مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی: ده سوال رایج

بسیاری از روش های درمانی در دندانپزشکی باعث خونریزی در دهان می شوند. این امر احتمال ورود باکتری به جریان خون فرد را از طریق دهان افزایش می دهد. برخی از افراد بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی در جریان خون هستند. به منظور جلوگیری از ورود باکتری ها و آلوده کردن مناطق حساس بدن، مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی برای برخی افراد توصیه می شود. بسیاری از افراد در مورد آنتی بیوتیک و کارکرد آن برای دندان سوالاتی دارند. در این مطلب برخی از سوالات رایج مربوط به آن را بررسی می کنیم.

۱٫ چه کسانی قبل از اعمال دندان پزشکی به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارند؟

به طور معمول در صورت وجود شرایط زیر، پیش از اعمال دندان پزشکی به شما آنتی بیوتیک داده می شود:

 • تعویض مفصل مصنوعی

 • سابقه عفونت قلب (اندوکاردیت عفونی)

 • دریچه مصنوعی قلب

 • موارد خاصی از بیماری های قلبی مادرزادی

 • بیماران پیوند قلبی

 • شرایط ایمنی خاصی

۲٫ اگر در مفاصل خود پین یا صفحه مصنوعی داشته باشم، یا در قلب من استنت قرار داشته باشد، آیا مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی به من توصیه می شود؟

مصرف داروی آنتی بیوتیک قبل از اعمال دندانپزشکی برای هیچ یک از شرایط بالا لازم نیست. آکادمی جراحان ارتوپدی (AAOS) اعلام کرده است که «بیماران دارای پین، پیچ، و صفحه که در مفاصل سینوویال قرار ندارند در معرض خطر ابتلا به هماتوژن توسط میکروارگانیسم ها نیستند.»

۳٫ دندان پزشک من توصیه کرده است که قبل از مراجعه برای درمان ۴ قرص آموکسی سیلین مصرف کنم. این یعنی ۲۰۰۰ میلی گرم آنتی بیوتیک! به نظر می رسد این مقدار خیلی زیاد است. آیا دندان پزشک اشتباه کرده است؟

طبق دستورالعمل انجمن قلب آمریکا ۲۰۰۰ میلی گرم آموکسی سیلین به عنوان آنتی بیوتیک قبل از اعمال دندان پزشکی توصیه می شود. دوز معمول آنتی بیوتیک هایی نظیر پنی سیلین یا آموکسی سیلین ۵۰۰ میلی گرم است که چند بار در روز مصرف می شوند. بر این اساس، ۲،۰۰۰ میلی گرم حداقل مقدار آنتی بیوتیکی است که برای مبارزه با عفونت نیاز دارید.

۴٫ قبلا دندان پزشک من مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی را برایم تجویز می کرد. اما این بار این کار را نکرده است. چیزی در مورد سابقه پزشکی و شرایط بیماری من عوض نشده است. آیا وی فراموش کرده است؟

دستورالعمل های مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی دائما تغییر می یابند و شواهد علمی جدیدی در این رابطه کشف میشود. این احتمال وجود دارد که دندانپزشک شما صرفا از دستورالعمل جدیدی پیروی می کند. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۸ دستورالعمل تجویز آنتی بیوتیک برای مشکلات قلبی تغییر یافت. بنابراین امروزه برای بسیاری از بیماران آنتی بیوتیک تجویز نمی شود.

۵٫ بر اساس سوال ۱ مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی برای من ضروری است. آیا در تمام روش های درمانی دندان پزشکی این مورد باید رعایت شود؟

خیر. تنها برخی روش های درمانی به آنتی بیوتیک نیاز دارند. به طور کلی در صورتی که انتظار خونریزی در اطراف لثه وجود داشته باشد، به آنتی بیوتیک نیاز دارید.

۶٫ حتی اگر در دستورالعمل های جدید به مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی نیازی نداشته باشم، آیا می توانم برای امنیت خاطر بیشتر دارو مصرف کنم؟

اگر وضعیت شما دیگر به عنوان کسی ذکر نشده است که در معرض خطر ابتلا به یک عفونت باکتریایی قرار دارد، پس به مصرف دارو نیازی ندارید. اگر خطر قابل توجهی به لحاظ علمی برای شرایط شما متصور بود، حتما در فهرست دستورالعمل ها قرار می گرفت.

۷٫ فکر می کنم که هنوز به آنتی بیوتیک نیاز دارم، اما دندانپزشک برایم تجویز نکرده است. چه باید بکنم؟

دندانپزشک به شما لطف کرده است. مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک و خطرات مرتبط با آن (آلرژی، ناراحتی معده، مقاومت به آنتی بیوتیک) همه از منافع آن پیشی می گیرند.

۸٫ پزشک معالجم توصیه اکید کرده است که پیش از اعمال دندان پزشکی باید آنتی بیوتیک مصرف کنم. اما دندان پزشکم لزومی به این کار نمی بیند. چه کسی درست می گوید؟

در چنین مواردی باید از دندان پزشک خود بخواهید که با پزشک معالج تماس بگیرد و در مورد شرایط بیماری شما و لزوم مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از دندانپزشکی با یکدیگر مشورت کنند.

۹٫ قبل از مراجعه به دندان پزشکی برای عفونت دیگری آنتی بیوتیک مصرف کرده ام. بنابراین در حال حاضر برای دندان خود به آنتی بیوتیک نیازی ندارم. درست است؟

اشتباه است. اگر برای عفونتی پیش از این آنتی بیوتیک مصرف کرده اید و اکنون برای اعمال دندان پزشکی مجددا به آنتی بیوتیک نیاز است باید داروی دیگری مصرف کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا اظهار می کند که یکی از مسائل دندانپزشکان شامل بیمارانی می شود که نیاز به پروفیلاکسی دارند اما قبلا به خاطر عفونت دیگری آنتی بیوتیک مصرف کرده اند. در چنین مواردی ضمن تاکید بر مصرف مجدد آنتی بیوتیک، دستورالعمل های اندوکاردیت عفونی توصیه می کنند که دندانپزشک آنتی بیوتیکی از یک کلاس متفاوت با آنتی بیوتیک مصرف شده را انتخاب کند. به عنوان مثال، اگر بیمار آموکسی سیلین مصرف کرده است، اکنون دندانپزشک باید کلیندامایسین، آزیترومایسین یا کلاریترومایسین تجویز کند.

۱۰٫ من مصرف آنتی بیوتیک ها را قبل از قرار دندان پزشکی فراموش کردم، اما چون امکان گرفتن مرخصی بیشتر را نداشتم، به دندانپزشک دروغ گفتم. آیا این کار اشتباه است؟

اگر آنتی بیوتیک مصرف نکنید، در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند. به عنوان مثال، باکتری های موجود در دهان می توانند وارد قلب شوند و موجب بروز عفونتی تحت عنوان اندوکاردیت عفونی شوند.

با این حال، هنوز هم امیدی هست! دستورالعمل انجمن قلب آمریکا می گوید: «اگر دوز آنتی بیوتیک سهوا قبل از درمان مصرف نشده است، می توان آن را تا دو ساعت بعد از درمان مصرف کرد.» بنابراین اگر هنوز دو ساعت نشده است، میتوانید آنتی بیوتیک خود را مصرف کنید.

منبع

oralanswers

1 پاسخ
 1. Fati
  Fati گفته:

  سلام من قبلا به پزشک قلب مراجعه کردم از قرص پروپرانول مصرف میکردم اما الان نزدیک به یک سال مصرف نمیکنم ولی دو ماه پیش ۲ تا ازش خوردم برای دندانپزشکی نیازه از اموکسی سیلین استفاده کنم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *