شده ببرند.

سال پنجم و ششم زمان مناسبی برای معاینه ی دندان پزشکی مجدد است، زیرا در این فاصله دندان های دائمی آسیاب یا دندان های مولر رشد می کنند. مراجعه در این دوره امکان استفاده از سیلانت را برای دندان های آسیاب فراهم می کند. سیلانت برای محافظت از دندان های آسیاب دائمی به کار می رود و از پوسیدگی سریع آنها جلوگیری می کند.

معاینه ی دندان پزشکی در ابتدای سال تحصیل

تحقیقات ثابت کرده اند که معاینه ی دندان پزشکی در ابتدای شروع تحصیل و ادامه ی این روند به طور سالانه به داشتن یک سال تحصیلی بهتر با تعداد غیبت های کمتر در طول سال و اعتماد به نفس بیشتر کودک کمک می کند. بسیاری از والدین از اهمیت مراجعه ی مرتب به دندان پزشک آگاهی دارند. اما مشغله های روزمره آنها را از تعیین زمان مناسب برای این کار منع می کند. نشانه گذاری آغاز سال تحصیلی به عنوان زمان مراجعه ی بعدی برای معاینه ی دندان پزشکی به والدین در یادآوری این مسئله کمک می کند و در پیشگیری یا کاهش خطرات مرتبط با پوسیدگی دندان و عفونت تاثیر زیادی دارد.

بروز پوسیدگی در بین کودکان در حال افزایش است، و بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که رژیم غذایی نامناسب و مصرف نوشابه و شکلات مسئول دیده شدن مکرر این مشکل است. اجازه دادن به کودک برای مصرف مداوم شیرینی و تنقلات و نوشیدنی های گازدار و اسیدی در طول روز و بدتر از همه مصرف آنها درست قبل از خواب بدون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند خطر بروز پوسیدگی را در صورت تکرار در طولانی مدت افزایش دهد.

در طول یک معاینه ی دندان پزشکی، دندان ها به طور حرفه ای تمیز شده و دندان ها از نظر وجود علائم اولیه ی پوسیدگی بررسی می شوند. دندانپزشک همچنین می تواند برای نحوه ی مراقبت از دندان ها، از جمله استفاده از دهان شویه، سیلانت، فلوراید، تکنیک های مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و همچنین استفاده از گارد دهان برای زمان ورزش یا فعالیت های فیزیکی توصیه هایی به پدر و مادر داشته باشد.

منبع

Colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] نیز مهم است. دیدن همه جا، از اتاق انتظار گرفته تا اتاق معاینه در مطب دندان پزشکی اطفال به آرامش و درمان بهتر کودک شما کمک می […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *