تغییر رنگ زبان: علل سفید شدن آن

از زبان اغلب با عنوان قوی ترین ماهیچه بدن یاد می شود. زبان در واقع گروهی از ماهیچه هاست که امکان مزه کردن، فرو بردن غذا و صحبت کردن را به ما می دهد. زبان سالم رنگی صورتی دارد و با ندول های کوچک موسوم به پاپیل پوشیده شده است. از آنجا که از زبان به طور دائم استفاده می شود، در صورت بروز درد یا تغییر رنگ در آن وضعیت می تواند خسته کننده و آزار دهنده شود. علت های زیادی برای تغییر رنگ زبان یا درد در آن وجود دارد اما خوشبختانه، بسیاری از مشکلات زبان جدی نیست و به سرعت می توان آنها را حل کرد.

در برخی موارد، تغییر رنگ زبان یا دردناک شدن آن با مشکلات جدی تر از جمله کمبود ویتامین، ایدز، و یا حتی سرطان دهان مرتبط است. به همین دلیل در صورتی که هر گونه مشکل جاری با زبان خود دارید که نمی توانید آن را حل کنید، به دنبال توصیه های تخصصی پزشکی باشید.

تغییر رنگ زبان: سفید شدن آن

یکی از رایج ترین اتفاقی که برای زبان می افتد، سفید شدن آن است. عللی که می تواند باعث ایجاد پوشش سفید یا لکه های سفید بر روی زبان شود عبارتند از:

لکوپلاکیا:

وضعیتی است که باعث رشد بیش از حد سلول ها در دهان می شود و این، به نوبه خود، منجر به شکل گیری تکه های سفید رنگی در داخل دهان، از جمله بر روی زبان می گردد. اگر چه لکوپلاکیا به خودی خود خطرناک نیست، می تواند پیش زمینه ای برای سرطان باشد. بنابراین یافتن علت بروز تکه های سفید بر روی زبان توسط دندانپزشک اهمیت زیادی دارد. لکوپلاکیا زمانی به وجود می آید که زبان تحریک شده باشد و این حالت اغلب در افرادی دیده می شود که از محصولات توتون و تنباکو استفاده می کنند.

برفک دهان:

برفک دهان که با عنوان کاندیدیاز نیز شناخته می شود، نوعی عفونت قارچی است که در داخل دهان بروز می یابد. نتیجه آن دیده شدن تکه های سفید رنگی است که اغلب به صورت پنیر مانند در سطوح دهان و زبان مشاهده می شود. برفک دهان اغلب در نوزادان و سالمندان، به ویژه افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند، و یا در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف دیده می شود. افراد مبتلا به دیابت و افرادی که استروئید استنشاقی برای آسم یا بیماری های ریوی مصرف می کنند بیشتر مستعد برفک هستند. همچنین در پی استفاده از آنتی بیوتیک ها، که می تواند باعث کشته شدن باکتری های خوب در دهان شود، تغییر رنگ زبان و بروز برفک در دهان دیده می شود. در این صورت مصرفل ماست طبیعی می تواند به تجدید باکتری های خوب دهان کمک کند.

لیکن پلان دهانی:

شبکه ای از خطوط سفید با ظاهر توری مانند روی زبان می تواند نشانه ای از این بیماری باشد. پزشکان اغلب نمی توانند علت آن را مشخص کنند، اما معمولا به خودی خود خوب می شود. رعایت بهداشت دهان و دندان، جلوگیری از تنباکو، و کاهش مصرف مواد غذایی محرک دهان می تواند تا حد زیادی به رفع مشکل تغییر رنگ زبان کمک کند.

منبع

webmd

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] و داخل گونه شکل می گیرد. این لکه ها را حتی ممکن است روی زبان نیز ببینید. لکه های سفید را نمی توان را مسواک از بین […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *