معاینه دندانپزشکی اطفال: به دندان پزشک اعتماد کنید

معاینه دندانپزشکی برای بسیاری از افراد خوشایند نیست. این هراس زمانی که قرار است کودک خود را به معاینه دندانپزشکی اطفال ببرید می تواند بیشتر هم باشد. جدا از فکر به نتیجه معاینه، فکر کردن به همکاری کردن کودک نیز برای برخی والدین استرس زا است. به توصیه دندان پزشکان در این مواقع فکر کنید: «نگران نباشید. اجازه دهید دندان پزشک این ترس ها را مدیریت کند. او برای این کار آموزش دیده است.»

چرا معاینه دندانپزشکی اطفال ضروری است؟

معاینه دندانپزشکی اطفال بخش مهمی از مراقبت های پیشگیرانه است. در طول معاینه، دندانپزشک دندان های کودک را جرم گیری می کند و آنها را از نظر ابتلا به پوسیدگی بررسی می کند. از دندان های کودک رادیوگرافی تهیه می شود تا سلامت آنها تایید شود. در صورت لزوم معاینه با فلوراید تراپی و سیلانت تمام می شود.

دندانپزشک اطفال رژیم غذایی کودک و عادت های دهان و دندان را در او بررسی می کند. یکی از موضوعات دیگری که در جلسه معاینه دندانپزشکی اطفال مورد بررسی قرار می گیرد، آموزش نکات بهداشتی به کودک است.

معاینه دندانپزشکی اطفال: نقش والدین

والدین نقشی کلیدی در معاینه دندان پزشکی اطفال دارند. می توانند همه چیز را بدتر کنند یا باعث شوند که جلسه به آرامی و خوبی طی شود. بهتر است والدین نیم ساعت قبل از رفتن به دندان پزشکی در مورد آن با فرزند خود صحبت کنند. بهتر است در مورد آن به شکلی صحبت شود که انگار قرار است به خرید برویم. بهتر است به کودک گفته شود که هر کسی که دندان های سالمی دارد به دندان پزشک می رود و هرگز از ترس های شخصی خود از دندان پزشک جلو کودکان حرفی زده نشود.

بهتر است والدین از برخورد دندان پزشک با کودک حمایت کنند و به کارهایی که انجام می دهد اعتماد کنند. دندان پزشک تجربه زیادی در برخورد با کودکانی دارد که حاضر به همکاری در طول معاینه دندانپزشکی اطفال نیستند و می تواند موقعیت را مدیریت کند یا با آن کنار بیاید و کار خود را انجام دهد.

اغلب از همراهی والدین با کودک تا اتاق معاینه جلوگیری می شود. این کار با دو هدف انجام می گیرد: کاهش اضطراب والدین از معاینه دندانپزشکی اطفال و فراهم کردن امکان صحبت در مورد شرایط دندان های کودک دور از او.

به والدینی که مایل به همراهی کودک خود در اتاق معاینه هستند، توصیه می شود موارد زیر را رعایت کنند:

  • در مکانی بنشینید که کودک بداند در اتاق هستید و متوجه حضور شما می شود، اما قادر به دیدن صورت شما نیست. این توصیه از این جهت است که کافی است کودک نگاه یا حالتی از نگرانی در صورت شما ببیند تا آرامش و قدرت همکاری خود را از دست بدهد.
  • در اتاق تنها ناظری ساکت و آرام باشید. اجازه دهید که دندان پزشک خود به تنهایی با کودک شما رابطه صمیمانه برقرار کند و راهنمای مثبتی برای او باشد.
  • اگر کودک به حضور فیزیکی نزدیک تر شما نیاز دارد، در جایی که برای دندان پزشک مشکل ایجاد نکند بایستید و دست او را در دست خود بگیرید یا در صورت امکان کودک را در حین معاینه دندانپزشکی اطفال روی زانوی خود بنشانید.

فاکتورهای انتخاب دندانپزشک اطفال:

مطب دندان پزشک اطفال باید چگونه باشد؟

از مطب های ساده ای که در اتاق انتظار هیچ چیز جز چند صندلی، یک میز و یک منشی ندارند دوری کنید. یک مطب خوب باید پر از عکس های جذاب و رنگارنگی باشد که به دیوارها آویزان هستند. دکور آن باید برای بچه ها چشم گیر باشد. اتاق انتظار مطب باید پر از اسباب بازی، کتاب و حتی بازی کامپیوتری باشد. اگر کارتن هم از تلویزیون پخش شود و در گوشه ای از اتاق آکواریومی باشد که همه چیز ایده آل تر است. همه این موارد به پرت کردن حواس کودک و ایجاد راحتی در او کمک می کند. سرگرمی های اتاق، کودک را از فکر کردن به آنچه قرار است اتفاق بیافتد دور می کند.

برای معاینه دندانپزشکی اطفال به دنبال چه چیزی در دندان پزشک باشیم؟

دندان پزشک اطفال فردی است که در کار با اطفال و ترمیم دندان های آنها دوره تخصص را طی کرده است. کارکنان مطب دندان پزشک اطفال افرادی صمیمی و خونگرم هستند. آنان با معرفی خود و صدا زدن کودک شما به نام کوچک، باعث آرامش و راحتی او می شوند. در صورت امکان درخواست کنید که لوازم بعد از خوابیدن کودک روی تخت مخصوص آورده شوند تا او شاهد آنها نباشد. بسیاری از دندان پزشکان اطفال برای ابزارهای خود اسامی بامزه دارند تا ترس کودک را کنترل کنند، مانند آقای ساکشن برای لوله جمع کننده بزاق دهان.

اگر بعد از جلسه معاینه دندانپزشکی اطفال یا درمان به او جایزه یا هدیه ای داده شود، دفعه بعد برای بازگشت به مطب اشتیاق بیشتری خواهد داشت. اغلب در مطب دندان پزشک به کودک برچسب یا مسواک های زیبا داده می شود. می توانید بعد از جلسه درمان خودتان هم به کودک هدیه مورد علاقه وی را بدهید تا مقاومت او به طور کامل شکسته شود.

چگونه یک دندان پزشک بامزه برای معاینه دندانپزشکی اطفال پیدا کنیم؟

قبل از تعیین نوبت، تحقیق کنید. فرزند خود را به دوست یا پرستاری بسپارید و به مطب های مختلف سر بزنید. به محض دیدن مطب می توانید احساس کودک خود را از آنجا حدس بزنید. از سوال پرسیدن نترسید. از منشی، دستیاران، و بیماران هر سوالی که دارید بپرسید. اگر منشی، دستیاران، و دندان پزشک مشتاق پاسخگویی به شما باشند، احتمالا شخص مورد نظر را یافته اید.

منبع

Colgate

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *