افزایش ضربان قلب در پی تزریق بیحسی دندان پزشکی

ممکن است تا به حال متوجه افزایش ضربان قلب در پی تزریق بیحسی دندان پزشکی شده باشید. گاهی به قدری شدید است که حس می کنید الان قلبتان از سینه بیرون می زند. حتما در اغلب موارد چنین چیزی را به عصبی و نگران بودن در مطب ارتباط داده اید. البته تا حدودی بی ربط نیست. اما در واقع بیحسی دندان حاوی ماده است که باعث افزایش تپش قلب می شود.

دلایل افزایش ضربان قلب در پی تزریق بیحسی دندان پزشکی:

همان طور که گفته شد، عصبی بودن در هنگام خوابیدن روی تخت دندان پزشکی می تواند عاملی برای تپش قلب باشد. زمانی که دچار استرس باشید، بدن ماده ای به نام آدرنالین را ترشح می کند که فشار خون را افزایش می دهد و باعث سریع تر کار کردن قلب می شود.

بسیاری از داروهای بیحس کننده موضعی در دندانپزشکی حاوی اپی نفرین (به نام آدرنالین نیز شناخته شده است) هستند. بنابراین به دلیل اضطراب نه تنها بدن شما آدرنالین ترشح میکند که دندان پزشک نیز با تزریق بیحسی موضعی به مقدار این آدرنالین می افزاید.

چرا از اپی نفرین در داروی بیحسی دندان پزشکی استفاده می شود؟

نگران نباشید، دندانپزشکان نمی خواهند که دوز آدرنالین خون شما را افزایش دهند و شما را عصبی کنند. دلیل استفاده از این ماده در داروهای بیحس کننده موضعی منقبض کردن رگ های خونی است. با منقبض شدن رگ های خونی، بی حسی موضعی به مدت طولانی تری در نزدیکی دندان شما باقی می ماند. به این ترتیب دندان پزشک زمان بیشتری برای کار بر روی دندان بدون ناراحت کردن شما در اختیار خواهد داشت.

مزیت دیگر منقبض شدن رگ های خونی با تزریق اپی نفرین این است که بدین ترتیب مقدار کمتری از آن جذب خون خواهد شد.

چرا گاهی تپش قلب بیشتر از جلسات قبلی درمان است:

اما چرا در برخی از جلسات، احساس می کنید افزایش ضربان قلب در پی تزریق بیحسی دندان پزشکی بیشتر از میزان تجربه شده در جلسات قبل بوده است. دلیل این تپش بیشتر این است که گاهی دندان پزشک سهوا بیحسی را به یک رگ خونی کوچک تزریق می کند. در این گونه موارد بیحسی سریعا در بدن منتشر می شود و به دلیل وجود آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب می شود. معمولا این تپش شدید بعد از حدود ۱۰ ثانیه یا این حدود رفع می شود و برای قلب شما خطرناک نیست. از سوی دیگر بسیار کم پیش می آید که دندان پزشک بی حسی را مستقیما به رگ خونی تزریق کند. بنابراین بیحسی در نزدیکی عصب دندان باقی می ماند و درمان را تسهیل می کند.

منبع

oralanswers

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *