مراقبت از دندان ها در سن بالا: هرگز برای معاینه شدن پیر نیستید

با افزایش سن و بروز بیماری های متعدد، برخی از افراد نسبت به سلامت دندان های خود سهل انگار می شوند. از نظر این افراد افتادن دندان ها و بروز پوسیدگی جز اتفاقات طبیعی سن آنها است. برخی حتی با بروز پوسیدگی به دندان پزشک مراجعه نمی کنند و تنها زمانی به فکر آن می افتند که چاره ای جز کشیدن دندان نیست. در حالی که مراقبت از دندان ها در سن بالا باید جز اولویت های هر کسی باشد.

تحقیقات انجام گرفته در ژورنال انجمن سالمندان آمریکا نشان داده اند که در افراد مسنی که دچار پوسیدگی فعال ریشه و تاج هستند، خطر بروز ضربان قلب نامنظم، یا آریتمی های قلبی، افزایش می یابد. محققان کشف کردند که داشتن سه پوسیدگی فعال ریشه یا بیشتر شانس ابتلا به آریتمی های قلبی را دو برابر می کند. از آنجا که آریتمی قلبی می تواند نشان دهنده سایر بیماری تشخیص داده نشده باشد، محققان در این مطالعات بر اهمیت مراقبت از دندان ها در سن بالا و جدی گرفتن بیماری های دهان و دندان در این گونه افراد تاکید زیادی داشته اند.

این یافته ها بر اهمیت انجام معاینات منظم شش ماهه توسط دندان پزشک برای افراد مسن تاکید دارد. مهم نیست شما در چه سنی هستید یا دندان های شما در چه وضعیتی قرار دارند، بررسی دهان و دندان شما از نظر وجود بیماری های لثه، پوسیدگی های عمیق و مواردی از این دست ضروری است.

جدا از مسائل ترمیمی، نیاز به جایگزین کردن دندان های خراب و یکی در میان با دندان مصنوعی می تواند در بهبود سلامت کلی فرد و دریافت مواد مغذی او نقش زیادی داشته باشد. حتی در مواردی که فرد سالمند از دندان مصنوعی استفاده می کند، باز هم نیاز به معاینات منظم سالانه نباید نادیده گرفته شود. بررسی دندان مصنوعی از نظر تراز بودن، راحتی آن در دهان و قرار گیری صحیح روی لثه تاثیر زیادی در گفتار و تغذیه فرد سالمند دارد.

اینکه فردی دندان نداشته باشد، تضمین کننده عدم نیاز به دندان پزشک نیست. لثه ها نیز هر ۶ ماه یک بار باید از نظر بروز عفونت و بیماری پریودنتال بررسی شوند. از انجا که بروز عفونت و بیماری در لثه با درد همراه نیست، تشخیص آن به عهده دندان پزشک است.

تمامی تحقیقات نشان داده اند که سلامت اندام های داخلی افراد مسن بسیار با سلامت دهان و دندان آنها گره خورده است. اگر دائما با بیماری ها گوارشی، قلبی، دیابت و غیره درگیر هستید، در کنار مراجعه به پزشک متخصص بیماری خود مراجعه به دندان پزشک را نیز فراموش نکنید.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *