باندینگ دندان: همه چیز درباره آن

زیبایی لبخند برای اکثر افراد اهمیت دارد. از این رو، استفاده از درمان های ساده، موثر و به صرفه برای بیماران اهمیت دارد. برای داشتن لبخند زیبا از روش های درمانی مختلفی استفاده می شود که کاربرد هر یک به شرایط بیمار بستگی دارد. باندینگ دندان نوعی درمان دندانپزشکی زیبایی است که با استفاده از یک کامپوزیت رزین-همرنگ دندان انجام می شود. دندانپزشک می تواند این رزین را با دقت به شکل و اندازه مناسب برای پوشش دهی به فضای بین دو دندان قالب دهی کند.

کاربرد باندینگ دندان چیست؟

  • بستن فاصله جزئی بین دندان های پیش
  • تغییر رنگ دندان
  • ترمیم لب پریدگی دندان
  • ترمیم شکستگی جزئی

باندینگ دندان چطور اجرا می شود؟

این روش به خودی خود عمل نسبتا ساده ای است، و می تواند در یک جلسه انجام شود. ابتدا، دندانپزشک سایه ای از مواد باندینگ همرنگ دندان های شما را انتخاب می کند. در مرحله بعد، سطح دندان های جلو برای دریافت مواد آماده می شود. در این مرحله، دندانپزشک به آرامی سطح دندان های شما را آماده کرده و پس از آن مایع مخصوصی را روی آنها می زند تا اتصال مواد باندینگ راحت تر انجام گیرد.

هنگامی که دندان های شما آماده شده باشند، زمان استفاده از باندینگ است. این مواد دارای بافت بتونه ای است، که امکان شکل دهی به آن را در زمانی که در دهان شما قرار دارد فراهم می کند. زمانی که دندان پزشک از ظاهر دندان های شما راضی شود، از یک نور ماوراء بنفش برای سفت شدن مواد باندینگ در موقعیت خود استفاده می کند. پس از آن برای جلوگیری از آسیب به داخل لب ها، باندینگ پرداخت می شود تا صاف و یکدست شود. پس از این مرحله کار تمام است و شما می توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای این روش هستند؟

باندینگ برای بستن شکاف بین دندان ها استفاده می شود. اما باید به یاد داشته باشید که این روش جایگزین ارتودنسی نیست.  بر اساس نظر موسسه ملی بهداشت (NIH)، فاصله بین دو دندان برخی از بیماران را نمی توان با استفاده از باندینگ درمان کرد. اگر شما علاوه بر فاصله دندانی دچار مشکلات دیگری مانند دندان کج و یا نامرتب هستید، دندانپزشک شما را به یک ارتودنتیست ارجاع خواهد داد.

در صورتی که فاصله بین دو دندان تنها مشکل شما باشد، ارجاع به ارتودنتیست لزومی ندارد، و می توانید با استفاده از باندینگ به سادگی مشکل خود را برطرف کنید. در صورتی که دندان پزشک تشخیص دهد که شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید، حتما به شما اطلاع خواهد داد. اما همیشه در مورد پرسش در این مورد و اخذ نظر وی راحت باشید.

آیا باندینگ برای شما مناسب است؟

استفاده از این روش برای افراد زیر مناسب نیست:

  • افراد سیگاری
  • افرادی که از چای و قهوه زیاد استفاده می کنند
  • افرادی که دندان قروچه می کنند
  • افرادی که عادت به جویدن ناخن و اشیای سخت دارند.

عمر باندینگ دندان چقدر است؟

عمر این روش به اندازه دوام ونیر نیست، اما باید بتوانید با موفقیت ده سال از آن مراقبت کنید. این امر به این معنی است که باید با اجتناب از آب نبات سخت، تکه های یخ و مواد مشابه که می توانند باعث شکستن مواد کامپوزیت شوند، در مراقبت از دهان و دندان خود کوشا باشید. عامل دیگری که نقش موثری در تعیین عمر باندینگ دارد، محل استفاده از آن است. به خاطر داشته باشید که کامپوزیت رزین به اندازه مینای طبیعی دندان قوی نیست و جویدن نادرست به خصوص عادت به دندان قروچه در خواب عمر آن را محدود می کند.

اینکه عمر باندینگ چقدر است، به شما بستگی دارد. این جنبه از درمان نکته بسیار مهمی است که قبل از تصمیم گیری باید به خوبی به آن فکر کنید. اما به طور کلی اگر شما سهم خود را در نگه داری از آن به خوبی انجام دهید، می توانید مدت زمان خوبی از یک لبخند زیبا بهره مند شوید.

این روش یکی از روش های سریع برای رفع نقص دندان است. برخی اشکالات دندان از تغییر رنگ، اصلاح اندازه، شکستگی و لب پریدگی دندان با این روش قابل اصلاح است. این روش نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان، بلیچینگ، ونیر و لومینیرز از هزینه کمتری برخوردار است، اما مراقبت از باندینگ دندان در افزایش طول عمر آن اهمیت زیادی دارد.

هر چند این روش با هزینه کمتری نسبت به سایر روش های درمانی همراه است، اما در صورت عدم مراقبت از باندینگ دندان بیمار باید روش را تکرار کند که خود در طولانی مدت می تواند به افزایش هزینه های وی منجر شود. به طور معمول عمر باندینگ دندان حدود ۱۰ سال یا کمی کمتر است. اما برخی اشتباهات می توانند موجب شکستن یا تغییر رنگ باندینگ دندان شوند. در نتیجه بیمار باید به دفعات برای ترمیم باندینگ مراجعه کند. رعایت نکات زیر در افزایش طول عمر درمان نقش زیادی دارد.

باندینگ دندان به چه مراقبت هایی نیاز دارد؟

مراقبت از باندینگ دندان به روش دندان های طبیعی اهمیت زیادی دارد. صرف اینکه روی دندان های شما با رزین پوشش داده شده است، مجوزی برای فراموش کردن مسواک کردن و نخ دندان کشیدن آن نیست. مواد باندینگ دندان به راحتی رنگ پذیر هستند. بنابراین برای پیشگیری از نیاز به ترمیم دندان، باید از مواد غذایی رنگدانه دار مانند قهوه، ابنبات های رنگی و برخی میوه های قرمز خودداری شود. برای رفع لکه های سطحی از روی دندان، بیمار می تواند از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کند که لکه ها را از روی دندان برمی دارد و از شکل گیری لکه های جدید روی دندان پیشگیری می کند. نخ دندان کشیدن به صورت مرتب، مراجعه برای انجام معاینات منظم دندانپزشکی و جرم گیری دندان ها نیز از دیگر اصول مراقبت از باندینگ دندان است.

از آنجا که مواد باندینگ دندان به راحتی قابل شکستن و ترک خوردن هستند، بیمار باید از انجام عاداتی که می توانند به دندان آسیب وارد کنند خودداری کند. عاداتی مانند جویدن ناخن، مداد، باز کردن در بطری با دندان و استفاده از دندان به عنوان ابزار می توانند به راحتی موجب شکستن مواد باندینگ و حتی خود دندان شوند. اگر در ورزش های رزمی شرکت می کنید، برای محافظت از دندان ها از گارد دهان استفاده کنید.

معایب باندینگ دندان چیست؟

عدم دوام زیاد:

مواد مورد استفاده در باندینگ دندان از نوع خاصی از پلاستیک به نام کامپوزیت رزین ساخته شده اند. این ماده قوی است، اما به اندازه مینای طبیعی دندان استحکام ندارد و به اندازه پرسلین مورد استفاده در ونیر یا تاج دندان نیز محکم نیست. زمانی که برای شما از باندینگ استفاده می شود باید در زمان خوردن یا جویدن مواد غذایی سخت مراقب شکستن آن باشید. اگر لبه دندان باندینگ شده به نظر تیز یا ناهموار می رشد یا در هنگام بسته بودن فک، دندان بلندتر از سایر دندان ها به نظر می رسد، بهتر است دندانپزشک خود را مطلع سازید تا دندان را اصلاح کند. ممکن است دندان به پالیش شدن یا تعویض کامل باندینگ نیاز داشته باشد.

طول عمر کم:

از آنجا که مواد باندینگ نسبت به سایر رقبای خود استحکام زیادی ندارد، طول عمر آن نیز کمتر است. طول عمر باندینگ دندان چیزی بین سه تا هفت سال است که این رقم در مقایسه با ۴۰ سال طول عمر تاج و روکش بسیار پایین است. البته عادت های زندگی شما و نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان در تعیین طول عمر باندینگ دندان نقش مهمی دارد.

رنگ پذیری:

استعداد رنگ پذیری بالا یکی از دیگر معایب این روش درمانی است. رزین کامپوزیت متخلخل تر از مینای دندان یا پرسلین است، بنابراین رنگدانه های مواد غذایی را به راحتی جذب می کند. اگر هر روز از قهوه و سیگار استفاده می کنید، دندان های باندینگ شده شما سریع تر از سایر دندان های طبیعی زرد خواهند شد. این امر ظاهر شما را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. در صورتی که تحت این روش درمانی قرار گرفتید، مصرف روزانه قهوه، نوشیدنی و مواد غذایی رنگدانه دار را محدود کنید. در مقابل بهداشت دهان و دندان خود را بهتر و بیشتر رعایت کنید و گاهی از خمیر دندان های سفید کننده دندان استفاده کنید تا رنگ دندان خدو را حفظ کنید.

هیچ کسی دندان های کاملا بی نقص ندارد. افزایش سن، بهداشت دهان و دندان و بروز آسیب و ضربه به دندان همه می توانند بر شکل و عملکرد دندان تاثیر بگذارند. خوشبختانه روش های درمانی زیادی برای بهبود ظاهر لبخند وجود دارد. باندینگ یکی از این روش هاست که نسبت به سایر روش ها مانند ونیر از مزایایی مانند ارزان قیمت بودن و کوتاه بودن زمان درمان برخوردار است. اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستید، شاید موارد کاربرد باندینگ دندان بتوانند به کمک شما بیایند.

جایگزین بهتر برای باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان یکی از درمان های دائمی برای اصلاح دندان لب پر شده، تغییر رنگ بافته و دندان نامتناسب است. با این حال، برخی از افراد از این روش به عنوان روشی موقت برای درمان های گران تر مانند ونیر استفاده می کنند. ونیر به لایه های نازکی از پرسلین گفته می شود که روی دندان قرار داده می شوند تا شکل و رنگ آن را اصلاح کنند. هر چند این ورق ها گران تر هستند، اما نسبت به تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارند و از طول عمر بیشتری نسبت به باندینگ برخوردار هستند.

منبع:

colgate

colgate

Colgate

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *