تفاوت بین دندان های شیری و دائمی: نتیجه متفاوت در صورت بروز آسیب

آیا تا به حال متوجه شده اید که دندان های شیری سفیدتر از دندان های دائمی هستند؟ یا اینکه مثلا در پی وارد آمدن ضربه ای به دهان دندان شیری از جا کنده می شود اما در برابر همان ضربه دندان دائمی تنها دچار شکستگی کوچکی در لبه ها می شود؟ واقعا تفاوت بین دندان های شیری و دائمی در چیست؟

تفاوت بین دندان های شیری و دائمی:

مینا و عاج دندان های شیری نازک تر هستند و پالپ بزرگتری نسبت به بقیه دندان ها دارد:

این به این معنی که اگر فرزند شما دچار پوسیدگی دندان شود، بسیار سریعتر به عصب دندان خواهد رسید. این خود دلیل محکمی برای پیگیری معاینات سالانه کودک توسط دندان پزشک است.

دندان های دائمی زردتر از دندان های شیری هستند:

اگر کودک خردسالی در خانه دارید که به تازگی دندان های دائمی او در آمده است، نگاه دقیقی به دهان او بکنید. متوجه خواهید شد که دندان های دائمی او به نحو قابل توجهی زردتر از دندان های شیری او است.

دندان های شیری ریشه کوتاه تری دارند:

به دلیل همین امر، دندان های شیری به استخوان فک متصل نیستند و در صورت افتادن کودک از ارتفاع یا ضربه خوردن دندان از جا در می آید. این تفاوت بین دندان های شیری و دائمی باعث می شود که دندان دائمی فضای بیشتری در دهان برای رشد داشته باشد و در هنگام بیرون زدن از فک ریشه دندان شیری را راحت تر حل کند.

دندان های شیری می افتند:

دندان های شیری در هر صورت می افتند. اما اگر خوب مواظب دندان دائمی خود باشید می توانید آنها را در تمام عمر حفظ کنید. این تفاوت بین دندان های شیری و دائمی به معنی بی اهمیت بودن دندان شیری و مجوز عدم مراقبت از آنها نیست. سلامت دندان شیری تاثیر زیادی در رشد دندان های دائمی و زیبایی آنها دارد.

دندان های دائمی ماملون دارند:

دیگر تفاوت بین دندان های شیری و دائمی ماملون، برجستگی های روی دندان دائمی، است. ماملون ها باعث رشد راحت تر دندان دائمی در دهان کودک می شوند.

نتیجه گیری:

همانطور که می بینید، تفاوت هایی بین دندان دائمی و شیری وجود دارد. همین موارد باعث نتایج مختلف در دهان در صورت بروز آسیب به دندان می شود. در هر صورت چه دندان دائمی در دهان دارید و چه شیری، فراموش نکنید که مراقبت از آنها برای سلامت و زیبایی شما اهمیت زیادی دارد.

منبع: oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *